Gospodarka » Narzędzia

Na czym polega spawanie gazowe?

Na czym polega spawanie gazowe?
Zobacz więcej zdjęć »
Spawanie gazowe jest jedną z pierwszych znanych nam metod łączenia metali. Po raz pierwszy wykorzystane w XIX wieku, spawanie gazowe do dzisiaj szeroko używane jest na placach budów i w warsztatach. Na czym polega ta ceniona do dzisiaj metoda spawania?

Zastosowanie autogenu

Spawanie gazowe, zwane również autogenem, polega na łączeniu dwóch części metalu poprzez stapianie ich brzegów skutkiem nagrzewania płomieniem powstającym ze spalania się gazu palnego w atmosferze dostarczanego tlenu. W procesie łączenia można (ale nie trzeba) używać spoiwa, a sposób przygotowania metalu do połączenia zależy od jego grubości oraz od jego rodzaju. Krawędzie blach o grubości nie większej niż 2 mm zagina się na wysokość trzech grubości łączonego arkusza. Do tego rodzaju łączenia spoina nie jest wykorzystywana. W przypadku spawania elementów o grubości od 2 - 4 mm, ich krawędzie należy odsunąć od siebie na szerokość równą połowie grubości łączonego materiału. Spawanie elementów o grubości od 4 do 12 mm należy poprzedzić ukosowaniem jednostronnym krawędzi łączonych materiałów, zaś przy elementach o grubości powyżej 12 mm, ich krawędzie ukosuje się obustronnie, w kształcie litery „X".

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Jesteś zainteresowany nauką spawania gazowego?
Zapisz się na kurs spawacza.

 


Kompletny zestaw do spawania gazowego

Stanowisko do spawania gazowego składa się z całego szeregu urządzeń i akcesoriów. Przede wszystkim do łączenia metali autogenem potrzebny jest palnik acetylenowo - tlenowy przeznaczony do spawania lub w wersji uniwersalnej. Obok palnika potrzebujemy butli z gazami, a więc butli z tlenem technicznym wytwarzającym atmosferę spalania oraz butli z acetylenem, stanowiącym paliwo dla płomienia. Do tego przygotować należy także reduktory butlowe, węże tlenowe i acetylenowe oraz zestawy części do palnika. Wszystkie te elementy w swojej ofercie posiada sklep internetowy Tomsystem - http://www.sklep.tomsystem.pl/ , gdzie można zakupić online między innymi uchwyty spawalnicze lub akcesoria spawalnicze.

Wybór spoiny i płomienia

W spawaniu gazowym stosuje się zwykle trzy rodzaje spoin - spoiny czołowe, spoiny pachwinowe oraz spoiny otworowe. Z kolei płomień ustawiany na palniku spawarki dzielimy na trzy typy - na płomień normalny, płomień utleniający oraz płomień nawęglający. Każdy z tych typów płomienia posiada inny wygląd, inne właściwości, a przede wszystkim inne zastosowanie.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

blackppp

Komentarze (1)

  • avatar
    ~Piaget 2017-06-07 13:30:16

    Gaz dla przemysłu i odpowiednie urządzenia znajdziemy bez problemu na http://itgas.pl/pl/strona-glowna/, śmiało polecam


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »