Rozrywka i wypoczynek » Turystyka

Bezpieczne wakacje z dzieckiem

Urlop z dzieckiem nie musi wiązać się ze stresem i brakiem odpoczynku. Wystarczy dobrze przygotować się do wyjazdu i zadbać o istotne kwestie, takie jak wybór odpowiedniego miejsca wypoczynku, wykupienie ubezpieczenia, które zapewni spokój i bezpieczeństwo, czy zabranie właściwego ekwipunku.

Wielu rodziców nie wyobraża sobie pozostawienia dziecka pod opieką dziadków i udania się na wakacje bez malucha. Jeżeli już zdecydujemy się na wspólne wakacje, trzeba pamiętać, że dobre przygotowanie zapewni nam spokojny i bezpieczny urlop.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Kiedy możemy jechać?

Wiek dziecka, z którym podróżujemy ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Starsze dzieci są dużo bardziej samodzielnie, ale też na tyle duże, aby wyrazić swoje niezadowolenie, czy nudę. Z kolei podróżowanie z maluchem, który nie umie jeszcze mówić i dużo śpi jest nieco łatwiejsze, ale nie zapominajmy, że niemowlaki też potrafią narobić czasem dużo hałasu. Decyzja o tym, kiedy zabieramy dziecko na wakacje zależy oczywiście od nas. Warto jednak pamiętać, że optymalny okres na podróżowanie z niemowlakiem to okres między 3 a 7 miesiącem życia. Zanim maluch skończy 3 miesiące podróże, zwłaszcza te dłuższe lub samolotem, nie są wskazane. Zawsze jednak dobrze jest udać się z niemowlęciem do pediatry, który je zbada i stwierdzi, czy nie ma przeciwwskazań do wyjazdu.

Lokalnie czy egzotycznie?

Wybór kierunku wakacyjnej podróży jest kluczowy. Na świecie są bowiem rejony, w które nie należy zabierać dzieci, szczególnie małych. Mowa tu między innymi o miejscach, które są położone na dużej wysokości nad poziomem morza jak np. Alpy, czy niektóre rejony Ameryki Południowej. Jeżeli planujemy zabrać dziecko do egzotycznych krajów, warto wybrać te, w których nie panują ciężko znoszone przez dzieci tropikalne upały. Najlepszą porą na takie wyjazdy jest wczesna wiosna lub jesień, gdy słońce nie jest jeszcze tak intensywne a temperatury wysokie.

Pewne ograniczenia dotyczące podróżowania z dziećmi dotyczą zagrożenia epidemiologicznego. Może okazać się, że będziemy musieli zaszczepić dziecko np. przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A – podróżując do Egiptu. Ponad to w niektórych krajach Ameryki Południowej, Afryce Zachodniej i Równikowej obowiązkowe jest szczepienie przeciwko żółtej febrze, które można podać dziecku dopiero po 9. miesiącu życia. Z kolei rejony Azji Południowo-Wschodniej i wyspy Pacyfiku zagrożone są malarią. Odradza się podróżowanie w tamte strony dzieciom poniżej 5. roku życia.

Zdrowe i bezpieczne wakacje

Zanim wyjedziemy na upragniony urlop warto dokładnie zapoznać się z wszelkimi informacjami o miejscu, do którego się udajemy. Szczególnie ważne są informacje dotyczące służby zdrowia w danym kraju. Większość krajów europejskich ma odpowiednie zabezpieczenie higieniczno-sanitarne, a maluchom nie grożą choroby tropikalne. Warto zabrać także książeczkę zdrowia dziecka i Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która pozwoli korzystać nam z nieodpłatnej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej oraz krajach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych krajach europejskich nie wszystkie świadczenia zdrowotne są refundowane, dlatego za część z nich, mimo posiadania karty EKUZ, będzie musiał zapłacić turysta. Właśnie dlatego koniecznie należy pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia zdrowotnego dla dziecka i reszty rodziny, które zapewni pomoc w razie choroby. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy liczyć nie tylko na natychmiastową pomoc w nagłych wypadkach podczas podróży zagranicznej, ale także na organizację i pokrycie kosztów leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego, czy transportu medycznego do kraju.

- Karta EKUZ zapewnia opiekę zdrowotną dziecku w Unii Europejskiej, na zasadach które obowiązują w poszczególnych krajach. Niestety często zdarza się, że w niektórych krajach nie ma 100% finansowania opieki medycznej. Dlatego zawsze przed wyjazdem warto zapoznać się z zasadami, jakie obowiązują w danym państwie i rozważyć zakup stosownego ubezpieczenia podróżnego, które pokryje nieprzewidziane koszty. – przestrzega Urszula Szwarc, Zastępca Dyrektora Handlowego w Europ Assistance Polska.

Statystyki Europ Assistance Polska, podsumowujące charakter spraw assistance pokazują, że podczas zeszłorocznych wakacji najwięcej problemów zdrowotnych u dzieci (80%) dotyczyło stanów chorobowych tj. przeziębienia, zatrucia pokarmowego, gorączki, infekcji uszu i nosa. 10% spraw związanych było z dolegliwościami skórnymi tj. wysypką, poparzeniem słonecznym, pogryzieniem. Taki sam procent dotyczył kwestii związanych z urazami głowy, rąk i nóg, które wywołane były upadkiem.

Posiadając odpowiednie ubezpieczenie będziemy mogli zapewnić naszemu dziecku szybką pomoc w nagłej sytuacji, a wspólnie spędzone wakacje z pewnością będą wspaniałym doświadczeniem. 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Europ Assistance Polska

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »