Zdrowie » Ciało
Zwichnięcie kostki - co robić?
Zanim zmierzymy się z tym zagadnieniem, poznajmy czym faktycznie jest potocznie tytułowane „skręcenie kostki”, czyli fachowo skręcenie stawu skokowego. Schorzenie to, to łatwe do osiągniecia przekroczenie odpowiedniego zakresu w ruchu naszej kostki. Uszkodzone zostają wtedy torebki stawowe i więzadła. Znacząco pospolitsze (ok. 95 procent) są odwinięcia kostki na zewnątrz. Do skręcenia może dojść w czasie biegania marszu, lub nawet złego postawienia stopy na krzywej powierzchni.
Całe szczęście nie we wszystkich przypadkach przydatna będzie pomoc lekarza. Zależy to od poziomu urazu. W przypadku gdy ból jest łagodny, nie przeszkadza w chodzeniu, a opuchnięcie zanika bardzo szybko (I stopień) wystarczą zimne opatrunki, odpoczynek lub ewentualnie bandaż elastyczny. W przypadku gdy ból jest na tyle wyraźny, że nie możemy chodzić, poza mocnym obrzękiem pojawił się krwiak (II stopień urazu) proponowana jest konsultacja u specjalisty. Leczenie skręcenia będzie polegało na złagodzeniu objawów rożnego pokroju medykamentami, umocnieniu stopy stabilizatorem oraz jeszcze późniejszej kuracji. Należy na początku zlokalizować solidnego eksperta. Najlepiej wpisz w Google rehabilitacja Ochota, Toruń, Łódź i sprawdź ilu odnajdziesz specjalistów. Na podstawie komentarzy, których naprawdę dużo jest w Internecie wybierzesz skutecznie swojego.
Najbardziej bolesne i niebezpieczne jest uszkodzenie stawu kostki stopnia trzeciego. Dochodzi wtedy do uszkodzenia torebki oraz więzadeł stawowych. Poza dużą opuchlizną i wylewem krwi tworzy się też niestabilność stawu skokowego. Gojenie tak uszkodzonej kostki trwa długo. Przez pierwsze 2-3 tygodnie trzeba nosić gips, a przez dalsze 3 tygodnie stosuje się stabilizator stawu. Rehabilitacja po aż tak poważnym urazie jest nieunikniona i koniecznie musi być dokonana przez wykwalifikowanego fachowca.
Nadesłał:
Dabali777
|
Komentarze (0)