Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Bogactwo pomarańczowego kwiatu

Bogactwo pomarańczowego kwiatu
Zobacz więcej zdjęć »
Pierwsze wzmianki o leczniczym i uzdrawiającym działaniu nagietka pochodzą z XII wieku. Nagietek prawdopodobnie pochodzi z terenów śródziemnomorskich lub Iranu, w Polsce jest uprawiany jako roślina jednoroczna i kwitnie bardzo długo.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Nagietkowi od wieków przypisuje się właściwości magiczne. Wierzenia mówią, że jego wysuszone płatki rozsypane pod łóżkiem czy włożone pod poduszkę w płóciennym woreczku przynoszą spokojny sen, a noszone w pomarańczowym woreczku na wysokości splotu słonecznego odpędzają lęki i strachy.
W czasach współczesnych nagietek znalazł wiele zastosowań leczniczych.
 
W zastosowaniach wewnętrznych nagietek stosuje się w leczeniu nieżytu żołądka i jelit, przy stanach zapalnych dróg żółciowych spowodowanych infekcją oraz chorobach wątroby.
Działanie zewnętrze nagietka wiąże się zazwyczaj z wykorzystaniem alkoholowych i olejowych wyciągów z jego kwiatów. Pomagają one w leczeniu różnego typu uszkodzeń skóry (kontuzje, rany, wrzody, stłuczenia i obtarcia naskórka), a także w stanach zapalnych skóry, przy oparzeniach, ranach pooperacyjnych, odmrożeniach, wysypkach skórnych i innych. Warto też wspomnieć o kosmetycznych zastosowaniach nagietka i wykorzystaniu go w produkcji kremów gojących dłonie odmrożone lub oparzone. Kwiat nagietka stosowany jest również w wielu maseczkach, mleczkach, kremach, pastach, szamponach i olejkach na cerę suchą, łuszczącą się i skłonną do infekcji, zaczerwienień i popękań.
 
Nagietek jest jednym z aktywnych składników płynu do płukania jamy ustnej. Utrzymanie higieny jamy ustnej bywa uciążliwe, zwłaszcza dla osób noszących aparaty ortodontyczne czy protezy zębowe. Resztki pokarmów dostają się pod protezę czy w elementy aparatu, a to zwiększa namnażanie się bakterii. Dużym problemem są też rany i podrażnienia dziąseł, których konsekwencją często są stany zapalne. Nagietek zawarty w płynie Sorex posiada silne działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze, zabezpieczając ranę przed zakażeniem. Po rozpyleniu w jamie ustnej przynosi szybką ulgę we wszystkich rodzajach ran (afta, opryszczka, rany przyzębia, po zabiegach dentystycznych, podrażnienia klejem do protez, rany spowodowane protezą dentystyczną). Dzięki połączeniu nagietka z echinaceą, mirrą, szałwią i strąkami szarańczynu, rany i podrażnienia goją się szybko i skutecznie. Płyn świetnie przeciwdziała nieświeżemu oddechowi.
 
W nagietku drzemie wielka, lecznicza siła, a my z pasją z niej korzystamy.
I cieszy nas to, że stale potwierdza się słuszność stwierdzenia Zenona z Kition, greckiego filozofa, który postulował, aby żyć zgodne z naturą.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Calmaderm
http://calmaderm.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »