Motoryzacja » Moto Serwis

500 milionów sond lambda Boscha

500 milionów sond lambda Boscha
Zobacz więcej zdjęć »
Bosch obchodzi jubileusz wyprodukowania pięćsetmilionowej sondy lambda. Dzięki opatentowanej przez firmę 32 lata temu innowacji silniki benzynowe stały się bardziej czyste i ekologiczne.

Regularna kontrola i wymiana sond zapewnia sprawna pracę silnika, dynamiczną jazdę i oszczędność paliwa. Obecnie sondy lambda są także coraz częściej stosowane w silnikach wysokoprężnych.


Dzisiejsze normy emisji CO2 wymuszają na producentach samochodów stosowanie technologii, które pomagają obniżać poziom szkodliwych zanieczyszczeń w spalinach. Szeroko stosowanym rozwiązaniem jest trójdrożny katalizator, którego prawidłowe działanie wiąże się z ciągłą regulacją i pomiarami współczynnika lambda. Czujnikiem, który dokonuje tych pomiarów jest umieszczona w kolektorze wydechowym sonda lambda.

Trochę techniki, czyli jak działa sonda
Całkowite spalenie około jednego kilograma benzyny wymaga 14,5 kilograma powietrza. Stosunek doprowadzonej objętości powietrza do objętości wymaganej nazywany jest wartością lambda. Konwencjonalne procesy spalania benzyny odbywają się przy wartości lambda równej 1. Jeżeli wartość lambda jest niższa - mieszanka jest bogata i spala się przy niedoborze tlenu, jeżeli natomiast wartość lambda przekracza wartość 1, spalana jest mieszanka uboga z nadwyżką tlenu, jak to ma miejsce np. w silnikach Diesla. Przy zastosowaniu tzw. sondy dwustanowej, która przechodząc od trybu mieszanki ubogiej do bogatej dostarcza sygnału skokowego, można precyzyjnie określić punkt stechiometryczny (lambda = 1). Stosując sondy szerokopasmowe, które dostarczają ciągłego sygnału pomiarowego w szerokim zakresie lambda dla pracy w trybie mieszanki bogatej oraz ubogiej, spalanie można jeszcze dokładniej dopasować do wartości lambda równiej 1 lub innych wartości lambda. Sonda szerokopasmowa Boscha umożliwia także rejestrowanie wartości lambda dla poszczególnych cylindrów. W silnikach Diesla oraz silnikach benzynowych pracujących na mieszance ubogiej sondy szerokopasmowe są wymagane do dokładnego dozowania dawki wtrysku oraz sterowania regeneracją katalizatorów zasobnikowych NOx lub systemów recyrkulacji spalin bazujących na wartości lambda.

5 tys. sond na godzinę
Bosch uruchomił seryjną produkcję sond lambda 32 lata temu, w roku 1976. Po raz pierwszy czujnik został zamontowany w przeznaczonych na rynek amerykański modelach Volvo serii 240/260. Dziesięć lat po debiucie z taśm produkcyjnych zeszła dziesięciomilionowa sonda, w 1993 - pięćdziesięciomilionowa, w roku 2001 firma mogła pochwalić się już 250 milionami, a wiosna tego roku wyprodukowano pięćsetną sondę lambda.

Obecnie w fabrykach w Niemczech, USA, Korei i Chinach Bosch produkuje około 5 tys. sond lambda na godzinę, czyli około 45 milionów rocznie. Wszyscy europejscy i większość światowych producentów pojazdów wykorzystuje sondy lambda Boscha do montażu fabrycznego. Bogata wiedza i doświadczenie producenta wyposażenia pierwotnego wykorzystywane są również na wtórnym rynku części zamiennych, gdzie firma dysponuje najszerszą ofertą czujników lambda. Na rynku europejskim program Bosch pokrywa potrzeby ponad 80 proc. modeli samochodów.

W programie znajdują się odpowiednie sondy lambda dla wszystkich zastosowań i wszystkich wersji silników: planarna sonda szerokopasmowa do silników napędzanych benzyną, olejem napędowym i gazem oraz planarna sonda LSF do silników benzynowych. Pozostałe typy to sondy palcowe LSH i LSS do silników benzynowych. W 2000 roku Bosch wprowadził na rynek tzw. uniwersalne sondy lambda, których jedynie 9 typów pasuje do większości modeli samochodów.

Grupa Bosch jest wiodącym w świecie producentem techniki motoryzacyjnej i przemysłowej, dóbr użytkowych oraz technicznego wyposażenia budynków.Obroty przedsiębiorstwa, zatrudniającego 271 tys. pracowników, wyniosły w 2007 roku 46,3 mld euro. Na grupę Bosch składa się spółka Robert Bosch GmbH oraz około 300 spółek zależnych i regionalnych w ponad 50 krajach świata. Ta światowa sieć rozwojowa, produkcyjna i dystrybucyjna jest podstawą do dalszego rozwoju. Każdego roku Bosch przeznacza ponad 3 miliardy euro na działalność badawczo-rozwojową i zgłasza do patentu ponad 3 tys. innowacji. Przedsiębiorstwo zostało założone w Stuttgarcie w 1886 roku jako "Warsztat mechaniki precyzyjnej i elektrotechniki" przez Roberta Boscha (1861-1942).

Społeczno-prawna struktura grupy Bosch zapewnia jej finansową niezależność i rynkową samodzielność. Umożliwia to przedsiębiorstwu inwestowanie w znaczące projekty, które zagwarantują mu przyszłość, a jednocześnie pozwala spełniać misję społeczną zgodną z przekonaniami założyciela firmy. 92% udziałów w spółce Robert Bosch GmbH należy do Fundacji im. Roberta Boscha. Funkcje rynkowe udziałowca wypełnia instytucja powiernicza Bosch Industrietreuhand KG. Pozostałe udziały należą do rodziny Bosch i firmy Robert Bosch GmbH.

Działalność grupy Bosch w Polsce obejmuje sprzedaż części samochodowych i urządzeń diagnostycznych, sprzętu car multimedia Blaupunkt, elektronarzędzi Bosch, Skil i Dremel, urządzeń grzewczych oferowanych pod markami Junkers i Buderus, systemów zabezpieczeń i sprzętu z zakresu napędów i sterowań (Bosch-Rexroth). Ponadto w Polsce odbywa się produkcja systemów hamulcowych Bosch (w Mirkowie koło Wrocławia), a także sprzedaż i produkcja (w Łodzi) sprzętu AGD w ramach spółki Bosch-Siemens Sprzęt Gospodarstwa Domowego (udział Boscha 50%).

Więcej informacji: www.bosch.com, www.bosch.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Robert Bosch Sp. z o. o.
http://www.bosch.com

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »