Zdrowie » Medycyna

13 marca – Światowy Dzień Snu

Światowe Stowarzyszenie Medycyny Snu zaalarmowane stałym wzrostem liczby osób cierpiących na jego zaburzenia, już po raz ósmy zachęca do obchodów Światowego Dnia Snu.

Nocny odpoczynek stanowi niezwykle ważną część cyklu dobowego człowieka, wpływając w znaczący sposób zarówno na jego sprawność fizyczną, jak i psychiczną. Jednym z najczęściej występujących przejawów dysfunkcji snu jest chrapanie i to właśnie jemu poświęcone zostanie wydarzenie zorganizowane przez Fundację Zdrowy Sen w Szkole Głównej Handlowej.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Chrapanie to przypadłość, która jest dokuczliwa nie tylko dla samego chrapiącego, ale również dla osoby śpiącej u jego boku. Warto zwrócić przy tym uwagę na fakt, że chrapią nie tylko mężczyźni. Co prawda młodsze kobiety spotyka to o dwa – trzy razy rzadziej niż panów, ale już te po menopauzie chrapią równie często. Chrapanie, jako objaw bezdechu sennego, może być bardzo niebezpieczne w skutkach powodując zmęczenie, problemy z koncentracją, gorsze wyniki w pracy, a nawet zaśnięcie za kierownicą. Mimo, że medycyna dysponuje możliwościami leczenia bezdechu, świadomość problemu wśród chrapiących pacjentów w Polsce nadal jest niska, a sam problem bagatelizowany.

 

„HUMANSNORING – czyli jak spać efektywnie i zatrzymać ją w łóżku”

 

Temat bezdechu sennego dotyczy coraz większej i coraz młodszej części społeczeństwa. Tak jak w przypadku wielu innych chorób, jest to związane między innymi ze zmianami zachodzącymi w stylu życia. Z okazji Światowego Dnia Snu postanowiliśmy zainteresować młodych ludzi tym tematem, sprawdzając przy okazji, jak wielu z nich jest w grupie wysokiego ryzyka występowania bezdechów podczas snu – mówi dr n. med. Wojciech Kukwa, Prezes Fundacji Zdrowy Sen. Organizatorzy wydarzenia HUMANSNORING w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie zachęcają studentów do wypełnienia ankiety, w której za pomocą prostych pytań mogą sprawdzić czy ich sen jest zdrowy. Ankieta znajduje się również na stronie fundacji www.fzs.org.pl. Podczas spotkania studenci dowiedzą się dlaczego chrapanie może być niebezpieczne oraz w jaki sposób przywrócić pełną efektywność odpoczynku .

 

Bezdech senny – czym to się leczy?

 

Długotrwałe problemy ze snem mogą mieć poważne konsekwencje. Prewencyjnie, podobnie jak przy wielu innych chorobach, należy zmienić styl życia na zdrowszy. Jeżeli jednak eliminacja złych nawyków nie pomaga – należy udać się do specjalisty, który oceniając powody wystąpienia tego zaburzenia może skierować chorego, np. na zabieg laryngologiczny, podczas którego usunięta zostanie przeszkoda blokująca swobodny przepływ powietrza. Nie zawsze jest to jednak najlepsze rozwiązanie gwarantujące poprawę stanu pacjenta. Inną metodą przywracania zdrowego snu są aparaty CPAP (refundowane przez NFZ), które w czasie snu wtłaczają powietrze do dróg oddechowych pod odpowiednim ciśnieniem. Najnowocześniejsze z nich dopasowują swoje parametry do użytkownika (również do jego płci) oraz łączą się z lekarzem prowadzącym przesyłając mu informacje o jakości snu pacjenta. Stosowanie ich może przywrócić spokojny, regenerujący sen, zapewniający odczuwalnie lepszy komfort życia pacjenta.

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

BE Communications

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »