Gospodarka » Maszyny
Bezpieczeństwo obsługi wciągarki linowej lub łańcuchowej
Zobacz więcej zdjęć » |
Niezależnie od modelu wciągarki, obsługa tego urządzenia opiera się na kilku istotnych zasadach.
W korzystaniu z wciągarki zabrania się między innymi przekraczania dopuszczalnego udźwigu. Ciężar podnoszonego ładunku musi więc być dokładnie znany, a jeśli tak nie jest, należy go jak najdokładniej oszacować. Z użyciem wciągarki dźwignicowej nie wolno również podnosić i przenosić ludzi, a także ciągnąć lub wlec ciężarów po podłożu.
Podnoszenie ładunków powinno odbywać się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. W pobliżu przeprowadzanych operacji nie mogą znajdować się postronne osoby, a ich przebywanie pod podniesionym ładunkiem jest surowo zakazane. Ładunki podniesione na wciągarce nie powinny być nigdy pozostawiane bez nadzoru, a przed ich posadowieniem na podłożu trzeba dokładnie zapoznać się z otoczeniem i sprawdzić, czy operacja ta nie spowoduje zagrożenia dla otoczenia.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Operator wciągarki musi doskonale znać zasady jej obsługi. W czasie pracy z wciągarką powinien przestrzegać podstawowych zasad, np. codziennie przed rozpoczęciem pracy sprawdzać działanie wyłączników krańcowych i hamulców, a także obserwować stan instalacji elektrycznej. Jeśli zauważy jakiekolwiek usterki w pracy wciągarki, powinien wówczas przerwać wszelkie działania aż do usunięcia awarii.
Wciągarka powinna być również objęta okresową obowiązkową kontrolą stanu, przeprowadzaną przez osoby do tego wykwalifikowane w okresach wyznaczonych przez producenta – najczęściej raz do roku. Sprawdzeniu powinny podlegać wszystkie mechanizmy wciągarki oraz prawidłowość ich działania.
Sprawdzeniu podlega też zawsze stan cięgna, czyli liny stalowej bądź stalowego łańcucha. W tym przypadku zasady są bardzo zbliżone do zasad kontroli zawiesi linowych bądź łańcuchowych. Zawsze należy zwracać uwagę na możliwość dojścia do skręcenia liny stalowej, co zachodzi np. we wciągarkach wielocięgnowych, a objawia się obracaniem zblocza. Skręcona lina jest znacznie mniej wytrzymała, stąd należy usuwać każdy skręt. Należy również obserwować linę w celu wykrycia wszelkich pęknięć i przetarć, a także objawów postępującej korozji. Analogicznie powinien być sprawdzany łańcuch stalowy cięgna pod kątem wszelkich przetarć, wydłużenia bądź pęknięcia ogniwa.
Komentarze (0)