Dom » Architektura

2010 r. pod znakiem kolektorów i architektury słonecznej

2010 r. pod znakiem kolektorów i architektury słonecznej
Zobacz więcej zdjęć »
Już za kilka miesięcy, jesienią, zostaną uruchomione kredyty z dotacją Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup kolektorów słonecznych.

Kredyt jest skierowany do rodzin i wspólnot mieszkaniowych i będzie oferowany przez banki komercyjne, które podpiszą umowę o współpracy w tym zakresie z NFOŚiGW.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Dotację będzie można otrzymać po przeprowadzeniu instalacji kolektora. NFOŚiGW przekaże 300 mln zł na ten cel, dzięki czemu dofinansowanych zostanie od 80 do 100 tys. inwestycji. Uruchomienie kredytu z dotacją NFOŚiGW realizowane jest w ramach programu „Odnawialne Źródła Energii dla rodzin".

Instalacja kolektorów słonecznych to nie tylko wyraz proekologicznej postawy danej rodziny, ale również realnej oszczędności na ogrzewaniu i w opłatach za energię. Można zainstalować kolektor do produkcji ciepłej wody jak i wspomagający centralne ogrzewanie w domu. Czy program „Odnawialne Źródła Energii dla rodzin" okaże się hitem analogicznym do programu "Rodzina na Swoim"? - zastanawia się Anna Macina z firmy architektonicznej ARCHETON Sp z o.o., jednocześnie stwierdzając: - Prognozujemy sukces kredytu z dopłatami do OZE. Przede wszystkim ze względu na dostępność cenową ekologicznych produktów, w tym przypadku kolektorów słonecznych. Kredyt z dopłatami nie spowoduje obniżki cen instalacji kolektorów, ale możliwość skorzystania z kredytu obniży koszty zakupu i instalacji kolektorów słonecznych. Wkraczamy w nową erę ekologicznego inwestowania oraz eko-edukacji inwestycyjnej.

Niezmiernie ważnym elementem w temacie energooszczędności jest tzw. architektura słoneczna, która polega na projektowaniu budynków maksymalnie wykorzystujących energię słoneczną. Pozyskiwanie energii odnawialnej nie pozostaje bez wpływu na estetykę architektonicznych rozwiązań. Oprócz tego, że budynek powinien być odpowiednio usytuowany na działce, to winien również posiadać znaczne przeszklenia od strony południowej, czyli duże okna balkonowe, a od strony północnej okna o minimalnej wielkości. Niemniej istotna jest zwarta bryła, zastosowanie materiałów o najlepszych parametrach termoizolacyjnych oraz technologii szczególnie sprzyjających oszczędnemu gospodarowaniu energią grzewczą np. prefabrykowanego szkieletu drewnianego.

Stosowanie rozwiązań projektowych wykorzystujących promieniowanie słoneczne to wyraz potrzeby realizowania nowych zadań budynku pod kątem energooszczędności. Z tego względu coraz częściej projektuje się oranżerie, werandy, wielokątne wykusze i ryzality wprowadzające do wnętrza światło z wielu kierunków. Przeszklone elementy budynku umożliwiają jednocześnie swobodne i naturalne łączenie wnętrza domu z jego otoczeniem.

Znakomitym przykładem nurtu proekologicznego w architekturze jednorodzinnej jest projekt domu „Allegro Eko". Oranżeria w centrum układu funkcjonalnego domu jest nie tylko ciekawą koncepcją organizacji wnętrza ale i wymarzonym sposobem na kumulowanie ciepła z energii słońca. Przez zimowy ogród wpada do mieszkania tyle światła, że pozostałe elewacje mogą mieć tylko niezbędną ilość niedużych otworów, a mieszkanie i tak o każdej porze roku jest bardzo jasne. Ciepło zatrzymują skutecznie w „Allegro Eko": dwuwarstwowe ściany zewnętrzne z bloczków Ytong i wełny mineralnej, zastosowany do izolacji fundamentów i podłóg najwyższej jakości polistyren ekstrudowany Ursa oraz kontrolowany obieg powietrza w systemie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Duże znaczenie ma także nieskomplikowany prostokątny rzut, w którym udało się zamknąć nowocześnie pomyślane mieszkanie dla czterech osób preferujących otwarte przestrzenie strefy dziennej. W projekcie architektury zaproponowano miejsce montażu kolektorów słonecznych Viessmann. Po wykonaniu projektu ich instalacji (dostosowanego do warunków nasłonecznienia w konkretnej lokalizacji) będą one mogły współpracować z instalacją centralnej wody użytkowej.

Innym przykładem ekologicznych rozwiązań architektonicznych jest projekt domu „Chaber Eko". Poczucie komfortu w mieszkaniu i satysfakcję z jego taniej eksploatacji znajdzie w „Chabrze Eko" sześcioosobowa rodzina. Efektywne gospodarowanie energią gwarantuje w nim: mało rozbudowana bryła, materiały ścienne i izolacyjne o najkorzystniejszych parametrach przewodności cieplnej, niskotemperaturowe grzejniki i ogrzewanie podłogowe. Nad właściwą jakością powietrza we wnętrzu czuwa wentylacja mechaniczna, odzyskująca równocześnie ciepło z tej jego partii, która w tradycyjnych projektach opuszcza kanały grawitacyjne zabierając ze sobą bezpowrotnie cenne kalorie. Zwielokrotnione okna balkonowe w południowej ścianie pokoju dziennego otwierają widok na ogród, a wnętrze domu na ciepło słońca. W projekcie architektury zaproponowano również miejsce montażu kolektorów słonecznych. Nawet zimą przy bezchmurnej pogodzie mogą one podgrzać wodę do celów użytkowych o kilka stopni, oszczędzając tym samym pracę gazowego kotła kondensacyjnego. Wszystkie te rozwiązania decydują nie tylko o niskich nakładach na eksploatację „Chabra Eko" ale także o tym, że użytkowanie tego domu nie ma negatywnego wpływu na środowisko.

Źródło: www.archeton.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Alexandrite Group
http://www.alexandrite.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »