Firma » Finanse

Co czeka biegłych rewidentów w nadchodzącym roku?

Doroczna Konferencja Audytingu jest najważniejszym wydarzeniem skierowanym do przedstawicieli zawodów związanych z rewizją finansową i audytem w Polsce. Przez trzy dni 30 ekspertów dzieliło się z blisko 300 uczestnikami konferencji swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami.

Doroczna Konferencja Audytingu jest najważniejszym wydarzeniem skierowanym do przedstawicieli zawodów związanych z rewizją finansową i audytem w Polsce. Jubileuszowa edycja była okazją do wymiany komentarzy między przedstawicielami środowiska i do poznania planów samorządu na najbliższy rok. Przez trzy dni 30 ekspertów dzieliło się z blisko 300 uczestnikami konferencji swoim doświadczeniem, spostrzeżeniami na temat sytuacji i zmian w branży, także w ujęciu międzynarodowym w ramach siedmiu sesji plenarnych.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Podczas organizowanej przez Polską Izbę Biegłych Rewidentów Dorocznej Konferencji Audytingu, na której obecni byli przedstawiciele branży z całej Polski, omówione zostały zmiany wchodzące w życie z początkiem nowego roku. A te wciąż rodzą więcej pytań niż odpowiedzi. Z dniem 1 stycznia 2020 r. pełną operacyjność uzyska Polska Agencja Nadzoru Audytowego (PANA), która będzie sprawowała nadzór publiczny nad biegłymi rewidentami i firmami audytorskimi w Polsce, zastępując tym samym Komisję Nadzoru Audytowego.

Od kilku miesięcy znane są już zapowiadane zmiany dotyczące modelu funkcjonowania nadzoru nad firmami audytorskimi i biegłymi rewidentami. Najważniejszą deklaracją, wielokrotnie podkreślaną przez przedstawicieli samorządu, jest chęć dalszego wsparcia firm audytorskich w rozwijaniu świadczonych usług. W nowych warunkach PIBR skupi się przede wszystkim na tworzeniu standardów prowadzenia audytu i działaniach na rzecz ich wysokiej jakości. Izba utrzyma również dotychczasową funkcję nadzorowania procesu szkolenia obligatoryjnego biegłych rewidentów.

 

Wiemy, że audytorzy potrzebują wsparcia w mierzeniu się z ciągłymi zmianami. Firmy audytorskie czekają duże zmiany. Do 31 sierpnia 2020 r. mamy czas, aby przejrzeć nasze ustalenia wewnętrzne i dostosować się do wymogów ustawy. Musimy stworzyć skuteczne procedury, rozwiązania, które wpłyną na poprawę jakości badania i jego efektywność. Bez wątpienia biegli rewidenci potrzebują wsparcia samorządu, który przedstawi dobre praktyki, opracuje wytyczne, zalecenia, materiały informacyjne i będzie służyć merytoryczną pomocą mówi Barbara Misterska-Dragan, prezes Krajowej Rady Polskiej Izby Biegłych Rewidentów.

Tegoroczne spotkanie, przeprowadzone pod hasłem Etyka, regulacja, digitalizacja, było ważnym wydarzeniem nie tylko ze względu na zmiany w wewnętrznych wymogach organizacji pracy firm audytorskich. Jednym z głównych elementów pracy samorządu w nadchodzącym czasie będzie wykształcenie kodeksu dobrych praktyk zawodowych i organizacja wydarzeń i materiałów szkoleniowych, które przełożą się na jakość pracy.

Zmiany w ustawie były jednym z filarów tegorocznych dyskusji, jednak jako samorząd staramy się prowadzić nasze działania długoterminowo, nie tylko dorywczo odpowiadając na najpilniejsze potrzeby. Dlatego tegoroczna konferencja w szerokim zakresie omawiała między innymi kwestie etyki. Nasza codzienna praca buduje środowisko zawodowe, w którym wszyscy przedstawiciele powinni czuć się równie istotni, a ich interes nigdy nie znaczy mniej czy więcej niż innych grup. Wierzę, że nasza profesja w najbliższej przyszłości to etyka, komunikacja i nowoczesne technologie – podkreśla Monika Kaczorek, Przewodnicząca Komisji ds. organizacyjno-programowej ds. XX Dorocznej Konferencji Audytingu.

Rolę wymiany dobrych praktyk w branży podkreśliła również Justyna Adamczyk, Pełnomocnik ds. organizacji Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego, która wystąpiła podczas pierwszego dnia konferencji oraz Florin Toma, Prezes Accountancy Europe.

Dzięki spotkaniom w szerokim gronie ekspertów i prowadzonym w trakcie konferencji warsztatom wszyscy uczestnicy zdobyli specjalistyczną wiedzę, która ułatwi im zrozumienie nowych procesów. Obecni goście mogli liczyć na podsumowanie znanych już standardów i procedur, wymienić się uwagami oraz zgłosić tematy, które w ich odczuciu wymagają dodatkowej interpretacji Ministerstwa Finansów.  Barbara Misterska-Dragan zapowiedziała, że aby ułatwić audytorom zorientowanie się w wymogach wewnętrznej kontroli przed 31 sierpnia 2020 r., zostanie opracowany materiał pomocniczy, który będzie udostępniony na stronie PIBR. 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

thaumiel

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »