Kultura, sztuka » Kultura

Artysta Street Art 3D w Gdańsku

Artysta Street Art 3D w Gdańsku
Zobacz więcej zdjęć »
W Centrum Handlowym Osowa do 25 maja trwa bezpłatna wystawa trójwymiarowej sztuki ulicy. Wystawie towarzyszy konkurs „Zakręcone zdjęcie z obrazem 3D”. 10 maja autor prezentowanych prac, niemiecki malarz Manfred Stader zakończył malowanie na żywo obrazu związanego z kitesurfingiem.
Manfred Stader odwiedził Gdańsk, aby na oczach widzów stworzyć trójwymiarowe dzieło. Obraz przedstawiający kitesurfing powstawał przez 5 dni. Z dnia na dzień zwykły szkic przeradzał się w malarstwo iluzjonistyczne. Efekt końcowy pracy malarza widoczny jest na zdjęciu. Korzystając z obecności artysty w Gdańsku, zapytaliśmy go o ideę Street Artu, metodę pracy i inspiracje.

Skąd wywodzi się idea Street Art 3D? Kiedy zetknął się Pan z tego typu malarstwem po raz pierwszy?
Manfred Stader: Idea Street Art 3D wywodzi się z anamorfozy, czyli celowej deformacji obrazu. Pierwszy raz zetknąłem się ze sztuką malarstwa trójwymiarowego jako nastolatek, gdy podziwiałem XVI - wieczną sztukę sakralną. Wykorzystywano w niej anamorfozę, a efekty można do dzisiaj podziwiać w zabytkowych kościołach.

Jak rozwijała się w Panu zdolność i umiejętność tworzenia obrazów 3D?
Studiowałem sztukę i rozpoczynałem od malowania obrazów dwuwymiarowych. Jednak w pewnym momencie, jeszcze na studiach, zacząłem malować na ulicach. Zacząłem od kopiowania obrazów malarstwa dwuwymiarowego, ale obrazy malowane na ulicy w tej technice były bardzo zdeformowane. Chciałem to zmienić, zacząłem modyfikować sposób malowania i tak stworzyłem własny styl 3D. Technikę wypracowałem samodzielnie.

Skąd czerpie Pan pomysły i inspiracje do tworzenia kolejnych obrazów?
Jestem bardzo otwarty na różne pomysły i tematy. Ostatnio w Paryżu malowałem na ścianie obraz przedstawiający transformera przebijającego się przez plakat reklamujący trzecią część filmu Transformers. Czasami osoby, które zlecają mi namalowanie obrazu mają z góry określone preferencje. W innych wypadkach sam coś proponuję. Wstępne szkice powstają na komputerze.

Jakimi farbami Pan maluje?
Najczęściej maluję farbami akrylowymi. Czasem używam też innych farb, które mieszam z kredą lub farbami pastelowymi.

Manfred Stader od 30 lat, jako jeden z nielicznych na świecie, specjalizuje się w malarstwie 3D. Wykorzystuje zasady perspektywy, iluzję optyczną i wyliczenia matematyczne, aby osiągnąć zadziwiający efekt trójwymiarowego obrazu. Malowidła, wykonane farbami przy użyciu specjalnej techniki, oglądane pod odpowiednim kątem, dają efekt realnej głębi. Wystarczy stanąć w oznaczonym miejscu, oddalonym zazwyczaj o 2-3 metry od dolnej krawędzi pracy, aby podziwiać efekt 3D.

Wystawa Street Art 3D w Centrum Handlowym Osowa przy ul. Spacerowej 48 prezentuje 8 trójwymiarowych prac, z których każda zajmuje powierzchnię około 15 mkw. Prace Manfreda Stadera m.in. rwący wodospad, samochód wyjeżdżający spod ziemi i rekina wyłaniającego się z fal można oglądać do 25 maja. W Centrum trwa również konkurs fotograficzny „Zakręcone zdjęcie z obrazem 3D". Aby wziąć w nim udział, wystarczy zrobić zdjęcie z trójwymiarowym obrazem i zamieścić je na www.facebook.com/streetart3d.

Gdańsk jest dziewiątym miastem, w którym odbywa się wystawa malarstwa iluzjonistycznego. Do tej pory obejrzeli ją mieszkańcy Katowic, Janek k. Warszawy, Wrocławia, Szczecina, Bydgoszczy, Zabrza, Torunia i Łodzi.

Więcej informacji na temat Street Art 3D oraz przykładowe zdjęcia prac można znaleźć na www.sztukauliczna3d.pl. Zapraszamy również na stronę www.chosowa.pl.

HARMONOGRAM WYSTAWY i konkursu „Zakręcone zdjęcie z obrazem 3D":
• 5 maja 2011 r. - otwarcie wystawy Street Art 3D i rozpoczęcie konkursu
• 5 - 10 maja 2011 r. - malowanie obrazu na żywo przez Manfreda Stadera
• 25 maja 2011 r. - zakończenie wystawy ostatni dzień robienia zdjęć z obrazami 3D
• 25 maja 2011 r. - ostatni dzień zamieszczania zdjęć na facebook.com/streetart3d
• do 30. maja 2011 r. - głosowanie na zdjęcia uczestniczące w konkursie
• do 31. maja 2011 r. - informacja o zwycięzcach
• do 15. czerwca 2011 r. - odbiór nagród w CH Osowa
Adres: Centrum Handlowe Osowa, ul. Spacerowa 48, GdańskRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »