Technologie » Komputery
5 sposobów na archiwizowanie danych
Zobacz więcej zdjęć » |
Dyski optyczne - dane w odbiciu
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Poliwęglanowe krążki pokryte różnymi substancjami, na których zapisane są informacje w postaci różnie odbijających światło rowków zaczęły podbijać rynek już w latach 70. Laserdisci, na których analogowy zapis wideo odczytywano poprzez pomiar odbitej wiązki lasera, co prawda w swojej walce o rynek przypominały nieco działania błędnego rycerza, jednak były podstawą do stworzenia płyt kompaktowych, które już wkrótce miały zrobić rewolucje od przemysłu muzycznego aż po archiwizację danych. Z kilkunastu różnych standardów, tak naprawdę przyjęły się przede wszystkim CD, DVD oraz Blu-ray.
Dlaczego nie warto rezygnować z CD i DVD
W obliczu możliwości nagrania kilku godzin filmu w HD na blu-ray’u czy taniej eksploatacji kart SSD, trudno uwierzyć w to, że płyty CD i DVD nadal są najbardziej uniwersalnymi nośnikami, z których korzysta cała masa archiwów, uczelni, biur i (chyba przede wszystkim) osób, którym zależy na możliwości odtworzenia danych multimediów na większości sprzętów RTV... I niestety, stary odtwarzacz kompaktów nie odtworzy “em-pe-trójek” z pendrive’a, ale z całą pewnością odtworzy muzykę z CD.
Trzeba przyznać, że jest to jedna z najmniej trwałych metod – dyski optyczne bardzo łatwo uszkodzić, wiele do życzenia pozostawia też ich odporność na starzenie. Jednak, na dzień dzisiejszy jest to jedna z najtańszych metod przechowywania małej ilości danych. O popularności CD i DVD świadczyć może rynek, który nadal przepełniony jest wieloma propozycjami DVD-R i CD-R. Wśród najpopularniejszych producentów takich płyt znajdziemy między innymi Sony, Verbatim czy TDK. Poza tradycyjnymi płytami z możliwością nagrywania, w ofercie znajdziemy również wersje mini (płyty o mniejszej średnicy i pojemności, szczególnie przydatne przy niewielkich kamerach), CD- i DVD-RW - czyli płyty wielokrotnego zapisu.
Blu-ray - dla patriotów i wymagających
Płyty Blu-ray, choć początkowo konkurencyjne dla HD DVD, bardzo szybko wygryzły swoje rywalki. Dzięki zastosowaniu niebieskiego lasera do odczytu, na jednowarstwowym krążku można zapisać nawet 25 GB danych. Właśnie dlatego, jeśli pragniesz zapisać kilkugodzinny film w jakości HD, Blu-ray będzie doskonałym wyborem. Jeśli zaś Twoje wymagania są nieco większe, zainwestuj w płyty kilkuwarstwowe. W tym przypadku warto zwrócić jednak uwagę na to, czy daną płytę będziemy mogli odczytać w tradycyjnym odtwarzaczy Blu-ray (np. dyski dwuwarstwowe BD TDK).
Kieszonkowa moc flash
O pamięci flash można myśleć jak o kolejnej rewolucji cyfrowego zapisu danych, będącej swoistym następstwem miniaturyzacji urządzeń elektronicznych. Dostęp do danych zapisanych w pamięci flash wykorzystuje stronicowanie pamięci - operacje odczytu, zapisu lub kasowania wykonywane są jednocześnie na ustalonej konstrukcyjnie liczbie komórek, a na jednej komórce można zapisać więcej niż jeden bit.
„Pamięć flash można znaleźć niemalże wszędzie – od pendive’ów przez smartfony po ultrabooki.
I doprawdy trudno się dziwić, dlaczego taki rodzaj pamięci podbił serca użytkowników na całym świecie. Przede wszystkim, jest niemalże niezawodny - uwierzcie mi, trzeba się naprawdę natrudzić, by mechanicznie zniszczyć dane zapisane na pamięci pendrive’a czy SSD. Technologia ich produkcji rozwija się w zastraszającym tempie, co skutkuje zamknięciem nawet ogromnej pojemności w postaci małej karty” – powiedziała Ewelina Nowak, inżynier fizyki technicznej. Dla przykładu firma Intenso ma w swojej ofercie kartę SD o pojemności 128 GB, a TDK - pendrive’a kompatybilnego ze smartfonami o pojemności 64 GB.
„Flashe” w porównaniu do płyt, są łatwiejsze w eksploatacji, dużo bardziej odporne na czas (na większość dysków optycznych producenci dają nie mniej niż 5 lat gwarancji) oraz dużo mniej „energożerne”. Co więcej, dzięki połączeniu największych plusów pamięci RAM i ROM, pamięć flash działa błyskawicznie (warto jednak pamiętać, że ogranicza ją przepustowość złącza, co jest szczególnie ważne w przypadku pendrive’ów USB). Właśnie dlatego, coraz więcej konsumentów wybiera zamiast tradycyjnego dysku twardego, dysk SSD.
Tradycyjne HDD
Zastanawiając się nad wyborem pamięci o nieco większych pojemnościach, nie można zapomnieć o tradycyjnych dyskach twardych, czyli pamięciach magnetycznych, których rynek również bardzo silnie rozwinął się (i nadal rozwija) w przeciągu kilku ostatnich lat. Dyski HDD charakteryzują się ogromnymi pojemnościami, coraz większą szybkością oraz ceną, która wciąż jest znacznie niższa od dysków SSD. Warto jednak wspomnieć o wadach takich pamięci. Pomimo dużej dokładności zapisu, dyski HDD są dużo mniej trwałymi urządzeniami magazynującymi od nowoczesnych SSD i znacznie odbiegają od nich szybkością odczytu danych.
Dyski twarde są więc doskonałymi magazynami dużej ilości danych. Za niską cenę umożliwiają przechowanie nawet kilku TB danych, jednak kiedy zależy nam na maksymalnej wydajności warto dodatkowo zaopatrzyć się w dysk SSD, który będzie sprawdzać się świetnie jako pamięć przeznaczona wyłącznie na system i najważniejsze pliki.
Ciekawą alternatywę stanowią dyski hybrydowe, czyli dyski twarde z wbudowaną pamięcią flash. Pozwalają one na szybszy start sytemu i najczęściej używanych plików, nie rujnując przy tym naszej kieszeni.
Nadesłał:
Entrymedia
|
Komentarze (0)