Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna
Złota proteza – nowoczesna chirurgia onkologiczna ratuje pacjentów
Zobacz więcej zdjęć » |
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Pani Barbara jest z zawodu stomatologiem i prowadzi dobrze prosperującą przychodnię w Lublinie. Na początku 2014 roku zdiagnozowano u niej guza olbrzymiokomórkowego dwóch kości śródręcza prawego w postaci łagodnej, po czym w maju w Klinice Ortopedii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przeprowadzono zabieg wyłyżeczkowania kości, a powstały ubytek wypełniono cementem kostnym. Po konsultacji preparatów histopatologicznych w Centrum Onkologii w Warszawie, pani Barbarze rozpoznanie zmieniono na mięsaka nisko zróżnicowanego, w rezultacie czego pacjentka została przyjęta do Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaka Skóry. Tam otrzymała 3 kursy chemioterapii, po których zaproponowano jej amputację 3 palców ręki prawej z odpowiadającymi im kośćmi śródręcza. Biorąc pod uwagę fakt, że pani Barbara jest z zawodu stomatologiem, taki zabieg automatycznie oznaczałby dla niej koniec pracy zawodowej oraz rentę do końca życia.
Proteza szyta na miarę
– Lekarze powinni zawsze walczyć o zdrowie pacjenta do końca, w dobie dzisiejszych osiągnięć medycyny resekcja, czyli amputacja chorej kości jest rozwiązaniem ostatecznym. Współpraca między onkologiem a ortopedą w naszej klinice sprawiła, że nasz zespół podjął się w tym przypadku przeprowadzenia pierwszej w Polsce operacji zastąpienia chorej kości złotym implantem kości śródręcza – mówi dr Grzegorz Adamczyk, specjalista ortopedii i traumatologii, ordynator CM Gamma. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej technologii, niemiecki producent protez, stworzył idealne odwzorowany model kości typu custom made, czyli szytej na miarę. Lokalizacja w kościach śródręcza należy do rzadkich, jednak warto wiedzieć, że opracowanie tego typu endoprotezy jest możliwe w każdej lokalizacji, jeśli tylko pozwala na to stopień zaawansowania procesu nowotworowego. Na podstawie pomiarów wykonanych w oparciu o obraz CT (tomografia komputerowa), powstała (wydruk 3D) – jako lustrzane odbicie kości zdrowej ręki – endoproteza, będąca stopem metali i dodatkowo pokryta złotem, co eliminuje ryzyko infekcji i reakcji alergicznej u pacjenta. – Jest to idealne odwzorowanie chorej kości pokrytej powłokami, które powodują, że są one niewidoczne dla systemu immunologicznego człowieka i w związku z tym proteza nie ulega odrzucaniu, nie ulega procesom zapalnym – dodaje dr Grzegorz Adamczyk. Operacja odbyła się w grudniu w warszawskiej klinice CM Gamma. – Zabieg polegał na wypreparowaniu całej kości w granicach zdrowych tkanek, wycięciu jej z zachowaniem możliwie wszystkich struktur dłoni, które będą decydowały o funkcjach palca wskazującego – wyjaśniał dr n. med. Andrzej Szafrański, specjalista chirurgii onkologicznej i chirurgii dziecięcej.
Szansa dla pacjentów
W przypadku pani Barbary operacja wszczepienia złotej endoprotezy kości śródręcza była jedyną szansą na zachowanie pełnej sprawności, która w przypadku stomatologa gwarantuje możliwość pracy zawodowej. Zabieg ten, przy podjęciu próby wykonania go w szpitalu państwowym w ramach kontraktu z NFZ, byłby nierentowny z uwagi na wycenę świadczenia. I rzeczywiście w innych ośrodkach pacjentce zaproponowano amputację, oznaczającą trwałe kalectwo. Dzięki zabiegowi pozwalającemu zachowanie wszystkich funkcji dłoni, którego wykonania w szpitalu CM Gamma podjął się dr n. med. Andrzej Szafrański, pani Barbara będzie mogła w najbliższej przyszłości wrócić do wykonywania zawodu, a więc i zarabiania na życie, zamiast dożywotniego pozostawania na rencie na koszt budżetu państwa.
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Nadesłał:
GlobalBrand
|
Komentarze (0)