Gospodarka » Przemysł

Biogazownia: wady i zalety.

Biogazownia jest instalacją pozwalającą na uzyskanie energii ze źródeł odnawialnych. Paliwem do biogazowni może być wszystko pochodzenia organicznego, nawet odpady. Jak każda budowla, biogazownia posiada swoje wady i zalety. Jakie?

Zalety użytkowania biogazowni.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

  1. Produkcja energii w biogazowni zachodzi w sposób przyjazny środowisku.
  2. W procesie produkcji biogazu emisja metanu do atmosfery jest kilku krotnie mniejsza niż w przypadku produkcji energii innymi metodami.
  3. W gospodarstwach, przy których umiejscowiona jest biogazownia uporządkowana jest gospodarka gnojowicą i wszelkimi odpadami organicznymi.
  4. Biogazownia przyczynia się do redukcji liczby i powierzchni składowisk śmieci. Odpady są powtórnie przetwarzane, dzięki czemu nie dostają się do środowiska.
  5. Pozyskiwanie energii w biogazowni może przynieść gospodarstwu dodatkowe dochody, podnieść opłacalność rolnictwa i produkcji rolnej.
  6. Usytuowanie biogazowni zwiększa areał upraw roślin wysoce energetycznych.
  7. Do upraw roślin energetycznych wystarczą gleby orne o słabej jakości.
  8. Wiele surowców może być wykorzystane do wytwarzania biogazu.
  9. Produkcja biogazu opiera się na procesach biochemicznych. Do ich przeprowadzenia nie jest konieczna obecność środków chemicznych zagrażających środowisku.
  10. Komory, w których zachodzą przemiany biochemiczne są szczelnie zamknięte. Zapobiega to przedostawaniu się nieprzyjemnych zapachów do środowiska.
  11. Inwestycja w budowę biogazowni zwraca się w krótkim czasie użytkowania i niesie za sobą wiele innych korzyści ekonomicznych.
  12. Dzięki biogazowni gospodarstwa są w pełni samowystarczalne. Wyprodukowane odpady trafiają do biogazowni, w której powstaje energia. Następnie wraca ona do gospodarstwa i cały proces zachodzi od początku. Gospodarstwa są uniezależnione od innych rodzajów paliw.

 

 Zagrożenia i wady płynące z posiadania biogazowni.

 

  1. Budowa biogazowni wymaga dużych nakładów pieniężnych.
  2. Dla sprawnej pracy biogazowni, konieczny jest ciągły dostęp do paliwa organicznego.
  3. Aby wszelkie procesy produkcji biomasy zachodziły prawidłowo, konieczny jest stały dozór i kontrola.
  4. Korzystanie z biogazowni w dłuższym czasie nie daje nam pewności skuteczności.
  5. Przed rozpoczęciem budowy biogazowni czeka Cię przejście przez wiele barier prawnych i procedur urzędowych.
  6. Przyłączenie biogazowni do instalacji często jest nie możliwe ze względu na ich zły stan. Sieć gazowa na terenach wsi jest słabej jakości i jest słabo rozwinięta.
  7. W najbliższym sąsiedztwie biogazowni możliwe jest unoszenie się nie przyjemnych zapachów. W szczególności możesz to zauważyć w momencie dostarczania paliwa do procesów biochemicznych.
  8. Im mocniejsza jest biogazownia, tym większych nakładów paliwa potrzebuje. Zwiększenie zapotrzebowania na materiały energetyczne może powodować powstanie problemów logistycznych.
  9. Wraz z powstaniem biogazowni może powstać problem z powiększaniem się upraw monokulturowych.
  10. Biogazownie mogą wpłynąć na ceny rynkowe surowców i energii elektrycznej.

Biogazownia – same korzyści!

 Mimo wielu kłopotów z jakimi wiąże się budowa biogazowni, warto ją wybudować. Z biegiem użytkowania inwestycja zwraca się niemal w całości, rolnicy chcą współpracować z zarządcą gazowni i każdy może czerpać korzyści z jej istnienia.  



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

VB Beton - producent prefabrykatów budowlanych

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »