Zdrowie » Medycyna
Bruksizm – nowa choroba cywilizacyjna naszych czasów
Bruksizm to choroba związana z niekontrolowanym zgrzytem zębów i jest znana już od XIX wieku. Ciężko jest oszacować, jak wiele osób dotyczy ta przypadłość. Według badań dotyczy ona od 8 do 31% ludzi. Liczby te stale rosną, ponieważ bruksizm występuje głównie w wyniku stresu, któremu naszemu społeczeństwo nie brakuje.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
Mimo że bruksizm nie jest nową chorobą, świadomość społeczeństwa na temat tej przypadłości jest niewystarczająca. Profilaktyka i sam problem z wykrywalnością sprawiają, że duża część chorych nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo niszczą swoje zęby, ignorując oznaki bruksizmu. Dlatego rozmawiamy z lek. dent. Grzegorzem Kruczyńskim, ekspertem w dziedzinie implantologii, o tym jak zapobiegać i zwalczać epidemię bruksizmu.
Czym jest bruksizm?
Jest to zaburzenie ruchowe, które polega na mimowolnym skurczu mięśni żujących wpływa on negatywnie na struktury takie jak zęby, kość szczęk, stawy skroniowo-żuchwowe i mięśnie szyi.
- Bruksizm jest zazwyczaj związany ze stresem i napięciem emocjonalnym, ale może być również spowodowany nieprawidłowym zgryzem, nieprawidłową pozycją szczęki do żuchwy, a także złym ustawieniem wypełnień, mostów i protez dentystycznych. Objawami bruksizmu mogą być ból głowy, szczęki lub szyi, nadwrażliwość zębów, starcie szkliwa, a także zła jakość snu. W niektórych przypadkach bruksizm może prowadzić do poważniejszych problemów związanych z zębami i szczęką, takich jak złamania zębów, uszkodzenie stawów skroniowo-żuchwowych lub pogłębienie wad zgryzu – mówi Grzegorz Kruszczyński z centrum stomatologicznego Bimedical w Warszawie.
Jak rozpoznać czy mam bruksizm?
Bruksizm objawia się głównie podczas snu i wtedy jest też najbardziej szkodliwy. Osoby cierpiące na tę przypadłość mogą zgrzytać zębami w trakcie snu, co jest słyszalne i uciążliwe dla innych osób.
- Uciążliwość bruksizmu dla innych osób może pomóc nam w rozpoznaniu choroby. Do naszego gabinetu często zgłaszają się osoby, których partnerzy usłyszeli zgrzytanie zębami podczas snu. Pacjenci, którzy zauważają hałasowanie zębami w nocy, powinni skonsultować się z dentystą. Warto monitorować siebie i być dodatkowo wyczulony na pojawiające się bóle szczęki, stawów skroniowo-żuchwowych oraz wrażliwość lub uszkodzenia zębów. Dentysta z łatwością zaobserwuje starcie zębów spowodowane przez bruksizm i zaproponuje leczenie które zahamuje ten proces – dodaje Grzegorz Kruszczyński.
Jak leczyć bruksizm?
Bruksizm jest chorobą, która ma podłoże jednakowo w psychice, w stanie naszych zębów oraz stawów skroniowo-żuchwowych. Rozpoczynając proces leczenia, należy pamiętać, że musimy leczyć jego objawy, jak i przyczyny. Jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia jest wyeliminowanie jednej z nich, czyli napięcia mięśni żucia. Stosuje się do tego celu fizjoterapie, szyny relaksacyjne oraz farmakoterapie. W przypadkach zawansowanych, kiedy obserwujemy już znaczne zużycie zębów lub kości dookoła, konieczne jest zastosowanie technik odtwórczych, w tym odbudowy zniszczonych zębów.
- Dlatego pamiętajmy o tym, że wizyty kontrolne należy robić co pół roku. W ten sposób nie tylko oszczędzimy sobie nieprzyjemności związanych z problemami zdrowotnymi, ale również nieprzyjemności związanych z ubytkiem zawartości naszego portfela – podkreśla Grzegorz Kruszczyński.
Nadesłał:
k.zajkowska@agencjafaceit.pl
|
Komentarze (0)