Firma » Biznes
Belgijska sztuka muzyczna podczas Dni Belgijskich w Poznaniu
Spotkania organizowane w ich ramach mają na celu przybliżenie, poznanie i przekonanie się do belgijskiego potencjału biznesowego. Ale to nie wszystko. Dni Belgijskie to również wydarzenia mające na celu promocję kultury i kulinariów belgijskich.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Belgia - niewielkie Państwo o znaczącym potencjale muzycznym
To niewielkie Państwo kojarzące się głównie z goframi i czekoladą, miało również ogromny wpływ na kształt współczesnej muzyki. To w Belgi rozwijała się twórczość chorałowa, stamtąd pochodzą najbardziej znani truwerzy i to właśnie tam powstały popularne cykle mszalne. Nie można również zapomnieć o twórcach z tzw. szkoły frank-flamandzkiej rozwijającej się w XV i XVI w., czyli najlepszego okresu w historii muzyki belgijskiej. Właśnie w XVI w. Antwerpia stała się jednym z najważniejszych w Europie ośrodków drukarstwa muzycznego. Belgijskie klawesyny i skrzypce cieszyły się ogromną popularnością w XVII w., wtedy też intensywnie rozwijała się produkcja tych instrumentów. Wizytówką Belgii stał się tzw. styl koncertujący i basso continuo. Muzykę instrumentalną tworzyli zaś Cornet, Guillet, van den Kerckhoven i Kempis. Rozkwit sztuki operowej, operetkowej, kantat, pieśni i utworów chóralnych nastąpił w 1830 r. Wtedy też muzykę symfoniczną tworzyli J.-H. Fétis, Benoit i Th. Radoux. Omawiając muzykę belgijską nie można zapomnieć o saksofonie. 12 czerwca 1842 roku to data uznana za powstanie tego instrumentu z grupy dętych drewnianych, który swoją nazwę zyskał od jego wynalazcy - Adolfa Saxa. We współczesnej Belgii istnieją liczne orkiestry, m.in. symfonicznew Brukseli (Belgijska Orkiestra Narodowa), Antwerpii i Liège. Do najbardziej znanych teatrów operowych należy brukselski Théâtre de la Monnaie, przy którym działał do 1987 Balet XX Wieku M. Béjarta.
Belgijska muzyka na poznańskiej ziemi
Dźwięków belgijskiej muzyki będzie można posłuchać podczas Dni Belgijskich odbywających się m.in. w Poznaniu. 26 października do Hotelu IBB Andersia zawita belgijska pianistka Inge Spinette oraz polska śpiewaczka operowa Kinga Borowska, które przybliżą belgijską oraz słowiańską sztukę muzyczną. Obie Panie miały już okazje do występów m.in. w Operze Royal de la Monnaie. Koncert dwóch wyśmienitych artystek będzie preludium wieczoru (Gala Dinner), podczas którego już po raz piąty zostanie wręczona honorowa nagroda Belgian Business Chamber Award. To prestiżowe wyróżnienie otrzymują firmy z belgijskim kapitałem, obecne na rynku polskim od co najmniej 10 lat i promujące polsko-belgijskie relacje. Gala Dinner jest również doskonałą okazją dla lokalnych przedsiębiorców i przedstawicieli władz do wymiany doświadczeń w przyjemnej biznesowej atmosferze. Dodatkowo podczas wydarzenia Jean Bos - belgijski mistrz kuchni molekularnej, przyrządzi wyśmienitą kolację. Więcej szczegółów dotyczących wydarzenia można znaleźć na stronie Belgijskiej Izby Gospodarczej www.belgium.pl.
Nadesłał:
PRinspiration
|
Komentarze (0)