Technologie » Internet

Polskie znaki w domenie .eu

Polskie znaki w domenie .eu
Zobacz więcej zdjęć »
Polacy coraz chętniej korzystają z możliwości rejestrowania adresów internetowych z polskimi znakami diakrytycznymi. Od grudnia 2009 roku w domenie .eu, zarejestrowano prawie 3700 takich nazw.

Zarejestrowanie np. adresu www.sąd.eu nie stanowi już problemu. Od ponad roku używanie narodowych znaków diakrytycznych w nazwie strony internetowej umożliwia EURid - organizacja, która zarządza rejestracją domen .eu.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

W tym czasie zarejestrowano ponad 71 tys. takich adresów (tzw. domen IDN - z ang. Internationalized Domain Name), zaś w samej Polsce prawie 3,7 tys. Największą popularnością adresy ze znakami narodowymi cieszą się w Niemczech (ok. 46 proc.) i w Czechach (ok. 15 proc.). Polska znajduje się w tym rankingu na 3 miejscu (ok. 5 proc. wszystkich rejestracji IDN dla domeny .eu), wyprzedzając Francję. Domeny IDN są popularne zwłaszcza wśród firm, które doceniają fakt, że nazwy te są intuicyjne i w sposób naturalny odnoszą się do poszukiwanego produktu czy usługi.

Spośród polskich liter za znakami diakrytycznymi, najczęściej wykorzystywaną w nazwach rejestrowanych domen była litera „ó" - używana prawie 1800 razy, oraz litera „ł" - która pojawiła się blisko 1300 razy. Najmniej popularna okazała się litera „ź". - „90 proc. wszystkich nazw ze znakami narodowymi IDN w adresie .eu to nazwy pisane w alfabecie łacińskim ze znakami diakrytycznymi, takimi jak np. ł, ś, ć, ą. Pozostałe 10 proc. jest niemal równo podzielone na litery alfabetu greckiego oraz cyrylicę" - powiedziała Regina Fuchsova, Regional Manager EURid dla Europy Środkowej.
Liczba nazw ze znakami diakrytycznymi rośnie w tempie proporcjonalnym do rejestracji domen .eu. Nazwy te stanowią obecnie 2,3 proc wszystkich rejestracji.
Więcej informacji na temat domen IDN można znaleźć na stronie http://www.eurid.eu/pl/nazwy-domen-eu/domeny-idn-w-ramach-domeny-eu.

Według raportu kwartalnego EURid z listopada 2010, domena europejska .eu utrzymała swoją 9 pozycje na liście 10 najpopularniejszych domen najwyższego poziomu na świecie. Liczba zarejestrowanych adresów na koniec 2010 roku wyniosła 3 mln 332 253 tys (oznacza to 6,0 proc. roczny wzrost rejestracji). Największy udział domena eu. ma na rynku niemieckim, gdzie we wrześniu 2010 roku sprzedano milionową domenę (przy rocznym wzroście 8,9 proc.). Dynamiczny rozwój przeżywa także w krajach nadbałtyckich (blisko 40 proc. wzrost w Estonii oraz na Litwie w 2010 roku). W Polsce liczba rejestracji domen .eu wzrosła w ubiegłym roku o ponad 14,4 proc. (oznacza to 25 tys nowych domen), co plasuje polski rynek na drugim miejscu w Europie pod względem dynamiki wzrostu (po Niemczech, a przed Włochami). W sumie w Polsce zarejestrowano już ponad 200 tys. domen .eu. Daje to nam 5 miejsce wśród krajów Unii (tuż za Francją).Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PRS

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »