Rozrywka i wypoczynek » Turystyka
8 ciekawych jaskiń dla amatorów sportów ekstremalnych
Zobacz więcej zdjęć » |
Wraz z podróżnikami-opiekunami z domu seniora Edessa, przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Tajemnicze jaskinie
Jaskinia Ciemna złożona jest z dwóch komór i korytarzy o długości 230 metrów. Jedna z komór zamknięta jest kratą. Znajdują się w niej tunele, które stworzone są przez ciasne korytarzyki, oraz ogrojec, czyli dziedziniec otoczony skałami. Jaskinię można zwiedzać jedynie z przewodnikiem. Nastrój tworzą świece, z którymi chodzą turyści. Jest to konieczne, gdyż jaskinia nie jest sztucznie oświetlana. W Ciemnej możemy podziwiać stalagmity, koliste zagłębienia, tzw. kotły wirowe, słup skalny oraz stalaktyty. Temperatura wewnątrz jaskini wynosi około 7 stopni przez cały rok.
Jaskinia Nietoperzowa słynie z żyjących tam nietoperzy, a także niedźwiedzi jaskiniowych. Nietoperzowa jest największą z jaskiń w Jurze Krakowskiej. Warty uwagi jest wodospad naciekowy sprawiający wrażenie ciągle płynącego oraz liczne kotły wirowe. Co ciekawe, badając jaskinię, odkryto fragmenty naczyń glinianych, narzędzia kamienne, krzemienne oraz ludzkie kości z różnych okresów.
Jaskinia Radochowska to jaskinia pozioma stanowiąca jedną z większych atrakcji w województwie dolnośląskim. Przed wybuchem II wojny światowej jaskinia była zagospodarowana turystycznie. Znajdował się tam domek stróża oraz poczekalnia dla turystów, w której znajdowały się gabloty przepełnione znaleziskami paleontologicznym. Obecnie do jaskini prowadzą trzy sztucznie stworzone wejścia. Wewnątrz jaskini jest około 9 stopni przez cały rok. Radochowska jest równie zimna, jak Jaskinia Ciemna. Najbardziej atrakcyjną komorą jest Komora Gotycka.
Jaskinia Wierzchowska Górna w pełni przedstawia podziemną formę krasową. Trasę jaskini tworzy 700-metrowy labirynt, wiodący przez liczne sale i korytarze. Aby zwiedzić całą jaskinię, konieczny jest przewodnik, który w ciągu 50 minut pokaże nam wszystkie zakamarki. Trasa Wierzchowskiej Górnej jest sztucznie oświetlona, co daje komfort turystom. Oświetlenie jest specjalnie dobrane, aby komponowało się z tajemniczym wnętrzem jaskini. Na trasie znajduje się Sala z Kotłami, Sala Balowa i Sala Człowieka Pierwotnego. Wnętrze jaskini tworzą piękne nacieki. Podczas zwiedzania jaskini obecni będą jej mieszkańcy, czyli nietoperze oraz pająki meta menardi, tzw. sieciarze jaskiniowe. Temperatura wynosi około 7 stopni i utrzymuje się cały rok. Zimnolubni świetnie poczują się w jej wnętrzach.
Jaskinia Łokietka liczy 320 metrów długości i leży 125 metrów nad dnem Doliny Sąspowskiej. Trasę wyznaczoną dla turystów tworzą korytarze, Sala Rycerska i Sala Sypialniana oraz dwie małe salki. Jedna z nich to Kuchnia, w której znajduje się Kominek Łokietka uformowany we wnęce jaskini. Trasa tej jaskini jest oświetlona przez specjalnie dobrane światło. Ta jaskinia została wyżłobiona przez wodę w wapieniach górnej jury. Wnętrze jaskini zdobią liczne stalagmity, kotły wirowe, a także słup naciekowy "Orzeł".
Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie znajduje się w Masywie Śnieżnika Kłodzkiego, na zboczu doliny Kleśnicy, w części góry Stromej. Wejście do jaskini znajduje się 800 m n.p.m. Tworzy je pawilon, w którym znajdują się kasy biletowe, ekspozycje i kawiarnia. W tej części znajduje się również sala projekcyjna, w której wyświetlany jest film o jaskini w systemie dźwięku przestrzennego DTS. Trasa jaskini jest oświetlona, a także odpowiednio zabezpieczona. Niedźwiedzia to idealna trasa dla łaknących piękna.
Jaskinia Mroźna jest najpopularniejszą tatrzańską jaskinią. Trasa jaskini liczy 560 metrów i wiedzie jednokierunkowym tunelem. Część trasy znajduje się na naturalnym fragmencie podziemia. Jaskinia posiada kilka ciasnych tuneli, wyżłobionych w skałach. W sercu jaskini znajduje się jeziorko, a na ściany zdobią białe nacieki. Zwiedzenie jaskini trwa 30 minut. Temperatura wewnątrz wynosi 6 stopni.
Jaskinia Raj położona jest w Górach Świętokrzyskich. Wnętrze jaskini zachwyci każdego turystę, gdyż ozdobiona jest licznymi soplami stalaktytów i stalagmitów. Na dnie Rajskiej położony jest specjalny chodnik do zwiedzania. Trasa liczy 180 metrów, a zwiedzenie zajmuje około 45 minut. Cała jaskinia ozdobiona jest skalnymi naciekami o niebanalnych kształtach. Jaskinie odkryto w czasach powojennych, wówczas znaleziono w niej szczątki mamuta, niedźwiedzia jaskiniowego, nosorożca, a także, co ciekawe, ślady działalności ludzkiej.
Jaskinie tworzą tajemnicze, majestatyczne groty, zapierające dech w piersiach. Chłód, który ze sobą niosą, tworzy cały ich nastrój. Jaskinie przenoszą nas w zupełnie inny wymiar. To świetny pomysł na wycieczkę w okresie jesienno-zimowym. Jaskinie relaksują i dają przypływ nowych sił. Wrażenia wyniesione z wycieczki, to świetny temat do rozmów z bliskimi. Zwiedzając jaskinię samemu z latarką czołową poczujesz duży przypływ adrenaliny.
Nadesłał:
numerjeden
|
Komentarze (1)
Ja właśnie zarezerwowałem noclegi na bookaparcie w Zakopanem i w planach mam właśnie odwiedzenie Jaskini Mroźnej :)