Dom » Wnętrza

Blokada zlewozmywaka – kiedy warto podjąć walkę?

Zlewozmywak stanowi jedno z najważniejszych urządzeń w całym domu, ponieważ to dzięki niemu można umyć ręce, naczynia lub opłukać owoce i warzywa. Jednak tym samym może on się zapchać. Co robić, jeżeli Twój piękny granitowy zlew kuchenny się zatkał ?

Zapchanie zlewozmywaka kuchennego wiąże się z nieprzyjemną czynnością udrażniania rur. Jeżeli nie został zatkany permanentnie, sprawa nie stanowi wielkiego problemu. Natomiast gorzej, jeżeli zlew został wręcz zakorkowany. Wówczas trudno cokolwiek począć i trzeba wezwać hydraulika. Czy na pewno?


Walka zdeterminowanych

W przypadku częściowego zatkania odpływu wody, nie trzeba dzwonić po hydraulika. Warto najpierw zatkać odpływ korkiem i nalać pełen zlewozmywak gorącej wody. Potem odkorkować go i zaczekać, aż woda spłynie. W wielu przypadkach to pomaga, ponieważ ciśnienie wody zmiecie zanieczyszczenie blokujące odpływ.

W razie niepowodzenia trzeba zastosować chemię. I nie, nie żrące, drogie i niebezpieczne środki, ponieważ mogą uszkodzić zlewozmywaki wykonane z materiału takiego jak granit - cennego i wyjątkowo pięknego. Nikt nie chciałby przecież, żeby jego zlewozmywak granitowy został zniszczony żrącą substancją.

Użyteczne natomiast okażą się mieszanki bezpieczne i do wykonania domową metodą. Potrzeba sześć szklanek wrzątku, pół szklanki proszku do pieczenia i szklanka octu. Kiedy woda zagotuje się, należy wsypać proszek do odpływu, a całość zalać octem. Mieszanka zacznie buzować i pienić się. Kiedy przestanie, należy wlać wrzątek do odpływu i zaczekać na efekt. Dobrze wszystko spłukać jeszcze raz wrzątkiem, a potem sprawdzić, czy woda spływa w odpowiedni sposób. Jeżeli nie, trzeba przejść do rękoczynów.

Ostatnia deska ratunku

Jednym z szybszych, ale też ostatnich rozwiązań zostanie użycie przepychacza. Wpuszczenie nieznacznej ilości wody do zlewozmywaka i rytmiczne przepychanie może odkorkować zlew i umożliwić swobodny przepływ wody. Natomiast alternatywą nadal pozostaje podstawienie wiaderka lub miski pod zlewozmywak i odkręcenie syfonu. Jeżeli problem leży w tej części rur, to woda z syfonu wyleje się, a nam pozostanie wyczyszczenie rury odpływowej za pomocą drewnianej listewki lub pałeczki. Jeżeli nie, bez pomocy się nie obejdzie.

Gdy wszelka nadzieja zawiedzie

Ostatnie, co można zrobić, to telefon do hydraulika. Jedynie ktoś, kto zaznajomił się z każdą awarią i problemem może w takiej sytuacji pomóc. Warto jednak pamiętać, by nie korzystać z usług tzw. złotych rączek i samouków, tylko prawdziwych, wykształconych fachowców z długoletnim stażem. W przeciwnym wypadku z zatkanego zlewozmywaka problem może zamienić się w poszukiwanie nowego zlewozmywaka, a często i firmy budowlanej. Eksperci z firmy WINWAL, jednej z dystrybutorów zlewozmywaków mówią, że czasami opłaca się wydać więcej pieniędzy i tym samym zachować swój zlew kuchenny, niż skorzystać z usług samouka, który może nawet zniszczyć kuchnię.

Powyższe porady mogą pomóc w przypadku zatkanego zlewozmywaka, jednak nic nie zastąpi profilaktyki. Dlatego wszelkie drobiny znajdujące się w zlewie powinno się wyrzucać do kosza i dbać, by odpływ pozostawał czysty. Dzięki temu rury zachowają drożność, a sam zlewozmywak posłuży bezproblemowo wiele lat.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

m.demianiuk

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »