Firma » Tax
Będą nowe zwolnienia podatkowe
Zawarte w nim propozycje przewidują m.in. zastąpienie ulgi meldunkowej ulgą mieszkaniową oraz rozszerzenie ulgi prorodzinnej.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
(...) Na sprawozdanie sejmowej Komisji Finansów Publicznych składają się rozwiązania zawarte w 11 projektach przygotowanych przez rząd, posłów, sejmową komisję "Przyjazne Państwo" i Senat. Wszystkie kluby zadeklarowały poparcie dla zmian w podatkach dochodowych.
Większość zmian zawartych w sprawozdaniu wynika z propozycji rządowych. Przede wszystkim przewiduje on likwidację ulgi meldunkowej. Ma ona zniknąć z ustawy 1 stycznia 2009 r. Obecnie ulga ta pozwala uniknąć obowiązku zapłaty podatku w przypadku sprzedaży mieszkania, jeżeli właściciel był w nim zameldowany co najmniej 12 miesięcy.
Wiceminister finansów Ludwik Kotecki, odpowiadając na pytania posłów podczas drugiego czytania w Sejmie zapewniał, że ulga meldunkowa nie jest likwidowana w stu procentach.
"Jeżeli ktoś nabył do niej prawo w tym roku, to je zachowa" - tłumaczył. Dodał, że proponowana nowa ulga mieszkaniowa obejmie także dochody przekazane na zakup gruntów i działek budowlanych.
Na miejsce ulgi meldunkowej, przywrócone ma być zwolnienie obowiązujące do końca 2006 r. Projekt przewiduje, że sprzedający nieruchomości nie zapłacą podatku, jeżeli w ciągu dwóch lat przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości przeznaczą przykładowo na zakup innego mieszkania czy budowę domu.
Rząd zaproponował także korzystne dla podatników zmiany w zakresie ulgi odsetkowej. Pozwala ona na odliczenie od dochodu odsetek od kredytu zaciągniętego na budowę domu lub mieszkania. Przygotowane zmiany mają dotyczyć podatników, którzy chcą zaciągnąć tańszą pożyczkę na spłatę wziętego wcześniej kredytu hipotecznego. Teraz wiąże się to z utratą prawa do ulgi odsetkowej.
Zmienić się mają zasady przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Organizację taką będzie można wskazać także w korekcie. Trzeba ją będzie złożyć najpóźniej do końca czerwca. Obecnie można przekazać 1 proc. podatku tylko w deklaracji podatkowej.
W przyszłej ustawie mają się pojawić nowe zwolnienia podatkowe. Pierwsze ma objąć pomoc finansową udzieloną z budżetu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego w związku ze zdarzeniem losowym. Z podatku mają też być zwolnione dochody z nagród uzyskanych przez podatników za wybitne osiągnięcia, w części przekazanej na cele pożytku publicznego.
Z ulgi prorodzinnej będą mogli korzystać nie tylko rodzice i opiekunowie prawni, ale także rodzice zastępczy. W ustawie o PIT mają się znaleźć także nowe zasady dotyczące preferencyjnego rozliczenia podatkowego osób samotnie wychowujących dzieci.
Zmiany mają umożliwić także odliczenie od podatku obowiązkowych składek społecznych i zdrowotnych zapłaconych za granicą, jeżeli nie zostały wcześniej odliczone od dochodu.
Uproszczone mają być zasady księgowania kosztów uzyskania przychodów przy opłacaniu składek od wynagrodzenia. Proponowana zmiana przewiduje, by pracodawcy, którzy wypłacają wynagrodzenia regularnie, mogli uwzględniać je jako koszty w miesiącu, którego wynagrodzenie dotyczy, lub w następującym po nim.
Kolejna propozycja przewiduje, że od użyczonej nieodpłatnie nieruchomości podatek zapłaci tylko jej użytkownik, z podatku zostanie natomiast zwolniony jej właściciel.
W sprawozdaniu znalazło się także postulowane przez biznes rozwiązanie umożliwiające zaliczenie w koszty uzyskania przychodu wydatków na zaniechane inwestycje.
Ponadto zniesiony ma być obowiązek odprowadzania - w przypadku rozliczenia za ostatni miesiąc podatkowy - podwójnej zaliczki na podatek dochodowy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w grudniu firmy muszą płacić zaliczkę nie tylko za listopad, ale także za grudzień.
Wiceminister Kotecki powiedział podczas debaty, że resort rozpoczął prace nad wydzieleniem z obowiązującej ustawy o PIT przepisów dotyczących działalności gospodarczej. "Zaczęliśmy prace nad tym, więc taka zmiana na pewno nastąpi. Prawdopodobnie należy liczyć się z tym już w przyszłym roku" - mówił. (...)
(źródło: PAP)
Komentarze (0)