Technologie » Komputery

58 letnia Brytyjka wyczyściła byłemu pracodawcy Dropboxa

Odchodzący z firmy pracownicy mogą być nie mniej groźni niż hakerzy. 58-letnia Danielle Bulley zemściła się na byłym pracodawcy, kasując należącego do niego dane z konta Dropbox

Danielle Bulley była dyrektorem firmy Property Press, która wydawała cotygodniową gazetę o nieruchomościach. Jednakże w 2018 roku biznes upadł, a jeden z szefów Alan Marriott przejął aktywa likwidowanego podmiotu i założył nową spółkę Letterbox Production. Niestety, zabrakło w niej miejsca dla Danielle Bulley. Kilka miesięcy później Brytyjka uzyskała nieautoryzowany dostęp do konta Dropbox należącego do Letterbox Production i usunęła z niego 5 tysięcy plików. Danych nie udało się już odzyskać, a poszkodowana firma musiała zakończyć działalność, tracąc niemal 100 tysięcy funtów.

 

W czasie dochodzenia prowadzonego przez specjalistyczną jednostkę policji ds. cyberprzestępczości w North Yorkshire odkryto, ze dostęp do konta Dropbox można uzyskać zdalnie z adresu IP powiązanego z Danielle Bulley. Oskarżona przyznała się do winy, oznajmiając jednocześnie, iż była uprawniona do tego typu działań, a także zdawała sobie sprawę z tego, że usunięcie danych należących do Letterbox Production doprowadzi do chaosu organizacyjnego.

 

- Byli pracownicy mogą stanowić poważne ryzyko dla firmy, ponieważ znają jej infrastrukturę informatyczną oraz obowiązujące w niej procedury. Taka wiedza ułatwia dokonanie cyberataku wymierzonego przeciwko byłemu pracodawcy. Za każdym razem, kiedy pracownik opuszcza organizację, dobrze jest sprawdzić czy posiadał dostęp do haseł oraz wrażliwych informacji. Osobną kwestią jest częste zmieniane haseł, a także stosowanie dodatkowych metod uwierzytelniania. - doradza Mariusz Politowicz z firmy Marken dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

 

O sprawie Danielle Bulley w ostatnich tygodniach było dość głośno w brytyjskich mediach. Niewykluczone, że upublicznienie tego typu informacji przyczyni się do tego, że przedsiębiorcy z większą rozwagą będą podchodzić do spraw związanych z ochroną danych. Danielle Bulley została skazana za swój czyn na 18 miesięcy prac społecznych.

 

Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl  Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Marken

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »