Firma » Finanse

Czy możemy jeszcze liczyć na atrakcyjne lokaty bankowe?

Czy możemy jeszcze liczyć na atrakcyjne lokaty bankowe?
Zobacz więcej zdjęć »
W ostatnim miesiącu, jeszcze przed grudniowym posiedzeniem RPP, niemal połowa z banków obniżyła oprocentowanie lokat. Banki podążają drogą wyznaczaną przez Radę. Stopy procentowe w przyszłym roku mogą być obniżone do 3,5%-3,75%. Jakie skutki będzie miała obecna polityka monetarna dla gospodarki?

Od początku jesieni, kiedy wszystko wskazywało na obniżki stóp procentowych, przeciętne oprocentowanie lokat spadło o ok. 0,18%-0,33%. Na oprocentowaniu straciły lokaty o niemal wszystkich terminach zapadalności. Obecnie, średnie oprocentowanie lokat na 3 miesiące wynosi ok. 4,6% w skali roku. W porównaniu z poprzednim miesiącem jest to spadek o 0,15%. Nieco więcej dają zarobić lokaty na 6 miesięcy - średnio 4,96%. W tym przypadku, także odnotowano spadek - blisko 0,12% niższe oprocentowanie niż w listopadzie. Straciły również depozyty roczne - 0,14% w stosunku do poprzedniego miesiąca. W tej chwili, przeciętnie na lokacie dwunastomiesięcznej możemy oczekiwać 5,09%. Minimalne zmiany nastąpiły w przypadku lokat na 2 lata. Tutaj oprocentowanie pozostało niemal na niezmienionym poziomie i wynosi 4,78%.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Czynniki które mogą mieć wpływ na dalsze spadki oprocentowania lokat to m.in.:

  • kolejne obniżenie stóp procentowych,
  • ograniczenie akcji kredytowej banków,
  • nadpłynność w sektorze bankowym,

Z drugiej strony, korzystnymi czynnikami zachęcającymi do oszczędzania na lokatach są:

  • wejście w życie regulacji Bazylea III - banki będą musiały spełnić wymogi kapitałowe, a więc pozyskać środki z rynku, przez co zaoferują wyższe oprocentowanie;
  • kryzys finansowy - zmusi banki do zgromadzenia kapitału na ciężkie czasy;
  • obniżenie inflacji - zwiększy realne zyski z lokat.

Na rynku usług bankowych w Polsce 33 banki posiadają w swojej ofercie lokaty bankowe. Z tej liczby, 17 instytucji zdecydowało się obniżyć oprocentowanie lokat w listopadzie. Ciężko jest już znaleźć ofertę z oprocentowaniem powyżej 6%. Jeżeli już takowe zdarzają się, najczęściej są to lokaty promocyjne z dodatkowymi wymogami do spełnienia.  

Przeciętnie, wśród najlepszych lokat, banki obcięły oprocentowanie o ok. 0,2%-0,5%. Na taki ruch zdecydowały się m.in.: FM Bank, Alior Bank, Meritum Bank, Idea Bank, Getin Bank oraz Santander Bank. Dobrą wiadomością dla klientów jest pojawienie się na rynku lokat bankowych, nowego banku - PBP. Lokaty tego banku od razu zajęły pierwsze miejsca w rankingach lokat. Polski Bank Przedsiębiorczości w ten sposób stara się dostosować do wymogów kapitałowych, które będą obowiązywać od Nowego Roku.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

abtarasew1

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »