Dom » Wnętrza

Ceramika pozwala stworzyć ciepłe i przytulne wnętrza

Ciepło i miękkość nie należą do pierwszych skojarzeń z przedmiotami wykonanymi z ceramiki; zazwyczaj jawią się nam one jako zimne i sterylne. Tymczasem zaprojektowana przez Patricka Freya kolekcja łazienkowa Finion dla firmy Villeroy & Boch jest nie tylko funkcjonalna, ale również przytulna.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Projektowanie kolekcji łazienkowej było dla Ciebie zupełnie nowym doświadczeniem. Jak podszedłeś do tematu?  
Rzeczywiście, ceramika to dla mnie zupełnie nowy materiał, nigdy wcześniej z nim nie pracowałem. Dlatego najpierw chciałem go lepiej poznać i zrozumieć. Wziąłem udział  w warsztatach i bardzo dużo dowiedziałem się o procesie produkcyjnym w Villeroy & Boch. Zaskoczyło mnie, ile w nim złożoności i precyzji. To, jak bardzo czasochłonne jest 
  
stworzenie form i jak bardzo ceramika kurczy się podczas wypalania. To wszystko musiałem wziąć pod uwagę podczas projektowania, jeśli miała powstać kolekcja przykuwająca uwagę.  
Skąd czerpiesz inspiracje?  
Jeżdżę na różne targi i tam szukam kreatywnych tropów/ inspiracji. To nie oznacza, że potem odtwarzam jeden do jednego to, co tam widziałem; raczej przetwarzam i powstaje coś nowego. Staram się też być w kontakcie z moimi kolegami po fachu, z którymi omawiam koncepcje i idee. Inspiruje mnie też muzyka, sztuka i życie jako takie.  
Jaki masz stosunek do trendów? 
Trendy mówią nam o tym, czego ludzie potrzebują. Moim zadaniem - jako projektanta - jest sprawienie, aby przeznaczenie i sposób działania przedmiotów były dla ludzi oczywiste. Szukam najprostszego rozwiązania codziennych problemów, łączę użyteczność  z funkcjonalnością.  
Z jakimi wyzwaniami musiałeś sobie poradzić, projektując kolekcję Finion? 
Stworzenie tej kolekcji było skomplikowane, ponieważ składa się ona z około 20 przedmiotów z ceramiki oraz z mebli. Najpierw wykreowałem luźny koncept, opierający się na skojarzeniach z łazienką i rolą, jaką to pomieszczenie odgrywa w naszym domu i życiu. Następnie dźwięki i obrazy, ale też nastroje i potrzeby użytkowników.  
Jak ten koncept zamienił się w produkty? 
Zazwyczaj tworzę meble, a więc pracuję z cieplejszymi i bardziej miękkimi materiałami – drewnem, skórą czy tkaniną. Przedmioty ceramiczne są nie tylko twarde i gładkie,  wydają się też być zimne. Nie chciałem, aby moja kolekcja łazienkowa była taka jak one. Dlatego największym wyzwaniem było stworzenie czegoś przytulnego, miękkiego i ciepłego, mimo iż musiałem wykorzystać ten jednak dość specyficzny materiał.  
Jak to osiągnąłeś?  
Zaprojektowałem miękkie przejścia i zastosowałem płynne linie połączone z wyraźnymi konturami umywalki. W tym celu nakryłem formę tkaniną, a następnie odwzorowałem jej kształt w ceramice. Mogłem w pełni wykorzystać możliwości TitanCeram, który pozwolił mi stworzyć bardzo delikatne, cienkie formy.  
  
A jak „stworzyłeś ciepło”?  
Przede wszystkim za pomocą mebli. Użyłem ciepłych odcieni, które przełamałem złotem.  Nie mogę się doczekać, jak eksperci i użytkownicy zareagują na mój projekt. 
Patrick Frey urodził się w 1973 r. w Korei Południowej. W latach 1996 – 2002 studiował wzornictwo przemysłowe w Szkole Wyższej Nauk Stosowanych i Sztuki w Hanowerze. Pracę dyplomową, przygotowaną we współpracy z Markusem Boge, poświęcił projektom, które w najprostszy możliwy sposób rozwiązywały codzienne problemy. Również z Boge założył agencję projektową frey+boge, w której pracował do 2006 r. Od 2007 r. realizuje projekty na własny rachunek w swoim Studio for Industrial Design. Jego klienci to m.in. Bree, Authentics, Elmar Flötotto czy Vial. Już w pierwszym roku działalności otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę dla młodych projektantów, czyli Lucky Strike Junior Designer Award. W kolejnych latach jego projekty zostały wyróżnione iF Product Design Award i Good Design Award. Od 2014 r. wykłada na macierzystej uczelni.  
 


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

konkretpr

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »