Gospodarka » Bezpieczeństwo

Bezpieczny stadion według Boscha

Bezpieczny stadion według Boscha
Zobacz więcej zdjęć »
Poprawa bezpieczeństwa na polskich stadionach to niezwykle ważny temat, tym bardziej, że szybkimi krokami zbliżają się do nas piłkarskie mistrzostwa Euro 2012.

Poza tym, jak wynika z ankiety przeprowadzonej we wrześniu, wśród 1609 internautów portalu Futbol.pl, spora grupa kibiców (prawie połowa badanych) wciąż nie czuje się na stadionach bezpiecznie. Jak można poprawić stan bezpieczeństwa na polskich stadionach? Firma Bosch, oferent systemów zabezpieczeń, opracowała koncepcję „bezpiecznego stadionu".


W ramach koncepcji „Bezpieczny stadion" firma Bosch zapewnia kompleksowe rozwiązania dla obiektów sportowych, jak: planowanie projektu zabezpieczenia stadionu, konsultacje i doradztwo, realizacja oraz serwis posprzedażny. Koncepcja Boscha zakłada nie tylko sprzedaż samych produktów, ale również współpracę z projektantami i przedstawicielami urzędów miast. Dzięki temu można mieć pewność, że system będzie spełniał założenia funkcjonalne oraz będzie zgodny z wszelkimi normami prawnymi. Na stadionach i w halach sportowych wykorzystywane są boschowskie systemy telewizji dozorowej oraz nagłośnieniowe, oparte o technologię IP, zaawansowane rejestratory cyfrowe DiBos8 czy o cyfrowy system Presideo. Urządzenia Boscha spełniają wymogi UE i UEFA i gwarantują pełną kontrolę nad wydarzeniami podczas imprezy sportowej. Ułatwiają pracę policji i służbom porządkowym, zapewniają pełną identyfikację uczestników, sprawną komunikację, bezpieczeństwo oraz obsługę konferencyjną dla prasy.

Firma wyposażyła w systemy monitoringu już 18 obiektów sportowych w Polsce, m.in. Stadion Śląski w Chorzowie, stadion MOSiR w Zamościu, halę sportową w Dąbrowie Górniczej, halę sportową Globus w Lublinie, Górnika Łęcznej, Śląska Wrocław, Zawisza Bydgoszcz czy stadion MOSiR w Kielcach. Do budowy systemów dozorowych Bosch korzysta ze specjalnego kalkulatora stadionowego pozwalającego dokładnie wyliczyć, w ile i jakich kamer powinien być wyposażony obiekt, aby każda kamera w systemie miała przydzieloną konkretną funkcję. Koncepcja zabezpieczenia jest zawsze indywidualnie dopasowywana do specyficznych warunków danego obiektu, uzgadniana z policją i przedstawicielami inwestora. Rejestrowany materiał musi ponadto spełniać niezbędne wymagania prawne, pozwalające na skuteczne wykorzystanie go w ewentualnym postępowaniu sądowym.

Pseudokibicom dziękujemy
Dobrze zaprojektowany system telewizji przemysłowej (CCTV - Closed Circuit Television) pozwala na rozpoznanie kibiców bez względu na miejsce, które zajmują na widowni i kierunek, w którym patrzą. Trzeba brać pod uwagę wszystkie aspekty warunków identyfikacji, a więc kąt obserwacji twarzy czy prędkość poruszającej się osoby. W przypadku wystąpienia zamieszek istnieje możliwość obserwacji punktu zapalnego z kilku kamer, wycelowanych w dany punkt z różnych kierunków i pod różnym kątem. W ten sposób można zapobiegać wzajemnemu zasłanianiu się chuliganów przed obiektywem kamery.

Bardzo ważną sprawą jest identyfikacja osób wchodzących na teren obiektu. Kibice przechodzą przez punkty kontroli biletów, w których można wykonać identyfikujące zdjęcie twarzy. W przypadku jakiegokolwiek incydentu dysponowanie portretami wszystkich wchodzących pozwoli na szybkie wyszukanie sprawcy. Jeśli stadion wyposażony jest również w system elektronicznej kontroli biletów, można bardzo łatwo określić personalia tej osoby. Kamery obrotowe zlokalizowane w okolicach bram dozorują przedpola obiektu oraz wspomagają służby ochrony w utrzymywaniu porządku przy wejściach.

Wśród zadań stawianych przed systemami CCTV znajduje się również wspomaganie organizacyjne służb porządkowych, takie jak właściwa alokacja personelu medycznego, zapobieganie tworzeniu się zatorów, kierowanie kibiców do odpowiednich bram, wychwytywanie miejsc nieprawidłowo obsługiwanych przez służby techniczne, czy weryfikacja wypełniania obowiązków przez pracowników ochrony.
Grupa Bosch jest wiodącym w świecie producentem techniki motoryzacyjnej i przemysłowej, dóbr użytkowych oraz technicznego wyposażenia budynków.Obroty przedsiębiorstwa, zatrudniającego 271 tys. pracowników, wyniosły w 2007 roku 46,3 mld euro. Na grupę Bosch składa się spółka Robert Bosch GmbH oraz około 300 spółek zależnych i regionalnych w ponad 50 krajach świata. Ta światowa sieć rozwojowa, produkcyjna i dystrybucyjna jest podstawą do dalszego rozwoju. Każdego roku Bosch przeznacza ponad 3 miliardy euro na działalność badawczo-rozwojową i zgłasza do patentu ponad 3 tys. innowacji. Przedsiębiorstwo zostało założone w Stuttgarcie w 1886 roku jako "Warsztat mechaniki precyzyjnej i elektrotechniki" przez Roberta Boscha (1861-1942).

Społeczno-prawna struktura grupy Bosch zapewnia jej finansową niezależność i rynkową samodzielność. Umożliwia to przedsiębiorstwu inwestowanie w znaczące projekty, które zagwarantują mu przyszłość, a jednocześnie pozwala spełniać misję społeczną zgodną z przekonaniami założyciela firmy. 92% udziałów w spółce Robert Bosch GmbH należy do Fundacji im. Roberta Boscha. Funkcje rynkowe udziałowca wypełnia instytucja powiernicza Bosch Industrietreuhand KG. Pozostałe udziały należą do rodziny Bosch i firmy Robert Bosch GmbH.

Działalność grupy Bosch w Polsce obejmuje sprzedaż części samochodowych i urządzeń diagnostycznych, sprzętu car multimedia Blaupunkt, elektronarzędzi Bosch, Skil i Dremel, urządzeń grzewczych oferowanych pod markami Junkers i Buderus, systemów zabezpieczeń i sprzętu z zakresu napędów i sterowań (Bosch-Rexroth). Ponadto w Polsce odbywa się produkcja systemów hamulcowych Bosch (w Mirkowie koło Wrocławia), a także sprzedaż i produkcja (w Łodzi) sprzętu AGD w ramach spółki Bosch-Siemens Sprzęt Gospodarstwa Domowego (udział Boscha 50%).

Więcej informacji: www.bosch.com, www.bosch.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Robert Bosch Sp. z o. o.
http://www.bosch.com

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »