Firma » Tax

11 maja obchodzimy Dzień Doradcy Podatkowego

11 maja obchodzimy Dzień Doradcy Podatkowego
Zobacz więcej zdjęć »
11 maja obchodzimy w Polsce Dzień Doradcy Podatkowego, który jest zawodem zaufania publicznego wykonywanym przez blisko 9 tysięcy osób.

Doradcy podatkowi reprezentują klientów przed organami podatkowymi, skarbowymi, a także przed sądami administracyjnymi w sprawach z zakresu obowiązków podatkowych. Ponadto, doradcy podatkowi pomagają dokonać ustalenia zobowiązań podatkowych podatników w wysokości należnej, a poprzez optymalizację rozwiązań podatkowych wspierają także rozwój przedsiębiorstw.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Początki doradztwa podatkowego w Polsce

Zawód doradcy podatkowego pojawił się w Polsce po transformacji politycznej i gospodarczej zapoczątkowanej w 1989 roku, kiedy na wszystkich podatników został nałożony obowiązek samoobliczania podatku. Już na początku lat 90-tych powstały pierwsze kancelarie podatkowe i firmy doradztwa podatkowego, a wraz z nimi potrzeba uregulowania profesji doradcy podatkowego. Nastąpiło to 5 lipca 1996 r., kiedy Sejm uchwalił ustawę o doradztwie podatkowym.  Pięć lat później – 11 maja 2001 r. – w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę, zgodnie z którą Minister Finansów został zobowiązany do zwołania I Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych. Tak rozpoczęła się historia samorządu zawodowego doradców podatkowych w Polsce i dlatego 11 maja doradcy podatkowi obchodzą swoje święto.

 

Doradca podatkowy: zaufanie i odpowiedzialność

Doradca podatkowy należy do zawodów zaufania publicznego, nad którego należytym wykonywaniem czuwa samorząd zawodowy – Krajowa Izba Doradców Podatkowych (KIDP). Ustawa korporacyjna oraz zasady etyki zawodowej zobowiązują członków do systematycznego podnoszenia kwalifikacji. Poprzez udział w konferencjach, seminariach i szkoleniach osiągają oni doskonałość zawodową mimo częstej zmienności przepisów prawa podatkowego. Usługi doradców podatkowych podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności zawodowych. Natomiast nieograniczony w czasie obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej, zobowiązuje doradcę podatkowego oraz jego pracowników, do zachowania tajemnicy wszelkich informacji i faktów, z którymi zapoznał się  w związku z wykonywaniem tego zawodu.

 

„Zawód doradcy podatkowego to przede wszystkim kompetencje oraz zasady etyki. Jego wykonywanie obłożone jest wieloma obowiązkami, nad spełnieniem których - przez doradców podatkowych - sprawuje nadzór samorząd zawodowy. Dzięki stale doskonalonym kompetencjom oraz pieczy sprawowanej przez samorząd, usługi doradców podatkowych osiągają najwyższy poziom” – wyjaśnia Tomasz Miłek, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych, dodając: „Posiadane przez doradców podatkowych uprawnienia, zwłaszcza w zakresie sporządzenia skargi kasacyjnej od wyroku wojewódzkiego sądu administracyjnego, gwarantują obywatelom naszego Kraju pożądany i łatwy dostęp do pomocy prawnej – w zakresie stosowania prawa podatkowego”.

 

Doradztwo  podatkowe  to coś więcej niż księgowość

Doradcę podatkowego często mylnie utożsamia się z księgowym, tymczasem zakres jego pracy jest znacznie szerszy. Zapewnia kompleksową obsługę podatkową, a także księgową przedsiębiorstwa, wspiera jego rozwój poprzez optymalizację podatków i dbanie o prawidłowe rozliczenie z fiskusem, a także poprzez wskazywanie rozwiązań, które zapewniają płynność finansową przedsiębiorstwa. Szerokie spektrum usług i zakres obowiązków doradców podatkowych sprawiają, że przedsiębiorca otrzymuje profesjonalną pomoc, a sam może skupić się na prowadzonej działalności gospodarczej. Doradcy podatkowi w Polsce reprezentują podatników – przedsiębiorców i osoby nie prowadzące działalności gospodarczej - w postępowaniach przed organami podatkowymi, skarbowymi, a także przed sądami administracyjnymi. Wykonywanie tego zawodu w ostatnich latach spotyka się z rosnącym zainteresowaniem studentów i wyższych uczelni.  Kształcenie przyszłych doradców podatkowych umożliwia dostęp do zawodu atrakcyjnego ze względu na stałą możliwością rozwoju. 

 

Więcej informacji na temat doradztwa podatkowego znajduje się na stronie internetowej samorządu zawodowego:

http://www.krdp.pl/ 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

konkretpr

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »