Dom » Budownictwo

Akcesoria podnoszące wytrzymałość systemów rynnowych

Systemy odwodnienia dachów to nie tylko rynny, trójniki, rury spustowe i wylewki. W skład nowoczesnych, często niezwykle skomplikowanych systemów wchodzi także co najmniej kilka drobnych akcesoriów, których zamontowanie potrafi znacząco wpłynąć na jakość użytkowania.

Wśród całej listy akcesoriów do systemów rynnowych, takich jak dekle, haki i łączniki, należy wyróżnić dwa, które ostatnio zdają się podbijać rynek i serca inwestorów. Chodzi o usztywniacze i wzmacniacze rynnowe, stosowane w niektórych stalowych systemach odwodnienia dachu.

Usztywniacze rynien

Usztywniacz rynny jest to coś w rodzaju stalowej rurki, którą instalujemy w łączeniach rynien oraz na łączeniach rynien i narożników. Usztywniacz montujemy poprzez włożenie go w wulsztę (czyli wywinięcie) elementu poziomego rynny albo narożnika (zewnętrznego lub wewnętrznego). Usztywniacze wykonuje się najczęściej z blachy ocynkowanej lub alucynku, a ich długość to około 280 mm. Stanowią one bez wątpienia jedne z najbardziej pożądanych przez dekarzy akcesoriów. Usztywniacze rynny wzmacniają połączenia pomiędzy samymi rynnami oraz na styku rynien i narożników, które to mają tendencję do wyginania się na zewnętrznym kącie elewacji. Swoją prawdziwą wartość usztywniacze udowadniają zimą, kiedy to zalegające na dachu masy śniegu i lodu grożą odkształceniem, a nawet zerwaniem dużej części systemu rynnowego. Niektórzy podkreślają też ich znaczenie dla wszelkich prac prowadzonych na dachach. Pamiętajmy, że rynna w takich przypadkach staje się czasem ostatnią deską ratunku dla pechowca. Warto zadbać o to, by "deska" ta była naprawdę solidna.

Wzmocnienia rynnowe

Wzmocnienia rynnowe to drugi element konstrukcji odwodnienia dachu, który nie dość, że jest tani, to jeszcze doskonale sprawdza się jako dodatkowe zabezpieczenie rynny przed zerwaniem. Produkt ten powinien być wykonany z blachy stalowej wysokiej jakości, a jego długość to 290 mm. Wzmocnienie montuje się do rynny oraz każdej krokwi dachowej, a także przy narożnikach i łącznikach rynnowych. Zerwanie rynny może nastąpić podczas zsuwania się lodu i śniegu z dachu, zwłaszcza gdy nie zainstalowano łapaczy śniegowych, lub podczas prac dekarskich. Zaleca się montowanie wzmocnień rynnowych w celu uniknięcia zniszczeń szczególnie podczas ciężkich zim oraz na skutek przeglądów systemu odwodnienia dachu. Należy jednak pamiętać, że wysoka skuteczność tego rozwiązania będzie zapewniona dopiero wówczas, gdy każdy element dokręcimy do rynny ocynkowanym wkrętem farmerskim o długości max. 20 mm.

Artykuł powstał przy współpracy z: http://www.struga-rynny.pl/ Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

blackppp

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »