Kultura, sztuka » Kultura

"4 pory mroku" Pawła Palińskiego już w księgarniach

"4 pory mroku" Pawła Palińskiego już w księgarniach
Zobacz więcej zdjęć »
Debiutancki zbiór opowiadań Pawła Palińskiego, zatytułowany „4 pory mroku”, który ukazał się nakładem Fabryki Słów, daje czytelnikowi dość rzadką możliwość spotkania z horrorem „made in Poland”. Warto dodać – horrorem na bardzo dobrym poziomie.

Paweł Paliński, trzydziestolatek, debiutował w „Fahrenheicie”, pisał także w „Nowej Fantastyce”, jego opowiadania mogli również poznać czytelnicy antologii horroru „Pokój do wynajęcia” i „Trupojad”. „4 pory mroku” to pierwszy autorski zbiór opowiadań Palińskiego. Na książkę złożyło się dziesięć opowiadań, bardzo równych, jeśli chodzi o poziom, co jest, niestety, raczej rzadkością przy tego typu wydaniach. Paliński jednak w wyraźny sposób szanuje swojego czytelnika i każda z opowieści, którą nam serwuje, jest dopracowana, by nie powiedzieć – wycyzelowana, tak w fabule, jak i w warstwie językowej.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

To literatura na wysokim poziomie, kierowana raczej do czytelnika wymagającego niż miłośnika krwawych jatek spod znaku splatterpunk (nie ujmując, oczywiście, nic tego rodzaju dziełom).

Łukasz Orbitowski, inny z młodych polskich twórców literatury grozy, tak zrecenzował „4 pory mroku”: „Momentami, Paliński jest Kingowski po obłęd, ale jego tekst przeraża nieludzką zwyczajnością – potworność przyczajona w człowieku czasem jest przecież banalna”. Choć porównanie – jakby nie było – debiutanta z mistrzem światowej literatury grozy może się wydać nieco przesadzone, ma swoje mocne uzasadnienie. Paweł Paliński nie naśladuje Stephena Kinga, ale jego horror sięga do tych samych korzeni potworności – zła, które jest w głębi zwykłych ludzi albo czai się w pozornie spokojniej codzienności. Nieobca jest mu też wyrafinowana metafizyka, odwołania do tradycji literackiej, czy filozofii. Przede wszystkim jednak nie stara się nas za wszelką cenę wystraszyć, a raczej pokazać tytułowe „pory mroku”, które przeżywa każdy z nas.

Paweł Paliński zachęca odbiorcę  do czytelniczego wysiłku, refleksji, zastanowienia. Warto, bo w zamian oferuję grozę i dreszcze naprawdę wysokiej próby. Takie, które „omroczą” nas na dłużej…

SalonKulturalny.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

puella

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »