Gospodarka » Narzędzia
Na czym polega spawanie gazowe?
Zobacz więcej zdjęć » |
Zastosowanie autogenu
Spawanie gazowe, zwane również autogenem, polega na łączeniu dwóch części metalu poprzez stapianie ich brzegów skutkiem nagrzewania płomieniem powstającym ze spalania się gazu palnego w atmosferze dostarczanego tlenu. W procesie łączenia można (ale nie trzeba) używać spoiwa, a sposób przygotowania metalu do połączenia zależy od jego grubości oraz od jego rodzaju. Krawędzie blach o grubości nie większej niż 2 mm zagina się na wysokość trzech grubości łączonego arkusza. Do tego rodzaju łączenia spoina nie jest wykorzystywana. W przypadku spawania elementów o grubości od 2 - 4 mm, ich krawędzie należy odsunąć od siebie na szerokość równą połowie grubości łączonego materiału. Spawanie elementów o grubości od 4 do 12 mm należy poprzedzić ukosowaniem jednostronnym krawędzi łączonych materiałów, zaś przy elementach o grubości powyżej 12 mm, ich krawędzie ukosuje się obustronnie, w kształcie litery „X".
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Jesteś zainteresowany nauką spawania gazowego?
Zapisz się na kurs spawacza.
Kompletny zestaw do spawania gazowego
Stanowisko do spawania gazowego składa się z całego szeregu urządzeń i akcesoriów. Przede wszystkim do łączenia metali autogenem potrzebny jest palnik acetylenowo - tlenowy przeznaczony do spawania lub w wersji uniwersalnej. Obok palnika potrzebujemy butli z gazami, a więc butli z tlenem technicznym wytwarzającym atmosferę spalania oraz butli z acetylenem, stanowiącym paliwo dla płomienia. Do tego przygotować należy także reduktory butlowe, węże tlenowe i acetylenowe oraz zestawy części do palnika. Wszystkie te elementy w swojej ofercie posiada sklep internetowy Tomsystem - http://www.sklep.tomsystem.pl/ , gdzie można zakupić online między innymi uchwyty spawalnicze lub akcesoria spawalnicze.
Wybór spoiny i płomienia
W spawaniu gazowym stosuje się zwykle trzy rodzaje spoin - spoiny czołowe, spoiny pachwinowe oraz spoiny otworowe. Z kolei płomień ustawiany na palniku spawarki dzielimy na trzy typy - na płomień normalny, płomień utleniający oraz płomień nawęglający. Każdy z tych typów płomienia posiada inny wygląd, inne właściwości, a przede wszystkim inne zastosowanie.
Nadesłał:
blackppp
|
Komentarze (1)
Gaz dla przemysłu i odpowiednie urządzenia znajdziemy bez problemu na http://itgas.pl/pl/strona-glowna/, śmiało polecam