Firma » Biznes
Blisko 7 mln faktur jest płaconych przez podmioty trzecie
Polscy przedsiębiorcy pomimo dobrej koniunktury i rozwoju gospodarczego nie przykładają się do terminowego regulowanie zobowiązań, a zatory płatnicze są zmorą krajowego biznesu. Długie terminy zapłaty, a tym bardziej nie dotrzymywanie tych wcześniej ustalonych, to w naszym kraju spory problem.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Takie realia zmuszają firmy do szukania finansowania pomostowego, które pozwoli przedsiębiorcy znacznie szybciej otrzymać należne mu pieniądze z wystawionej i niekwestionowanej faktury. Coraz częściej takim finansowaniem jest faktoring. Z takich usług w I półroczu tego roku skorzystało ponad 15 tys. przedsiębiorców. Do finansowania za pomocą faktoringu skierowali 6,6 mln faktur (dane Polski Związek Faktorów – PZF). Liczby w rzeczywistości są jeszcze większe, bo część faktorów pozostaje poza PZF.
110 miliardów za stabilny rozwój
- Dla części przedsiębiorców to wyraz perspektywicznego myślenia i planowania rozwoju, dla innych konieczność i ratunek przed bankructwem. Faktoring, czyli mechanizm polegający na przelewie należności z faktury od razu po jej wystawieniu, ale przez podmiot trzeci, zwiększa bezpieczeństwo obrotów handlowych. W Europie zachodniej faktoring działa od dawna, u nas szybko się rozwija, a Polska jest już 8. w Europie rynkiem tych usług. Napędzają go naturalne mechanizmy wolnorynkowe polegające na zabezpieczaniu potrzeb małych i średnich przedsiębiorców - ocenia Piotr Gąsiorowski - Prezes Zarządu eFaktor S.A.
Podmioty zrzeszone w PZF osiągnęły w I półroczu 2018 r. obroty na poziomie 109,5 mld zł, czyli o 27,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Paradoksalnie dobra koniunktura w gospodarce przyczynia się do wzrostu zainteresowania usługami faktoringowymi. Zwiększanie zakresu prowadzonej przez firmy działalności oraz wzrost sprzedaży produktów i usług, w naturalny sposób powoduje zwiększenie liczby i wartości wystawionych faktur. Jeśli ich zapłata przeciąga się, firmy zmuszone są szukać zastępczych środków do wykorzystania na bieżącą działalność. Szybszy dostęp do gotówki podnosi ich konkurencyjność.
- Nabywca usługi czy towarów co do zasady nie musi wyrażać zgody na pośrednictwo faktora, chyba że zastrzegł to sobie w umowie (zakaz cesji). Coraz rzadziej jednak takie podmioty odmawiają zgody na faktoring, gdyż nie wiąże się to dla nich z żadnymi dodatkowymi obciążeniami czy innymi utrudnieniami. Z drugiej strony zdarza się natomiast, że sami odbiorcy towarów i usług wspierają kontrahenta w rozmowach z faktorem, bo faktoring poprawia również ich płynność. Wg badań już co 10 przedsiębiorca korzysta z faktoringu, a najbardziej w takiej metodzie finansowania cenią sobie elastyczność i łatwość procesowania wniosków. Zwiększanie płynności firm poprzez przekazywanie im środków pieniężnych pozwala im na stabilny rozwój, inwestycje i ekspansję – wyjaśnia Piotr Gąsiorowski z eFaktor S.A.
Z usług faktoringowych w ujęciu sektorowym, najczęściej korzystają przedsiębiorstwa: produkcyjne i dystrybucyjne.
Nadesłał:
brandscope
|
Komentarze (11)
Przez ten wszechobecny trend z wydłużonymi terminami płatności najbardziej cierpią ci najmniejsi, dobrze że są takie "koła ratunkowe" jak faktoring i można działać dalej
Że w informatyce jest potrzebny to się zdziwiłem :o
Oczywiście że jest, jak w każdej innej branży, w któej jest zapotrzebowanie
Podobno już nawet w informatyce faktoring jest zbawienny
Szczerze mówiąc, w niektórych sferach gosp. ciężko funkcjonować bez faktoringu
Miliony faktur skierowane do faktorów mówią same za siebie jak poważne problemy z zatorami występują w naszej gospodarce. Nie dziwię się, że przedsiębiorcy próbują się dodatkowo finansować
Szkoda, że nie wspomnieliście o rodzajach faktoringu, ogólnie artykuł ciekawy a sama usługa jak najbardziej korzystna
Faktoring to interesujące narzędzie, sporo istotnych informacji o nim można znaleźć na blogu SMEO. smeo.pl
W ogóle to w ostatnim czasie jest jakiś wybuch tego faktoringu, ale to pozytywne zjawisko
@Zego no i właśnie dlatego faktoring się rozwija, nie dziwne
Ogromna liczba tych niespłaconych faktur