Kultura, sztuka » Kultura

"Bałkańskie upiory" – nowość wydawnictwa Czarne

"Bałkańskie upiory" – nowość wydawnictwa Czarne
Zobacz więcej zdjęć »
„Bałkańskie upiory” Roberta D. Kaplana są pasjonującym połączeniem reportażu i eseju historycznego. Książka do księgarń trafi 20 stycznia 2010 r.

20 stycznia 2010 r. do księgarń trafi książka amerykańskiego dziennikarza Roberta D. Kaplana „Bałkańskie upiory. Podróż przez historię”. Robert D. Kaplan był jednym z tych dziennikarzy, którzy pod koniec lat 80. ostrzegali Zachód, że Bałkany są w stanie wrzenia, a Jugosławii grozi rozpad i wojna. Jego ostrzeżenia zostały zignorowane. Co było dalej, wszyscy dobrze wiemy – wybuchła krwawa, bratobójcza wojna, która pochłonęła tysiące ofiar. 


„Bałkańskie upiory” – czytamy w wydawniczej zapowiedzi – są pasjonującym połączeniem reportażu i eseju historycznego. „Autor dociera do źródeł narodowych resentymentów, pokazuje splot gwałtownych namiętności, które doprowadziły do pełnej okrucieństwa wojny. Jego książka to również przestroga. Na świecie wiele jest miejsc podobnych do bałkańskiego kotła, etnicznych i religijnych beczek prochu, które w każdej chwili mogą niespodziewanie wybuchnąć…”.   

Prof. dr hab. Marcin Król napisał natomiast, że „książka Roberta D. Kaplana nie tylko pomaga zrozumieć źródła konfliktów na Bałkanach, a zwłaszcza w byłej Jugosławii, ale w znakomity sposób ukazuje tło tych konfliktów i zaskakujące często motywy działań polityków i zwykłych ludzi. Po lekturze tej książki rozumiemy nie tylko więcej, ale także inaczej, bardziej w kategoriach konkretu niż politologicznego banału”.

Robert D. Kaplan (ur. 1952) jest amerykańskim dziennikarzem, pisarzem i komentatorem politycznym. Współpracuje m.in. z „The Washington Post”, „The New York Times” i  „The Wall Street Journal”). W latach 80., jako korespondent wojenny, relacjonował przebieg wojny iracko-irańskiej i radzieckiej interwencji w Afganistanie.

SalonKulturalny.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

puella

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »