Technologie » Internet

Bezpieczeństwo sieci WiFi w Polsce: Warszawa (sierpień 2009)

Bezpieczeństwo sieci WiFi w Polsce: Warszawa (sierpień 2009)
Zobacz więcej zdjęć »
Kaspersky Lab, producent rozwiązań służących do ochrony danych, opublikował nowy artykuł poświęcony bezpieczeństwu sieci bezprzewodowych WiFi w Warszawie. Jest to kolejny z serii raportów - następne badanie zostanie przeprowadzone w Lublinie.

Badanie polegało na wyszukiwaniu dostępnych lokalnie sieci bezprzewodowych i analizowaniu ich pod kątem zabezpieczeń (bez naruszania prywatności właścicieli sieci). Analiza opierała się zatem na sprawdzaniu typu zabezpieczeń, a nie ich łamaniu.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

W trakcie badania przeprowadzonego 22 sierpnia 2009 r. Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska, skontrolował zabezpieczenia ponad 3 000 sieci bezprzewodowych. Wszystkie sieci zostały wychwycone przez podczas jazdy samochodem i spaceru. Całkowita długość trasy wyniosła 23 km (w tym 2 km spaceru). Specjalista z Kaspersky Lab przebadał także bezpieczeństwo urządzeń mobilnych (przede wszystkim telefonów komórkowych) wyposażonych w komunikację Bluetooth.

Raport zawiera, między innymi, informacje o producentach i prędkości wykorzystywanego sprzętu sieciowego, metodach szyfrowania i bezpieczeństwie warszawskich sieci.

"Podsumowując całe badanie można powiedzieć, że stan bezpieczeństwa WiFi w Warszawie jest naprawdę dobry. Nie wiadomo jak wypadnie na tle innych miast, jednak w porównaniu z przebadanym już Toruniem bezpieczeństwo sieci bezprzewodowych w stolicy prezentuje się lepiej", mówi Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska. "Ponad połowa przebadanych sieci korzystała z szyfrowania WPA, co jest bardzo dobrym podejściem do kwestii bezpieczeństwa informacji. Co prawda transmisja danych w tych sieciach jest stosunkowo wolna, ale w porównaniu do poprzedniego badania dla tego miasta, przeprowadzonego dwa lata temu, widać duży skok w obsługiwanych technologiach. Odrębną kwestią pozostają urządzenia podatne na ataki Bluetooth. Urządzeń takich będzie przybywać, a te wyposażone w system operacyjny (smartfony) są w szczególności narażone na nieprzyjemne skutki infekcji np. robakiem łączącym z numerami o podwyższonej płatności."

Podczas przeprowadzania badania nie zostały złamane zabezpieczenia żadnej sieci. Nazwy sieci i ich dokładna lokalizacja nie zostały nigdzie ujawnione, żadne dane nie zostały zgromadzone ani też nie były przetwarzane.

Pełny artykuł dostępny jest w Encyklopedii Wirusów prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=552.

Artykuł można wykorzystać dowolnie, z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła. 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »