Rozrywka i wypoczynek » Rozrywka
„Alfabet projektowania Oskara Zięty” w Domotece
Zobacz więcej zdjęć » |
Pretekstem do zorganizowania tego wydarzenia była 10. rocznica powstania stołka PLOPP – najbardziej rozpoznawalnego z projektów Zięty. Mebla, który zyskał już status ikony światowego designu i zdobył tak prestiżowe nagrody jak Red Dot. Trafił zarówno do wielu wnętrz, jak i do najlepszych muzealnych kolekcji. Wystawa w Domotece to przekrojowe podsumowanie dotychczasowych osiągnięć twórcy technologii FiDU. Zobaczymy tam zarówno proces powstawania mebli z pompowanego pod wysokim ciśnieniem metalu, jak i inne projekty polskiego designera: krzesła, niezwykłe lustra, systemy meblowe, stoły o formach generowanych przez komputerowy algorytm czy miniatury jego największych, stworzonych w architektonicznej skali realizacji – np. rzeźby Wir zdobiącej wnętrze warszawskiej Galerii Północnej. Kurator wystawy, Anna Śliwa z Muzeum Miasta Gdyni, postanowiła przybliżyć zwiedzającym proces pracy nad produktem – od koncepcji, przez wybór materiału i technologii, produkcję, aż po gotowy obiekt. „Alfabet projektowania Oskara Zięty” pokazuje też szerszy kontekst funkcjonowania technologii FiDU: możliwości jej wykorzystania w projektowaniu parametrycznym, różnych dziedzinach przemysłu, architekturze czy sztuce. To pierwsza w Warszawie możliwość obejrzenia w jednym miejscu niemal wszystkich projektów Oskara Zięty. Wystawa rozpoczęła się 15 marca od spotkania z projektantem w Domotece. Urodzinom PLOPPa i otwarciu ekspozycji towarzyszyły również ciekawe wykłady, a także warsztaty fotograficzne „PLOPP w akcji” adresowane do architektów wnętrz, stylistów, blogerów i instagramerów.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Ikony designu według dr Krystyny Łuczak-Surówki
W dniu wernisażu wystawy goście mieli okazję wysłuchać wykładu dr Krystyny Łuczak-Surówki, poświęconego ikonom designu oraz cechom, które sprawiają, że określone przedmioty nie tylko przechodzą do historii sztuki użytkowej, lecz także zyskują uznanie setek tysięcy użytkowników. Prostota, funkcjonalność, innowacja, nawiązanie do lokalnego kontekstu poprzez formę, materiał czy technologię – to tylko niektóre z nich. Znana promotorka polskiego wzornictwa przedstawiła swój osobisty kanon polskich ikon designu, w którym znalazł się także PLOPP.
Igor Gałązkiewicz i projektowanie doświadczeń
Igor Gałązkiewicz, ekspert w dziedzinie art brandingu, opowiadał o projektowaniu doświadczeń – przede wszystkim w kontekście zmieniającej się roli miejsc sprzedaży. Showroomy przypominające galerie i sklepowe ekspozycje aranżowane przez artystów, marki inwestujące w kulturę i sztukę – te tematy świetnie pasowały do zmieniającego się dynamicznie oblicza Domoteki – miejsca skupiającego wiodące marki w sferze wyposażenia wnętrz.
Przemo Łukasik – ikoniczność i ponadczasowość w architekturze
Ostatnim prelegentem był ceniony polski architekt Przemo Łukasik – jego wystąpienie również koncentrowało się na zagadnieniach ikoniczności i ponadczasowości – tym razem jednak w architekturze. Co sprawia, że dany budynek staje się ikoną? Jak pogodzić ambicje architektów i inwestorów z odpowiedzialnością? Czy nawiązywanie do przeszłości to jedyny sposób na ponadczasowość? Przemo Łukasik nie wahał się pokazać różnych, czasem kontrowersyjnych, aspektów architektury i pracy architekta. Opowiedział też o tym, jak sam rozumie ikoniczność i ponadczasowość, jak usiłuje tę definicję wcielić w życie w swoich budynkach. Czy rower szosowy i trzepak mogą być punktem wyjścia do takich rozważań? Okazuje się że tak!
Poznaj twórczość Oskara Zięty z Domoteką
Domoteka serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych architekturą, wzornictwem i wyposażeniem wnętrz do odwiedzenia wystawy, a także do udziału w towarzyszących jej konkursach i wydarzeniach. Informacje na ich temat można znaleźć na stronie internetowej oraz na fanpage’u Domoteki na portalu Facebook.com.
www.domoteka.pl
Nadesłał:
Profundo PR
|
Komentarze (0)