Dom » Budownictwo
Ciepła woda przez cały rok - niezależne pompy ciepła do c.w.u.
Zobacz więcej zdjęć » |
Wbrew obiegowej opinii, pompy ciepła nie służą wyłącznie do ogrzewania domu, ale są również ekologicznym sposobem, dzięki któremu możemy podgrzać ciepłą wodę użytkową. Koszt podgrzewu c.w.u. za pomocą niezależnych pomp ciepła jest zdecydowanie konkurencyjnym w odniesieniu do pozostałych dostępnych na rynku systemów. I mimo że porównać go można z użytkowaniem paneli solarnych, to należy pamiętać, że działanie kolektorów słonecznych jest w wysokim stopniu zależne od warunków atmosferycznych i pory roku. Ponadto, solary narażone są również na częste problemy techniczne związane z ubytkiem płynu solarnego, zapowietrzeniem instalacji lub pękającymi od mrozu rurkami kolektora słonecznego.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
- W odróżnieniu od instalacji solarnych, niezależne pompy ciepła Sofath do c.w.u. gwarantują dostęp do ciepłej wody przez cały rok, zachowując przy tym wysoką sprawność. Ponadto, zamiast glikolu pracują na bazie czynnika R134A, który jest bezpieczny, ekologiczny, nie ulega degradacji i nie podlega okresowej wymianie - tłumaczy Rafał Magiera, ekspert pomp ciepła Sofath (http://www.sofath.pl/).
C.w.u. z powietrza - pompa ciepła BECT
Typoszereg BECT składa się z powietrznego wymiennika ciepła, sprężarki o mocy 1,7 kW oraz zasobnika c.w.u. o pojemności 210l, 260l lub 270l. BECT może pozyskać energię do podgrzewania wody z zewnątrz lub z wewnątrz budynku. W pierwszym przypadku, pompa zainstalowana w pomieszczeniu technicznym pobiera powietrze kanałem przez ścianę budynku. W drugim- energia odprowadzana jest z nieogrzewanego pomieszczenia wewnątrz obiektu. Niewątpliwą zaletą systemu BECT jest jego cicha praca i wysoka wydajność, która pozwala uzyskać temperaturę c.w.u. w wysokości do 65°C. Panel sterowania, w który wyposażony jest pompa BECT, umożliwia stałe monitorowanie stanu ciepłej wody oraz informuje użytkowników o ilości dostępnych kąpieli.
C.w.u. z wnętrza ziemi - pompa ciepła MI134
Rozwiązaniem do c.w.u. wykorzystującym energię z gruntu jest pompa ciepła MI134. Urządzenie o mocy 2kW, z poziomym wymiennikiem o powierzchni zaledwie 30 m², w połączeniu z 300-litrowym wolnostojącym zasobnikiem dostarcza wodę o temperaturze do 60°C. MI134, zachowując stały współczynnik sprawności, gwarantuje ciepłą wodę przez cały rok. W przeciwieństwie do kolektorów słonecznych, nie potrzebuje dodatkowego źródła ciepła w celu całkowitego zaspokojenia zapotrzebowania na c.w.u. Solary pomimo wysokiej produkcji ciepłej wody użytkowej w sezonie letnim, przez większą, mniej słoneczną część roku nie spełniają wymaganego zapotrzebowania na c.w.u. i na tle pomp ciepła wypadają niekorzystnie.
Ciepła woda - zawsze tyle, ile potrzebujesz
Pompy ciepła do podgrzewania c.w.u. to nie tylko gwarancja zaspokojenia potrzeb użytkowników niezależnie od pory roku. Cechują się również łatwą obsługą, efektywną pracą, niskimi kosztami eksploatacji oraz prostym montażem. Możliwość instalacji systemów BECT i MI134 również w budynkach modernizowanych sprawia, że rozwiązania Sofath w zakresie c.w.u. stają się coraz bardziej konkurencyjne na rynku urządzeń grzewczych, szczególnie w odniesieniu do kolektorów słonecznych. Funkcjonowanie solarów, w przeciwieństwie do niezależnych pomp ciepła, jest ściśle związane z warunkami atmosferycznymi. Jedynie podczas bardzo słonecznych dni są w stanie dostarczyć użytkownikom wymaganą ilość ciepłej wody. Co więcej, zaspokojenie 100% zapotrzebowania na c.w.u. w przypadku instalacji solarnej wiąże się z wyższymi kosztami inwestycyjnymi spowodowanymi koniecznością zakupu dodatkowych źródeł ciepła. Komfort użytkowania, niskie koszty eksploatacji i łatwość montażu - to wszystko sprawia, że niezależne pompy ciepła Sofath, są konkurencyjne na rynku urządzeń do podgrzewania c.w.u.
Nadesłał:
LET PR
|
Komentarze (0)