Firma » Biznes
Chmura obliczeniowa? Deszcz korzyści!
Zobacz więcej zdjęć » |
Chmura danych
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Rozwój współczesnych technologii jest prawdziwym wyzwaniem dla przedsiębiorstw. Możliwości generowania, zbierania i analizy danych są w zasadzie ograniczone tylko czasem i kosztami. Firmy dążą do maksymalizacji zysków przy minimalizacji kosztów, to oczywiste. Dziś jednak minimalizacja dotyczy także zakresu, a przede wszystkim formy pozyskiwania i wykorzystywania informacji, bo na tej podstawie buduje się przewagę konkurencyjną. Oczywiście czas poświęcony na analizy również jest nie bez znaczenia. Stąd rosnąca popularność systemów i usług dostępnych just-in-time, a przede wszystkim korzystanie z rozwiązań obecnych w chmurze. Aby zakres danych, które są udostępnione w chmurze, przetwarzać stacjonarnie, firmy musiałyby w ogromnym stopniu zwiększyć nakłady finansowe na zakup wydajnych serwerów, pamięci, energii elektrycznej, dodatkowej powierzchni biurowej oraz na ich obsługę. A w dodatku niejednokrotnie – pamiętajmy, że chmura informacji powiększa się przez cały czas w stopniu wykładniczym.
Wachlarz możliwości w SAP
Największą zaletą chmury jest jej wszechstronność, rozumiana jako pojemność i dostęp do szerokiego wachlarza zasobów, które w przypadku korzystania z nich w trybie stacjonarnym wymagałyby wielu kosztownych i czasochłonnych zakupów oraz konfiguracji. W modelu SaaS obowiązki instalacji oprogramowania, zarządzania i zabezpieczenia informacji leżą po stronie providera usługi, czyli np. firmy SAP, która rozbudowuje portfolio rozwiązań dostępnych w chmurze, zgodnie z oczekiwaniami rynku.
Dzięki temu dostęp do rozwiązań SAP mają też firmy, które wcześniej nie mogły z nich korzystać z powodów finansowych (koszty zakupu sprzętu, oprogramowania, utrzymania obsługi). Klient otrzymuje wybrane, zgodnie z zapotrzebowaniem, oprogramowanie i dostęp do konkretnych narzędzi. Rozwiązania, takie jak: SAP SuccessFactors, SAP Business One Cloud czy SAP 4/HANA Cloud są dostępne bezpośrednio w przeglądarce internetowej oraz stale aktualizowane, więc użytkownik zawsze dysponuje najnowszą wersją aplikacji. Co ważne, z funkcjonalności dostępnych w chmurze wybieramy tylko te, które są nam faktycznie potrzebne i tylko z tego tytułu ponosimy opłaty.
Konkretne korzyści
Profity korzystania z SaaS wynikają przede wszystkim z elastyczności tego rozwiązania (skalowalność obustronna w celu spełnienia wymogów obliczeniowych) oraz dostępności konkretnych rozwiązań i danych w czasie rzeczywistym. Kolejną korzyścią są wspomniane wcześniej niższe koszty eksploatacyjne – usługa udostępniana jest na zasadzie płatnej subskrypcji, jednak firmy nie muszą dodatkowo inwestować w sprzęt oraz infrastrukturę IT. Rozwiązanie charakteryzuje się też łatwością obsługi – jest dostępne przez Internet, przez cały czas, z każdego miejsca na świecie, na dowolnym urządzeniu. Łatwa instalacja i integracja oraz gwarantowany, bieżący upgrade to kolejne zalety SaaS, które sprawiają, że warto rozważyć wykorzystanie nowoczesnych technologii w budowaniu przewagi konkurencyjnej firmy. Sprawne zarządzanie danymi przynosi wymierne korzyści, a rozwiązania chmurowe znacząco usprawniają te złożone procesy i ułatwiają pracę menedżerom.
Nadesłał:
Alicja Sidorowicz
|
Komentarze (0)