Technologie » Komputery
3 perspektywy rozwoju technologii Cloud w Polsce w 2018 roku
Zalety chmury obliczeniowej w Polsce dostrzegły przede wszystkim duże firmy. Wartość naszego rynku Cloud szacuje się na 200 mln dolarów (1). Dynamika jego rozwoju jest duża - i nie zmieni się to w 2018 roku. Powód? - Cloud to już nie tylko technologia, to również podejście do biznesu i IT - uważa Beniamin Poznański, Head of Projects & Consulting Eastern Europe. W jakim kierunku rozwijać się będzie chmura obliczeniowa w tym roku?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
GUS udostępnił jesienią ubiegłego roku dane, z których wynika, że korzyści płynące z chmury obliczeniowej doceniają w Polsce przede wszystkim duże przedsiębiorstwa, czyli takie, które zatrudniają 250 osób lub więcej. Ponad jedna trzecia z nich (37,1 procent) korzysta już z technologii Cloud. W przypadku małych firm (od 10 do 50 pracowników) odsetek ten jest o wiele niższy i wynosi niecałe 8 procent. Średnie przedsiębiorstwa plasują się pomiędzy małymi i dużymi firmami - 17,2 procent z nich używa chmury (2).
Co w kontekście wykorzystania chmury obliczeniowej w biznesie zmieni obecny rok? Poniżej trzy prawdopodobne perspektywy rozwoju technologii Cloud w najbliższych miesiącach.
1. Odnotujemy szybki wzrost rynku Cloud mimo dużego stopnia skomplikowania wdrożeń
Chociaż wyniki odnotowane przez GUS są w przypadku mniejszych firm niższe niż można by oczekiwać, urząd wskazuje, że w ubiegłym roku w każdej z wymienionych kategorii przedsiębiorstw odnotowano wzrost popularności rozwiązań Cloud. Dowodzi to, że przedstawiciele biznesu zaczynają coraz mocniej dostrzegać korzyści wynikające z ich wdrożenia. To z kolei przekłada się na jeszcze bardziej dynamiczny rozwój usług chmurowych w Polsce, który będzie tylko przyspieszać, szczególnie w branży finansowo-ubezpieczeniowej, medycznej i biotechnologicznej.
- Od około 5 lat obserwujemy coraz szybszy wzrost znaczenia rozwiązań Cloud w szeroko rozumianych usługach IT. W 2018 roku stało się oczywiste, że chmura jest koniecznością dla firm, które chcą być innowacyjne i mieć przewagę konkurencyjną w biznesie, niezależnie od branży - potwierdza Beniamin Poznański z Capgemini. Ekspert uważa, że statystyki GUS jednak niewystarczająco kompleksowo podchodzą do problemu. Nie uwzględniają bowiem start-upów - firm, które zatrudniają często mniej niż dziesięć osób. Tymczasem, jego zdaniem, technologia Cloud jest właśnie wśród nich szczególnie powszechnie stosowana. - Praktycznie każdy start-up, nie tylko z sektora IT, korzysta dzisiaj z rozwiązań chmurowych. Powodem jest oczywiście, podobnie jak w przypadku dużych przedsiębiorstw, w tym globalnych korporacji, chęć ograniczenia kosztów i zdobycia przewagi technologicznej nad konkurencją - mówi Poznański.
W 2018 roku rozwój technologii Cloud i proces jej wdrażania w przedsiębiorstwach będzie szczególnie szybki, bo wzrastać będzie świadomość korzyści wynikających z chmury, a jednocześnie dalej spadać będą koszty związane z tego typu wdrożeniami. Jedynym wyzwaniem będzie stopień skomplikowania projektów. - O ile w start-upach zastosowanie rozwiązań chmurowych jest stosunkowo łatwe, o tyle w dużych przedsiębiorstwach, posiadających wiele systemów IT opartych o klasyczne lub nierzadko lekko przestarzałe technologie, wdrożenie rozwiązań chmurowych często wymaga zmiany modelu biznesowego i sporych nakładów inwestycyjnych. Te inwestycje będą bardzo opłacalne, ale tylko wtedy, gdy dana firma dobrze zaprojektuje długofalową strategię transformacji do chmury w odniesieniu do swojego modelu biznesowego i branży - zauważa ekspert Capgemini.
2. Big Data, blockchain oraz IoT będą wspierać adopcję usług Cloud
Oprócz chmury, na popularności zyskują ostatnio także inne trendy technologiczne, takie jak Big Data, blockchain czy internet rzeczy (ang. Internet of Things, IoT). Wraz z ich rozwojem, tutaj także obserwowany jest stopniowy spadek kosztów związanych z ich wdrożeniem w przedsiębiorstwie. Widać to doskonale na przykładzie rozwiązań z zakresu IoT, które wdrożyć można w firmie z powodzeniem wykorzystując już istniejącą infrastrukturę, jak kamery monitoringu, albo rozbudowując ją niewielkim kosztem, na przykład kupując tzw. beacony. Cena tych niewielkich urządzeń, które emitują sygnał radiowy i komunikują się z telefonami za pomocą Bluetooth, waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
Trzeba jednak pamiętać, że wykorzystanie IoT czy innych popularnych ostatnio rozwiązań technologicznych ma sens tylko wtedy, gdy działają one w innowacyjnym środowisku IT, które wykorzystuje Cloud. - W tradycyjnym modelu IT wykorzystanie najnowszych trendów technologicznych nie miałoby finansowej zasadności. Dlatego w Capgemini będziemy dalej pracować bardzo blisko z naszymi globalnymi partnerami w obszarze chmury, jakimi są m.in. Microsoft oraz Amazon. Wykorzystując wiedzę i doświadczenie naszych pracowników, będziemy bardzo aktywnie pomagać klientom w coraz dynamiczniej zmieniającym się świecie nowoczesnych technologii i jak najlepszym wykorzystaniu usług chmurowych - mówi Beniamin Poznański.
3. Natywne aplikacje chmurowe będą rosnąć
W przypadku większości przedsiębiorstw, podstawowym wykorzystywanym rozwiązaniem z zakresu Cloud jest usługa poczty w chmurze oraz rozwiązań ułatwiających współpracę w zespole i wymianę informacji między zespołami pracującymi w różnych biurach, jak współdzielenie plików. - Prym wiedzie w tym przypadku Microsoft z technologią Office 365. Oprócz tego duże znaczenie mają rozwiązania hostingowe i aplikacyjne z szerokiego portfolio rozwiązań chmurowych Amazon Web Services (AWS) oraz Microsoft Azure. Uważam, że w perspektywie najbliższego roku, największy wzrost zaobserwujemy w przypadku tzw. natywnych aplikacji chmurowych (czyli pisanych wyłącznie pod konkretne rozwiązanie Cloud, a nie dostosowywanych do niego), zarówno w technologii AWS, jak i Microsoft Azure. Swój i tak mały obecnie udział w rynku zmniejszy natomiast najpewniej Google Cloud, o ile gigant z Mountain View nie zmieni swojej strategii produktowej. Tak wynika z danych rynkowych oraz naszych własnych obserwacji. O hegemonię w chmurze walczyć będzie wciąż wiele dostawców, jednak to AWS dalej pozostanie w czołówce, ale Microsoft, obecnie drugi dostawca usług chmurowych, będzie go stopniowo doganiać - uważa Beniamin Poznański z Capgemini.
Źródła:
(1) - https://www.forbes.pl/technologie/rynek-chmury-obliczeniowej-w-polsce-i-na-swiecie-2017-r-i-prognozy/721kdcq
(2) - raport GUS “Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2017 roku”, październik 2017
O firmie Capgemini
Capgemini jako światowy lider w zakresie usług konsultingowych i technologicznych stoi na czele innowacji odpowiadających na potrzeby szerokiej gamy klientów w rozwijającym się świecie chmury, cyfryzacji i platform. Opierając się na 50-letnim doświadczeniu i głębokiej wiedzy branżowej, Capgemini umożliwia organizacjom realizację ich ambicji biznesowych dzięki szerokiej palecie usług, zarówno na płaszczyźnie strategicznej, jak i operacyjnej. Capgemini kieruje się przekonaniem, że wartość biznesowa rozwiązań technologicznych pochodzi od ludzi. Jest to wielokulturowa firma licząca 200 tysięcy osób w ponad 40 krajach. W 2016 roku Grupa Capgemini odnotowała globalny przychód na poziomie 12,5 miliarda euro.
Więcej informacji: www.capgemini.com. People matter, Results count.
Nadesłał:
Linkleaders
|
Komentarze (0)