Rozrywka i wypoczynek » Uroczystości
Bez logistyki nie ma życia
Zobacz więcej zdjęć » |
Tymi słowami rozpoczęto kolejną konferencję zorganizowaną przez Wyższą Szkołę Logistyki. Blisko 200 osób spotkało się 13 kwietnia br. na comiesięcznej konferencji z cyklu LogMeeting – Spotkania i warsztaty w WSL. Zaproszeni prelegenci opowiadali o funkcjach logistyki w ochronie zdrowia i życia ludzkiego.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
- „Gdy witam Państwa na kolejnej konferencji, na której tym razem mówimy o funkcjach logistyki w różnych aspektach życia ludzkiego, zastanawiam się – w jakiej sferze życia logistyki nie ma?” – tymi słowami zaingurował konferencję Kanclerz Wyższej Szkoły Logistyki – doc. dr inż. Ireneusz Fechner. – „Proces ratowania życia to tak jak w logistyce – łańcuch zdarzeń, współdziałań oraz współzależności. Każdy z nas w tym łańcuchu bierze udział i wielokrotnie od nas samych zależy czy ten proces się powiedzie.”
W Poznaniu funkcjonują dla naszego bezpieczeństwa 23 zespoły ratownictwa medycznego, w tym 8 zespołów typu „S” (zespoły specjalistyczne – czteroosobowe), 14 zespołów typu „P”(zespoły podstawowe – dwuosobowe) oraz jedna „latająca eska” czyli śmigłowiec typu „S” ratownictwa medycznego. W jakim czasie przyjeżdża karetka do poszkodowanego i od jakich to zależy czynników opowiadał Przemysław Kubis – lekarz chorób wewnętrznych, Inspektor ds. Szkolenia Szkoły Ratownictwa Medycznego przy Rejonowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu. - „Ratownictwo jest tą dziedziną ochrony zdrowia w której logistyka naszej pracy świadczy o tym czy ktoś przeżyje czy nie. Ratowanie życia ludzkiego składa się z wielu ogniw ściśle powiązanych ze sobą. Aby karetka znalazła się we właściwym miejscu i o właściwym czasie pracuje sztab ludzi. W Poznaniu na dotarcie do poszkodowanego mamy maksymalnie 15 minut od zgłoszenia zdarzenia.” - mówił Przemysław Kubis. Rejonowa Stacja Pogotowia Ratunkowego świadczy opiekę zdrowotną osobom w stanie nagłego zagrożenia życia oraz podejmuje czynności ratunkowe w warunkach pozaszpitalnych.
Jakie czynności są wykonywane przez lotnicze pogotowie ratunkowe? Ile czasu zajmuje wzbicie się śmigłowca w powietrze od momentu przyjęcia zgłoszenia oraz o historii służb lotniczych ratujących życie, opowiedział dr inż. Aleksander Niemczyk – Z-ca Dyrektora ds. Rynku Instytutu Logistyki i Magazynowania w Poznaniu jak również ratownik posiadający uprawnienia instruktora ratownictwa drogowego. Na koniec swojej prelekcji poprosił uczestników, aby wraz nim pokazywali znaki informacyjne dla lądującego śmigłowca.
O tym, że od sprawnej logistyki zależy cała organizacja jednostki leczniczej oraz system zaopatrzenia medycznego mówiła mgr Anna Kosmacz-Chodorowska – Główny Specjalista Instytutu Logistyki i Magazynowania GS1 Polska. – „Współczesne problemy logistyki w ochronie zdrowia to między innymi błędy medyczne związane z niewłaściwym podaniem leków, fałszowanie leków, trudności z szybkim dostępem do danych nt. materiałowych kosztów leczenia pacjentów. GS1 Polska podejmuje działania które mają usprawnić łańcuch dostaw leków od hurtowni do pacjenta. W tym celu stosowane są narzędzia e-gospodarki czyli dokumenty elektroniczne, nowe kody kreskowe oraz elektroniczna wymiana danych. Dodatkowo opracowywany jest w Instytucie Logistyki i Magazynowania elektroniczny rekord pacjenta, który rejestrował będzie cały przebieg choroby, przebyte operacje oraz podawane leki.” – dodała prelegentka, która jest również wykładowcą Wyższej Szkoły Logistyki.
Na konferencji wystąpili również prelegenci ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Pan Artur Banasiak – młodszy brygadier, opowiedział o funkcjonowaniu Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, omówił sprzęt wykorzystywany przez straż pożarną, w tym sprzęt medyczny, oraz przybliżył nam Szkołę Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. –„Dostajemy różne wezwania do podjęcia akcji, od przysłowiowego kota na drzewie do spraw trudnych w których jest bezpośrednie zagrożenie życia ludzkiego.” - mówił Janusz Ziemniczak – młodszy technik ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Dzięki panu Januszowi uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z urządzeniem AED (Automated External Defibrylator) - automatycznym defibrylatorem zewnętrznym, który pomaga przywrócić prawidłową akcję serca . Podczas wystąpienia strażaków nie zabrakło pokazu pierwszej pomocy oraz uświadamiania uczestników, że warto uczyć się jej technik, gdyż na uratowanie życia w sytuacji zatrzymania oddechu i tętna mamy zaledwie 3 minuty. W tym czasie nie zdąży dojechać żadne pogotowie, stąd tak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy!
-„Bez logistyki nie funkcjonuje praktycznie żadna sfera naszej gospodarki, nie ma także życia, bo od profesjonalnego zorganizowania działań niosących pomoc, czyli logistyki, zależy często to czy zdąży ona na czas czy nie. O tym mieliśmy okazję dowiedzieć się z wystąpień dzisiejszych prelegentów, praktyków niosących pomoc w sytuacji zagrożenia życia na co dzień” – podsumował konferencję Wojciech Zalewski, Rzecznik Prasowy Wyższej Szkoły Logistyki.
W konferencji udział wzięli studenci Wyższej Szkoły Logistyki, studenci Uniwersytetu Adama Mickiewicza oraz uczniowie ze szkół kształcących w zawodach: technik logistyk i technik spedytor, z całej Polski. Gościliśmy: Zespół Szkół Komunikacji z Poznania, Zespół Szkół Budownictwa nr 1 z Poznania, Zespół Szkół Zawodowych nr 1 z Poznania, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 z Krotoszyna, Zespół Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych z Gniezna, Zespół Szkół Zawodowych i Licealnych z Nowego Tomyśla, Zespół Szkół nr 1 z Wągrowca.
Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal www.DobraLogistyka.pl
DODATKOWE INFORMACJE: | |
Wojciech Zalewski Rzecznik Prasowy WSL tel. 61 850 47 88 wojciech.zalewski@wsl.com.pl | Beata Strabel Specjalista ds. PR tel. 61 850 47 82 beata.strabel@wsl.com.pl |
Nadesłał:
Wyższa Szkoła Logistyki
|
Komentarze (0)