Technologie » Internet

Blockchainy zbudowane na szkielecie Bitcoina i Ethereum zyskały 300% w 2023 roku

Blockchainy zbudowane na szkielecie Bitcoina i Ethereum zyskały 300% w 2023 roku
Zobacz więcej zdjęć »
Sieci blockchainowe L2 przegoniły Bitcoin i Ethereum. Realizują już ponad połowę transakcji krypto, wynika z raportu Binance Research.

Tradycyjnie przyjmujemy, że łańcuchy bloków takie jak Bitcoin i Ethereum stanowią fundament świata kryptowalut. Jednak ich ograniczenia w zakresie szybkości realizacji transakcji i rosnących opłat doprowadziły do popularyzacji sieci alternatywnych, zbudowanych na ich podstawach. W 2023 roku zaczęły one zyskiwać ogromne znaczenie, przyciągając inwestorów lepszą skalowalnością i tempem przetwarzania przelewów. Przełożyło się to na 300% wzrost wartości środków ulokowanych tam przez użytkowników – wynika z danych zawartych w niedawnym raporcie Binance Research.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

W raporcie Binance Research podsumował szereg najważniejszych statystyk pokazujących zmiany w ramach ekosystemu kryptowalutowego. Jednym z ciekawszych aspektów minionego roku był gwałtowny wzrost użyteczności blockchainów warstwy drugiej oraz ich ogólnego udziału w całym obrocie kryptowalutowym.

Blockchainy warstwy drugiej wychodzą na prowadzenie

Sieci takie jak Bitcoin i Ethereum to blockchainy warstwy pierwszej (z angielskiego layer one lub w skrócie L1). Na podstawie ich szkieletu budowane są natomiast blockchainy warstwy drugiej (layer two lub L2), które mają usprawnić działanie oryginalnych łańcuchów albo zaoferować im nowe funkcjonalności. 2023 był zdecydowanie ich rokiem: żaden inny sektor kryptowalutowy nie rozwijał się tak dynamicznie.

„Inwestorzy okres minionych wakacji nazywali ‘latem warstwy drugiej’, co miało pokazać jak bardzo zwiększyło się znaczenie tych rozwiązań. Łączny wzrost dominacji transakcyjnej blockchainów L2 w ekosystemie kryptowalutowym do 77,2% powoduje, że nie można już obok nich przechodzić obojętnie” – komentuje Katarzyna Wabik, Country Manager Binance Poland.

Synergia między L1 i L2

Rozwiązania takie jak Lightning Network dla Bitcoina i rollupy sieci Ethereum, oferują szybsze transakcje i niższe koszty, rozwiązując podstawowe problemy łańcuchów L1. L2 osiągnęły średnią liczbę transakcji na sekundę (TPS) w 2023 na poziomie 73,2 w porównaniu do 12,3 transakcji w sieci Ethereum. Co więcej, niezależne wskaźniki pokazują, że dzięki sieciom warstwy drugiej zyskuje samo ETH, które przetworzyło ponad sześć razy więcej transakcji niż mogłoby przetworzyć bez wsparcia layer-2.

„Wzrost znaczenia blockchainów warstwy drugiej widzimy niemal wszędzie. Dzienna liczba aktywnych użytkowników skoczyła do ponad 500 tysięcy, co przekłada się na 63,6% dominacji w stosunku do Ethereum. W skali roku liczba środków wydawanych na opłaty transakcyjne w ramach L2 urosła natomiast o 450%, osiągając w maju rekordową wartość 10,6 tys. ETH” – dodaje Katarzyna Wabik z Binance Poland.

Musimy jednak pamiętać, że chociaż L2 zyskują na znaczeniu, nie zastępują one, a raczej uzupełniają blockchainy L1. Sieci warstwy pierwszej zapewniają bezpieczeństwo i decentralizację, podczas gdy L2 zwiększają skalowalność. Ta synergia pozwala budować bardziej wszechstronny ekosystem, obejmujący szerszy zakres zastosowań - od codziennych transakcji po złożone inteligentne kontrakty i zdecentralizowane aplikacje (DApps).

Jakie trendy w związku z rozwojem sieci L2 warto więc śledzić w 2024 roku? Binance Research zwraca uwagę między innymi na „rollupy” (usługi łączące więcej transakcji w jedną) oraz technologię zero-knowledge (ZK) zwiększającą bezpieczeństwo blockchainów.

Dodatkowe informacje o Binance

Binance to wiodący w skali globalnej ekosystem blockchain, a w pakiecie produktów ma m.in. największą na świecie pod względem obrotów giełdę kryptowalut. Platforma Binance, z której korzystają miliony użytkowników, oferuje możliwość handlu kryptowalutami, edukacji, a także dostęp do branżowych danych i badań. Binance prowadzi także rozbudowaną działalność charytatywną, a także inwestuje w rozwiązania zdecentralizowane i infrastrukturalne. Więcej informacji o Binance można znaleźć na stronie: https://www.binance.com.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PRS

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »