Dom » Architektura

„Bajkowe” szkło w Pacanowie

„Bajkowe” szkło w Pacanowie
Zobacz więcej zdjęć »
Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka to wyjątkowy obiekt, który uczy przez zabawę. W otoczeniu ogrodów z amfiteatrem, kuźnią i altanami dzieci poznają świat bajek. Architektura centrum ściśle nawiązuje do dziecięcego świata i doskonale wpisuje się w otoczenie.

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka to wielofunkcyjny obiekt dedykowany najmłodszym zafascynowanym bajkowym światem stworzonym ponad 75 lat temu przez Kornela Makuszyńskiego. W poszczególnych strefach centrum: Wystawie multimedialnej i interaktywnej „Bajkowy Świat”, Bibliotece Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej z czytelnią, sali kinowej i teatralnej, księgarni oraz sklepie z pamiątkami, dzieci odnajdują atmosferę ulubionych bajek a dorośli mogą przenieść się w czasy dzieciństwa. Nowoczesne Centrum Bajki zostało otwarte ponad dwa lata temu i od tego czasu promuje podkieleckie miasteczko i cały region, wspierając ideę przekształcenia Pacanowa w Europejską Stolicę Bajek.

O wyjątkowym charakterze tego obiektu decyduje nie tylko jego oferta, ale również forma architektoniczna. Koncepcja obiektu została zainspirowana światem dziecięcych zabaw w piaskownicy. Architekci z warszawskiej pracowni Kulczyński Architekt zaprojektowali otwarty kompleks, obejmujący budynek główny z „doklejonymi” do niego formami przypominającymi „baby z piasku”. Do stworzenia elewacji budynku głównego i jednej z czterech „bab” wykorzystano szkło. „Szkło daje nieograniczone możliwości w zakresie kształtowania przestrzeni, co okazuje się bardzo przydatne w tak nietypowych projektach, jak otwarta forma Centrum Bajek w Pacanowie” – mówi Bogdan Kulczyński, autor projektu architektonicznego. „Dzięki licznym przeszkleniom udało się zaaranżować swobodny widok na otaczający budynki ogród z fosami. Potrzebowaliśmy do tego szkła, które zapewni wysoki poziom ochrony przed słońcem, ale będzie też miało neutralne zabarwienie, aby nie ingerować w zewnętrzne obrazy”.

W przeszkleniach Centrum Bajki w Pacanowie wykorzystano szyby zespolone Pilkington Insulight™ Sun wykonane z hartowanego szkła przeciwsłonecznego o właściwościach niskoemisyjnych Pilkington Solar-E™ od zewnątrz oraz bezpiecznego niskoemisyjnego szkła laminowanego Pilkington Optilam™ Therm S3 od wewnątrz.

„Dla inwestycji w Pacanowie zaproponowaliśmy Pilkington Solar-E™ – szkło przeciwsłoneczne o niskiej refleksyjności, które przepuszcza do wnętrza dużą ilość światła dziennego, a jednocześnie zapobiega nadmiernemu przegrzewaniu się pomieszczeń” – mówi doradca techniczny Pilkington Polska, Szymon Piróg. „Przeszklenie pozwala też zachować naturalną barwę przepuszczanego światła i gwarantuje bardzo dobry współczynnik izolacyjności cieplnej. Dzięki temu możliwe było zredukowanie strat ciepła i zoptymalizowanie kosztów użytkowania obiektu”.

Szkło przeciwsłoneczne Pilkington Solar-E™ użyte w Centrum Bajki zostało zahartowane, co zapewniło mu większą wytrzymałość mechaniczną i zmniejszyło ryzyko pękania termicznego. Zróżnicowano również grubość zastosowanego szkła (6 mm i 8 mm). Grubsze szkło, które charakteryzuje większa sztywność, zostało użyte w przeszkleniach okiennych w najbardziej charakterystycznym elemencie architektonicznym budynku tj. okrągłej formie przypominającej „babę z piasku” (spośród 4 „bab” tylko w jednej są przeszklenia, elewacje 3 pozostałych zostały pokryte łupkiem naturalnym). Szkło o większej grubości zostało użyte właśnie w tej części budynku ze względu na pochyłość przeszkleń i wyższe wymagania statyczne dla przeszkleń montowanych „pod kątem”. Z kolei wybór bezpiecznego szkła laminowanego Pilkington Optilam™ Therm S3 był podyktowany m.in. wysokością przeszkleń w fasadach. Wzięto także pod uwagę profil i specyfikę użytkowania obiektu – oferta Centrum Bajki kierowana jest głównie do dzieci, stąd konieczność zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa. W sumie, w całym budynku Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka wykorzystano ponad 560 m2 szkła marki Pilkington.

Bajkowy świat stworzony w Pacanowie to pierwsze w Polsce tak interaktywne, wielofunkcyjne i przestrzenne centrum edukacyjno-rozrywkowe. „Z uwagi na funkcje: kulturalną, edukacyjną i  społeczną oraz unikalny, bajkowo-magiczny charakter centrum, bardzo ważna była koncepcja i realizacja architektoniczna, a w trakcie budowy – dobór odpowiednich materiałów, gwarantujących uzyskanie zamierzonego efektu wizualnego” – mówi Karolina Kępczyk, Dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. „Żywiołowe reakcje dzieci i dorosłych, którzy po raz pierwszy odwiedzają nasze centrum świadczą o tym, że zamysł architekta był jak najbardziej trafiony. Obecnie prowadzimy prace mające na celu zagospodarowanie zarówno przestrzeni publicznej jak i prywatnej w naszym mieście. W ramach projektu Architektura krajobrazu czynnikiem kształtowania kultury miejsca zorganizowaliśmy warsztaty i debaty społeczne, które doprowadziły do stworzenia koncepcji artystycznej Parku „Akademia Bajki” naprzeciwko siedziby Europejskiego Centrum Bajki oraz do zmiany ogródków i podwórek Pacanowa. Liczymy, że Pacanów jako Stolica Bajek stanie się najbardziej rozpoznawalnym produktem turystycznym województwa świętokrzyskiego, odwiedzanym przez 150 tysięcy osób rocznie”. Więcej informacji na stronie: http://www.pilkington.com/projects/poland/show/5003/Centrum-Bajki-im-Kozio%c5%82ka-Mato%c5%82ka-w-Pacanowie.aspxRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

EC

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »