Dom » Budownictwo

Apsys Polska pierwszym zarządcą, który uzyskał certyfikat Breeam In-Use dla CH 3Stawy

Apsys Polska pierwszym zarządcą, który uzyskał certyfikat Breeam In-Use dla CH 3Stawy
Zobacz więcej zdjęć »
Apsys Polska, inwestor oraz zarządca centrów handlowych, uzyskał pierwszy w Polsce certyfikat Breeam In-Use. Certyfikat przyznany został dla Centrum Handlowego 3 Stawy w Katowicach.
Jest to pierwszy funkcjonujący budynek w naszym kraju, który spełnił rygorystyczne kryteria zrównoważonego budownictwa.

Certyfikat Breeam In-Use przyznawany jest obiektom istniejącym, które spełniają restrykcyjne wymagania w zakresie środowiskowym i społecznym. Pierwszym, funkcjonującym budynkiem i zarazem pierwszym, funkcjonującym centrum handlowym w Polsce, które otrzymało ten certyfikat jest Centrum Handlowe 3 Stawy z Katowic. Dzięki zaangażowaniu zarządcy 3 Stawów, firmy Apsys i jej ścisłej współpracy z właścicielem, firmą Union Investment, budynek wybudowany w 1999 roku przeszedł szereg modernizacji, dzięki którym zyskał proekologiczny charakter i zwiększył swoją wartość. „Uzyskanie pierwszego w Polsce certyfikatu Breeam In-Use jest znakomitym wyróżnieniem zarówno dla Centrum Handlowego 3 Stawy jak również Apsys Polska jako zarządcy - mówi Marcin Stokowiec, Dyrektor ds. Inwestycji, Apsys Polska. "Będąc inwestorem, deweloperem oraz zarządcą dbamy o to, aby zarówno nasze nowe inwestycje, jak i zarządzane przez nas centra handlowe spełniały najwyższe wymogi efektywności energetycznej oraz były przyjazne dla użytkowników - najemców i klientów. W przypadku funkcjonujących już obiektów, jak np. 3 Stawy wykonujemy modernizacje mające na celu obniżenie kosztów funkcjonowania obiektu oraz podniesienie jego wartości użytkowej i środowiskowej, co jest spójne z wymogami systemu certyfikacji Breeam" - dodaje Marcin Stokowiec, Apsys Polska.

Brytyjski Breeam In-Use jest najpopularniejszym systemem certyfikacji budynków w Europie weryfikującym wszelkie aspekty funkcjonowania budynków i zarządzania nimi w kontekście zrównoważonego budownictwa. Wymaga on spełnienia restrykcyjnych kryteriów dotyczących zużycia energii, wody, stosowania materiałów z jakich zbudowany jest obiekt, dojazdu, segregacji odpadów, zanieczyszczeń, wykorzystania terenu oraz sposobu zarządzania. Podczas procesu certyfikacji, 3 Stawy otrzymały najwyższe oceny w trzech obszarach: efektywne korzystanie z energii i wody, pochodzenie użytych materiałów oraz odprowadzanie odpadów i ścieków. Najwięcej budynków mogących pochwalić się tym certyfikatem znajduje się w Belgii i Wielkiej Brytanii. Stanowią one ponad połowę wszystkich obiektów spełniających ekologiczne wymagania Breeam.

„W ciągu ostatnich 2 lat przeprowadziliśmy wiele inwestycji, dzięki którym nasz budynek jest bardziej przyjazny środowisku, zużywa mniej energii i wody" - mówi Agnieszka Nizio Dyrektor Centrum Handlowego 3 Stawy. „Najlepszym przykładem jest wykonana przez Apsys modernizacja oświetlenia parkingu podziemnego. Zachowując ten sam poziom natężenia światła obniżyliśmy zużycie energii przez tą część budynku aż o 74%" - dodaje Agnieszka Nizio. Apsys zmodernizował także oświetlenie parkingu zewnętrznego i elewacji, uzyskując w tym przypadku zmniejszenie zużycia energii o 35%. Ograniczenie zużycia wody zyskano dzięki zastosowaniu sterowanej fotokomórką armatury oraz dwu przyciskowych spłuczek w toaletach. W Centrum Handlowym 3 Stawy wymieniono dotychczasowy system wentylacyjno-klimatyzacyjny na nowoczesny, sterowany przez tzw. BMS (Building Management System), czyli komputerowy system zarządzania budynkiem i jego urządzeniami. Kontroluje on nie tylko temperaturę powietrza wewnątrz budynku, ale również zużycie wody i energii. W niedalekiej przyszłości planowana jest dalsza rozbudowa systemu o dodatkowe funkcje. Ponadto, Apsys dostosował 3 Stawy do wymagań Unii Europejskiej dotyczących substancji stosowanych do chłodzenia budynków. Wprowadzone zmiany wygenerowały w sumie oszczędności rzędu 20%.

Właścicielem Centrum Handlowego 3 Stawy jest Union Investment Real Estate AG. Union Investment to wiodąca międzynarodowa firma inwestycyjna specjalizująca się w otwartych funduszach nieruchomości dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych. Union Investment zarządza aktywami o wartości 18 miliardów Euro w sześciu funduszach nieruchomości.
Zarządcą Centrum Handlowego 3 Stawy jest Apsys Polska Sp. z o.o. należąca do Grupy Apsys. Jest to międzynarodowy operator i zarządca nieruchomości handlowych, który specjalizuje się w rozwoju centrów handlowych IV generacji w Polsce, Francji i Rosji. W Polsce jest deweloperem i zarządcą 14 centrów handlowych o łącznej powierzchni ponad 600 000 m2, zlokalizowanych w 11 największych miastach. Apsys to firma zajmująca się kompleksową obsługą centrów, począwszy od zarządzania umowami najmu, przez tworzenie strategii marketingowych, po techniczne utrzymanie obiektów. Flagowym projektem firmy w Polsce jest wielofunkcyjne centrum handlowe Manufaktura w Łodzi. Dodatkowe informacje na www.apsysgroup.com.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »