Rozrywka i wypoczynek » Rozrywka

Artysta Street Art 3D w Łodzi

Artysta Street Art 3D w Łodzi
Zobacz więcej zdjęć »
Już tylko do 19 kwietnia w centrum handlowym Pasaż Łódzki otwarta jest bezpłatna wystawa trójwymiarowej sztuki ulicy. W dniach 1 – 6 kwietnia, niemiecki malarz Manfred Stader malował tu na żywo obraz przedstawiający basen rekreacyjny.

 Korzystając z obecności artysty zapytaliśmy go o inspiracje, największe obrazy i plany na przyszłość.

Manfred Stader, artysta Street Art 3D:

Skąd wywodzi się idea Street Art 3D i kiedy zetknął się Pan z tego typu malarstwem po raz pierwszy?
Idea Street Art 3D wywodzi się z anamorfozy, czyli celowej deformacji obrazu. Pierwszy raz zetknąłem się ze sztuką malarstwa trójwymiarowego jeszcze jako nastolatek, gdy podziwiałem XVI - wieczną sztukę sakralną. Właśnie tam wykorzystywano anamorfozę,
a efekty tych prac można do dzisiaj podziwiać w zabytkowych kościołach.

Czy Street Art 3D to Pana hobby? Studiowałem sztukę i rozpoczynałem od malowania obrazów dwuwymiarowych. Jednak w pewnym momencie, jeszcze na studiach, zacząłem malować na ulicach. To właśnie przechodnie zwrócili moją uwagę na to, że patrząc na moje prace widzą wykrzywiony obraz. Zainspirowało mnie to do zmiany techniki malowania. Metodą prób i błędów sam nauczyłem się jak malować obrazy w technice 3D.

Czy ma Pan uczniów lub naśladowców?
Tak, ale nie ma ich wielu. Jest kilka osób, które czerpią inspirację z moich prac i są to przede wszystkim Amerykanie.

Jaki był Pana największy obraz i jak długo trwa namalowanie takiego dzieła?
Jak do tej pory największy był obraz przedstawiający widok z góry na ulicę Nowego Jorku. Jego wymiary to 25 x 15m. Obraz powstawał około tygodnia. Średnio namalowanie obrazu 3D zajmuje mi od 3 do 6 dni.

Jakie ma Pan plany na kolejne obrazy, gdzie będzie można spotkać Pana w najbliższym czasie?
Niedługo wybieram się do Paryża, aby tam namalować na ścianie obraz przedstawiający transformera przebijającego się przez plakat reklamujący trzecią część filmu Transformers
w wersji 3D. Będę również w Gdańsku w CH Osowa razem z wystawą, z którą zwiedzam Polskę.

Manfred Stader to niemiecki artysta, którego ulubionym wariantem sztuki są projekty interaktywne, wymagające zaangażowania ze strony obserwatora. Widzowie pozwalają się fotografować bądź filmować w pozie pozostającej w logicznym związku z obrazem, dopełniając w ten sposób działo. Manfred Stader już od 30 lat, jako jeden z nielicznych na świecie, specjalizuje się w malarstwie 3D. Wykorzystuje zasady perspektywy, iluzję optyczną i wyliczenia matematyczne aby osiągnąć zadziwiający efekt trójwymiarowego obrazu. Malowidła, wykonane farbami przy użyciu specjalnej techniki, oglądane pod odpowiednim kątem, dają efekt realnej głębi. Wystarczy stanąć w oznaczonym miejscu, oddalonym zazwyczaj o 2-3 metry od dolnej krawędzi pracy aby podziwiać efekt 3D.

O kilka słów dotyczących zaangażowania Pasażu Łódzkiego w projekt wystawy poprosiliśmy Annę Mrzewę, Dyrektor Pasażu Łódzkiego.

Skąd pomysł na prezentację takiej wystawy w centrum handlowym i malowanie na żywo obrazu prezentującego basen?
Wystawa prezentowana jest już od zeszłego roku w centrach handlowych zarządzanych przez firmę Apsys. W każdym mieście, które odwiedzała cieszyła się dużym zainteresowaniem dlatego też chcieliśmy ją mieć również w Łodzi. Zdecydowaliśmy, że w Pasażu Łódzkim Manfred Stader namaluje basen, gdyż temat ten łączy modę i sport - dwa żywioły, które są tematem przewodnim naszych tegorocznych działań marketingowych.

Czym wyróżnia się obraz namalowany dla mieszkańców Łodzi?
Obraz ten jest największy ze wszystkich jakie do tej pory powstały podczas wystawy. Jego wymiary to 10 m długości i 8 m szerokości. Był malowany aż przez 6 dni. Warto go zobaczyć i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Zapraszam gorąco do Pasażu Łódzkim, gdzie jest wystawiony tylko do 19 kwietnia.


Jak dużym zainteresowaniem cieszy się wystawa w Pasażu Łódzkim?
Jest bardzo dużo osób zainteresowanych obrazami, oglądających je z różnych stron, pytających w jaki sposób powstają. Wystawa przyciąga ludzi w różnym wieku, jednak największym powodzeniem cieszy się wśród rodzin z małymi dziećmi. W weekend, przy obrazach rekina i wodospadu odwiedzający wykonywali około 100 zdjęć w ciągu godziny. Część z tych zdjęć znalazła się już na stronie wystawy na FaceBooku gdzie trwa konkurs dla mieszkańców Łodzi.

Czy może Pani powiedzieć jeszcze kilka słów o konkursie?
Aby wziąć udział w konkursie należy zostać fanem Street Art 3D na FaceBooku i zamieścić zdjęcie, na którym widać obraz z naszej wystawy. Nagrodami jest 6 kart podarunkowych na zakupy w Pasażu Łódzkim o łącznej wartości 1000 zł. Do akcji przyłączyła się także Stacja Nowa Gdynia fundując 10 karnetów dla osób, które zgłoszą fajne i pomysłowe zdjęcia z obrazem przedstawiającym basen. Każdy karnet umożliwia 4 wejścia na pływalnię w obrębie kompleksu Stacji Nowa Gdynia.

Do 19 kwietnia w Centrum Handlowym Pasaż Łódzki przy Al. Jana Pawła II 30 podziwiać możemy m.in. rwący wodospad, samochód wyjeżdżający spod ziemi i rekina wyłaniającego się z fal. Wystawa Street Art 3D prezentuje w sumie 8 trójwymiarowych prac, z których każda zajmuje powierzchnię około 15 mkw. Wystawie towarzyszy konkurs fotograficzny „Zakręcone zdjęcie z obrazem 3D". Aby wziąć w nim udział wystarczy zrobić zdjęcie z trójwymiarowym obrazem i zamieścić je na www.facebook.com/streetart3d.

Więcej informacji na temat Street Art 3D oraz przykładowe zdjęcia prac można znaleźć na www.sztukauliczna3d.pl. Zapraszamy również na stronę www.pasazlodzki.pl.

HARMONOGRAM WYSTAWY i konkursu „Zakręcone zdjęcie z obrazem 3D":
• 30 marca 2011 r. - otwarcie wystawy Street Art 3D i rozpoczęcie konkursu
• 1 - 6 kwietnia 2011 r. - malowanie obrazu na żywo przez Manfreda Stadera
• 19 kwietnia 2011 r. - zakończenie wystawy ostatni dzień robienia zdjęć z obrazami 3D
• 21 kwietnia 2011 r. - ostatni dzień zamieszczania zdjęć na facebook.com/streetart3d
• do 24. kwietnia 2011 r. - głosowanie na zdjęcia uczestniczące w konkursie
• do 26. kwietnia 2011 r. - informacja o zwycięzcach
• do 15. maja 2011 r. - odbiór nagród w CH Pasaż Łódzki
Adres: centrum handlowe Pasaż Łódzki, Al. Jana Pawła II 30, ŁódźRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »