Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Bieg w kierunku zdrowia

Mówi się, że aktywność fizyczna jest lekiem na wszystko. Pomaga odreagować stres, utrzymać piękną sylwetkę, usprawnić pamięć i koncentrację. Istotne jest także to, że regularne uprawianie sportu zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krążenia.

Jak jednak systematyczny trening wpływa na wartość ciśnienia tętniczego? Program „Cała Polska leczy nadciśnienie” postanowił się tego dowiedzieć.

Jakie aktywności dla nadciśnieniowca?

Intensywna praca mięśni, znacznie zwiększa zapotrzebowanie organizmu na tlen i składniki odżywcze, co powoduje rozszerzanie się małych naczyń krwionośnych, a w efekcie spadek ciśnienia. Korzyści wynikające z regularnego uprawiania sportu są nie do przecenienia. Należy jednak wiedzieć, że nie każdy rodzaj sportu jest wskazany dla nadciśnieniowców. Zdecydowanie na tak jest uprawianie treningów wytrzymałościowych, takich jak szybki marsz, jogging, pływanie czy jazda na rowerze. Unikać należy aktywności, które powodują nagłe skoki ciśnienia skurczowego czyli podnoszenia ciężarów, czy trenowania sztuk walki. Obecnie przez szybkie tempo życia nie mamy odpowiednio dużo czasu, aby ćwiczyć każdego dnia. Wykorzystujmy do tego celu każdą nadarzającą się okazję i mobilizujmy organizm do aktywności. Wybierajmy schody zamiast windy, a w podróż do sklepu wybierzmy się pieszo. Takie proste czynności także mają znaczenie, a nie kosztują nas dużo wysiłku. Niezmiernie istotne jest jednak to, aby chory na nadciśnienie, szczególnie w zaawansowanym stadium choroby, skonsultował swój plan treningu z lekarzem prowadzącym terapię. Powinien on określić dopuszczalną  dawkę ruchu i granicę wysiłku tak, aby ćwiczenia nie spowodowały przeforsowania organizmu.

Do biegu…gotowi…START!

Nic nie mobilizuje nas tak, jak zdrowa rywalizacja. Warto zatem pamiętać, że szczególnie w okresie wakacji organizowanych jest wiele zbiorowych aktywności fizycznych, takich jak biegi, maratony czy wyścigi rowerowe.  Program „Cała Polska leczy nadciśnienie” czynnie wspiera tego typu wydarzenia i zachęca wszystkich do brania w nich udziału. Jedną z takich aktywności był „Bieg Morskie Oko”, który miał miejsce w niedzielę 15 lipca na warszawskim Mokotowie. Ambasadorzy programu dokonywali pomiarów ciśnienia wszystkim chętnym uczestnikom przed biegiem, oraz po jego zakończeniu, a dodatkowo uczestnicy z najlepszymi wynikami w ramach nagrody otrzymali od programu ciśnieniomierze, aby pamiętali o stałej kontroli ciśnienia. Zdecydowana większość badanych przyznała, że sport nie jest im obcy i uprawia go regularnie. Program postanowił zatem sprawdzić, jak w przypadku takich osób duży wysiłek wpływa na wartość ich ciśnienia. Po podsumowaniu danych okazało się, że przed zawodami średnia wartość ciśnienia wyniosła 129/82 mmHg, natomiast po biegu wzrosła do 143/78 mmHg. Powiększenie się ciśnienia po wzmożonym wysiłku jest całkowicie normalną reakcją organizmu. Na pierwszy rzut oka jednak widać, że wartości ciśnienia u tej grupy badanych była bardzo korzystna. Można zatem wyniki te uznać jako dowód pozytywnego wpływu uprawiania sportu na wartość ciśnienia.  

Sport to zdrowie!

Odpowiednio dopasowany plan treningowy jest połową sukcesu. Niezwykle istotna jest także systematyczność wykonywanych ćwiczeń. Uważa się, że o wiele bardziej korzystne dla organizmu jest stałe uprawianie sportu w umiarkowanych dawkach niż jednorazowy nadmierny wysiłek fizyczny. Dlatego starajmy się znaleźć chodź trochę czasu na aktywności fizyczne, a pozytywne rezultaty będą gwarantowane. Przystąp z nami do biegu po zdrowie, a będziesz miał szansę wygrać główną nagrodę –  długie życie!Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

kas_pol

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 3 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »