Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Cierpliwość Twojej wątroby ma swoje granice

Cierpliwość Twojej wątroby ma swoje granice
Zobacz więcej zdjęć »
Okres wiosenno-letni jest pełen pokus żywieniowych. Zaczyna się od Świąt Wielkanocnych i obficie zastawionego stołu, po chwili wyjeżdżamy na „majówkę", czyli jemy poza domem, a jednocześnie rusza sezon grillowy. Nasza silna wola wystawiana jest na próbę.

Trudno odmówić sobie smacznej potrawy, szczególnie gdy wszyscy wokół częstują się bez wyrzutów sumienia. Warto jednak pamiętać, że w wyniku wytężonej pracy nasz układ trawienny, a szczególnie wątroba, może ulec przeciążeniu. Co więcej, ewentualne „poświąteczne dolegliwości", mogą być sygnałem, że nasza wątroba już od dłuższego czasu nie działa prawidłowo.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Jak podkreślają specjaliści, przejedzenie, spożywanie niezdrowych posiłków czy alkohol sprzyjają powstawaniu dolegliwości wątrobowych. Dlatego w czasie, gdy nasza dieta jest daleka od ideałów, mogą uaktywnić się problemy z wątrobą. Powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie zawsze tego typu dolegliwości znikają samoistnie. Przeciążona wątroba często nie jest w stanie sama się zregenerować, a pracować przecież musi cały czas. Zdarza się też, że takie okresy nieodpowiedniego odżywiania są właśnie pretekstem do ujawnienia się istniejących już od dłuższego czasu uszkodzeń wątroby, które wymagają szybkiego podjęcia leczenia.

Nie tylko trawienie! Ok. 500 - tyle funkcji pełni każda komórka wątrobowa

Wątroba, choć niestety kojarzona głównie z trawieniem, odpowiada za szereg niezbędnych funkcji w naszym organizmie. Wśród nich można wymienić między innymi usuwanie toksyn, magazynowanie ważnych witamin, udział w gospodarce hormonalnej oraz prawidłowy przebieg procesów metabolicznych - troskę o optymalny poziom cukrów, białek i tłuszczy. Wątroba jest naszym wewnętrznym „żołnierzem", który jako pierwszy próbuje walczyć z nadmiarem niepotrzebnych składników w organizmie, ale też dba o dostarczanie w odpowiednim czasie i optymalnych ilościach substancji niezbędnych.

Podsumowując, organizm nie może funkcjonować bez wątroby, a jej słaba kondycja wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie i wygląd.

Regeneracja ma swoje granice

Wątroba słynie ze swoich zdolności regeneracyjnych, ale powinniśmy pamiętać, że popełniane latami żywieniowe błędy prowadzą do jej uszkodzenia. Byłoby prościej, gdyby za każdym razem, gdy dzieje się coś niepokojącego, organizm nas o tym informował. Niestety, chora wątroba często nie daje charakterystycznych objawów. Zmęczenie czy osłabienie możemy przecież traktować jako efekt przepracowania lub nieprzespanej nocy. Czy przyjdzie nam od razu do głowy myśl, że to wątroba daje o sobie znać? A odczuwane gniecenie, wzdęcia czy ucisk również możemy potraktować jako przemijające problemy trawienne.

Niestety sygnały ostrzegawcze ze strony wątroby łatwo zbagatelizować, ponieważ trudno je rozpoznać, a łatwo potraktować jako objawy słabszego samopoczucia.

Eksperci zwracają uwagę, że nawet gdy winą za pojawienie się wspomnianych dolegliwości obarczamy przejedzenie, nie powinniśmy przejść z tym do porządku dziennego. Sygnał, jaki przesyła nam organizm powinien stanowić impuls do działania, czyli w pierwszej kolejności do konsultacji z lekarzem. Chociaż objawy mogą minąć po jakimś czasie, nie oznacza to, że nasza wątroba jest już w pełni zregenerowana i zdrowa.

Wątrobie na pomoc

Złagodzić objawy związane z wątrobą można dzięki odpowiedniej diecie. Kiedy jednak dochodzi do jej uszkodzenia, konieczna jest wizyta u lekarza, który zleci odpowiednie badania i powie, jak należy postępować. Jednocześnie, gdy wiemy już, co nam dolega, możemy sami w bezpieczny sposób zadbać o wątrobę poprzez zastosowanie leków wspomagających jej regenerację. Przy wyborze preparatu należy zwrócić uwagę na jego właściwości lecznicze. Nie każdy bowiem dostępny w aptece środek jest odpowiedni dla uszkodzonej wątroby. W przypadku istniejących już problemów, należy sięgać po sprawdzone preparaty o statusie leku, zbadane pod względem skuteczności i bezpieczeństwa stosowania. Należy pamiętać, że suplementy diety nie leczą! Są to preparaty, które mogą jedynie wspierać fizjologiczne funkcje zdrowej wątroby.

A zatem na co należy zwrócić uwagę? W większości schorzeń wątroby dochodzi do tworzenia się ubytków fosfolipidowych w obrębie błon komórek wątrobowych, które wymagają uzupełnienia. Fosfolipidów jest wiele, ale ten najważniejszy, odpowiedzialny za prawidłową budowę błon komórkowych to fosfatydylocholina. Wbudowywanie fosfatydylocholiny w uszkodzone komórki uzupełnia istniejące ubytki powstałe wskutek procesu chorobowego. Za podstawowe działanie fosfolipidów (fosfatydylocholiny) uważa się przyspieszenie regeneracji i  stabilizację błon komórkowych.

Jakie wsparcie wybrać?

Zarówno w przypadku dolegliwości związanych z przejedzeniem, jak i problemów z wątrobą, które pojawiają się w innych sytuacjach, warto sięgnąć po preparatyz wysokooczyszczonymi fosfolipidami, które zawierają minimum 72% fosfatydylocholiny. Ta aktywna klinicznie substancja - prawdziwa esencja leku, wnika w komórki wątroby i  wspomaga ich regenerację. Preparatem bogatym w wysokooczyszczoną fosfatydylocholinę ekstrahowaną z nasion soi jest Essentiale® Forte. To jedyny oryginalny lek w obszarze fosfolipidowym z długoletnią tradycją stosowania, którego skuteczność potwierdzają badania kliniczne. Essentiale® Forte przyjmowany jest na subiektywne objawy uszkodzenia wątroby spowodowane nieprawidłową dietą, działaniem substancji toksycznych i zapaleniem wątroby.

Essentiale® Forte,  300 mg 

Średnia cena detaliczna: 23 PLN

Essentiale Forte, 300 mg kapsułki; 1 kapsułka zawiera: fosfolipidy z nasion sojowych zawierające (3-sn-fosfatydylo)cholinę 300 mg. Wskazania do stosowania: Preparat Essentiale Forte jest roślinnym lekiem stosowanym w chorobach wątroby. Poprawia subiektywne dolegliwości, takie jak brak apetytu, uczucie ucisku w nadbrzuszu spowodowane toksyczno-żywieniowymi uszkodzeniami wątroby i przewlekłym zapaleniem wątroby. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu.

Opracowano na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego z data 05/2012.

Podmiot odpowiedzialny: A. Nattermann & Cie. GmbH, Nattermannalee 1, D-50829 Cologne, Niemcy. Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu wydane przez Ministra Zdrowia nr: R/2647. Informacji w Polsce udziela: Sanofi-Aventis. Sp. z o.o., ul. Bonifraterska 17, 00-203 Warszawa, tel. (22) 2800000.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Piśmiennictwo:

1.    Fauci A.S., Braunwald E. Kasper D.L., Hauser S.L., Longo D.L., Jameson J.L. Interna Harrisona, Wydawnictwo Czelej 2008, tom 3, wydanie 17

2.    Gundermann K.-J. The Essential Phospholipids as a membrane Therapeutic. Polish section of European Society of Biochemical Pharmacology, Institute of Pharmacology, Medical Academy. Printed by JotA, Szczecin 1993

3.    Gundermann K.-J. et al. Pharmacological Reports 2011; 63: 3 (643-659)

4.    Kuntz E, Kuntz H.-D., Hepatology, Textbook and Atlas, 3rd Edition, Springer Medizin Verlag Heidelberg 2008

5.    Lieber CS. et al. Gastroenterology 1994; 106:152-159

6.    Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu Essentiale Forte 10.03.1980 r.

7.    Ministerstwo Zdrowia, http://bil.aptek.pl/servlet/leki/search, 2014-04-23



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PR24

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »