Rozrywka » Turystyka
5 rzeczy, które musisz wziąć wybierając się na wędrówkę po górach
Zobacz więcej zdjęć » |
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Kto wybiera się na wycieczkę, powinien zadbać o właściwy ekwipunek. Oto zestaw pięciu rzeczy, o których lepiej nie zapominać.
Plecak: nie za duży, nie za mały
W kwestii plecaka nie ma w zasadzie wątpliwości. Żeby zabrać ze sobą wszystkie gadżety, trzeba mieć na nie odpowiednie miejsce. Rzecz w tym, że nie każdy plecak nada się tak samo na długotrwałą wędrówkę. Dobrze więc zadbać o to, żeby był dostosowany do potrzeb kogoś, kto idzie przez dłuższy czas i każdy kolejny krok jest dla niego coraz większym obciążeniem.
Podstawową sprawą jest więc dopasowanie wielkości plecaka do długości trasy, trudności terenu oraz niezbędnego wyposażenia. Jeśli ktoś ma zamiar poruszać się po górach, nie powinien zabierać plecaka zbyt dużego. Jednocześnie jednak, jeśli chce wędrować przez wiele dni, jego pojemność powinna być na tyle obszerna, żeby zmieścić w nim najważniejsze rzeczy.
Na tym nie koniec. Należy zadbać o to, aby plecak miał odpowiedni system szelek. Nie wystarczą dwie standardowe, jak w szkolnym tornistrze. W takim wypadku dość szybko nadwyrężone zostałyby mięśnie ramion. Potrzebne są więc co najmniej dwa zestawy dodatkowych pasków na biodrach i na piersi. Dzięki nim ciężar będzie rozkładał się na więcej punktów.
Bielizna termoaktywna: żeby było sucho
Ponieważ wędrówka trwa z reguły dość długo i odbywa się w wymagającym terenie (a nawet, jeśli teren jest łatwy, taki wysiłek nie pozostaje bez wpływu na organizm), należy uwzględnić potrzeby związane z ogrzewaniem ciała. W tym przypadku niezbędne jest wykorzystanie bielizny termoaktywnej.
Jej rola jest dwojaka. Po pierwsze, chroni ważne części ciała przed wpływem niskiej temperatury. Kto chodzi po górach ten wie, że na pewnych wysokościach może być naprawdę zimno. Po drugie jednak, i chyba ważniejsze, zapewniają odpowiednią wentylację. Jeśli skóra się spoci, taka bielizna wchłonie i wydali na zewnątrz wilgoć. W praktyce rozpoznać to można po tym, że będzie przez cały czas w miarę sucha. Bielizna bawełniana szybko robi się zimna i wilgotna.
Kurtka przeciwdeszczowa: niech zajmuje mało miejsca
Nie należy przy tym zapominać, że w górach pogoda zmienia się z godziny na godzinę. Kiedy ktoś wychodzi ze schroniska z samego rana, może być pochmurno, po czym wypogodzić się w godzinach popołudniowych. I odwrotnie – nigdy nie wiadomo, czy nie złapie wędrującego deszcz czy nawet burza.
Z tego względu warto zadbać o odpowiednią kurtkę przeciwdeszczową. Nie musi być przesadnie ciepła, warto jednak zastanowić się nad tym, czy nie powinna być wykonana z materiałów oddychających. Można zdecydować się na kurtkę, która będzie zwijana, przez co zajmie w plecaku niewiele miejsca.
Czapka lub opaska na głowę: przed zimnem i gorącem
W każdej sytuacji warto dbać o uszy. W przypadku wędrówki z plecakiem jest to szczególnie istotne. Do lekarza jest daleko, byłoby więc niekorzystne narażać się na zapalenie uszu czy inną infekcję. Co można zrobić? Zabrać ze sobą czapkę lub – w przypadku lata – specjalną opaskę na głowę.
Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest ochrona przez uciekaniem ciepła przez głowę lub przed negatywnym wpływem słońca.
Papier toaletowy: na wszelki wypadek
Chociaż ten element wyposażenia może wydać się śmieszny, jest tak samo ważny, jak bielizna termoaktywna czy kurtka przeciwdeszczowa. Nie bez przyczyny: należy być przygotowanym na każdą ewentualność, w tym także na problemy żołądkowe. Papier przyda się także w przypadku przeziębienia – do wycierania nosa.
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Nadesłał:
otoja
|
Komentarze (0)