Kultura, sztuka » Kultura

Chodzi o to, aby zamknąć duże w małym…

Chodzi o to, aby zamknąć duże w małym…
Zobacz więcej zdjęć »
Wystawa prac przedstawiciela polskiej szkoły plakatu w Muzeum Plakatu w Wilanowie.

Muzeum Plakatu w Wilanowie zaprasza na nową wystawę: „Tadeusz Jodłowski, plakaty. Chodzi o to, aby zamknąć duże w małym...", która prezentuje prace przedstawiciela pokolenia mistrzów polskiej szkoły plakatu. Artysta zasłynął metaforycznym plakatem w 10. rocznicę Polski Ludowej, przedstawiającym kielnię murarską „odznaczoną" orderem za pracę na rzecz odbudowującej się ojczyzny. Jodłowski jest twórcą zarówno monumentalnego plakatu politycznego lat 50. 60. XX w., jak i pełnych poetyckiego wdzięku malarskich kompozycji tworzonych dla małego widza teatrów kukiełkowych. Spod jego ręki wyszły też prace graficzne oparte na konstrukcji geometrycznej, którą rządzi poczucie porządku i ładu, a kolor i litera mają pozycję równorzędną.

Znaki alfabetu kreowane są często odręcznie, na zasadzie wycinanki, układanki, malowanki, szkicu. W plakatach wystawowych - poprzez materię malarską - artysta daje popis perfekcyjnego wyczucia materiału prezentowanych przedmiotów - ceramiki, metalu, drewna, szkła. Pośród plakatów sportowych i cyrkowych odnajdziemy kompozycje będące szczególnymi studiami ruchu, a plakat do VIII festiwalu Warszawska Jesień z 1964 r. jest przykładem mistrzostwa w oddaniu wrażenia dźwięku środkami dostępnymi plakaciście. Jest to też jeden z eksperymentów z fotografią, których w twórczości Tadeusza Jodłowskiego jest bardzo wiele.

Wystawę: „Tadeusz Jodłowski, plakaty. Chodzi o to, aby zamknąć duże w małym..." można oglądać w Nowej Galerii Muzeum Plakatu w Wilanowie. Wystawa potrwa do 31 grudnia 2010 roku. Jej kuratorem jest pani Anna Zabrzeska-Pilipajć.

Muzeum Plakatu w Wilanowie jest czynne w poniedziałki w godzinach 12.00 -16.00 oraz od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 -16.00.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »