Zdrowie » Medycyna

Co powinniśmy wiedzieć o cukrzykach

Insulina to podstawowy lek dla cukrzyka. Bez regularnego dostarczania tej substancji do swojego organizmu chory nie może sprawnie funkcjonować. Odstawiając insulinę całkowicie – po kilkunastu dniach umiera.

Insulina została odkryta w XX wieku (dokładnie 1922 roku) przez Fredericka Bantinga i jego asystenta Charlesa Besta, za co rok później otrzymał nagrodę Nobla. To, co każdy powinien wiedzieć na temat insuliny (a zwłaszcza osoba chora na cukrzycę), to fakt, że insulina produkowana jest przez komórki Beta znajdujące się w trzustce. Bodźcem, który powoduje, że organizm produkuje insulinę jest dostarczanie do naszego organizmu glukozy w postaci spożywanych posiłków. Insulina kontroluje wiele procesów zachodzących w organizmie, zwłaszcza hormonalnych. Cukrzycę określa się jako zaburzenia gospodarki węglowodanowej, przez co hormon musi być sztucznie podawany osobie chorej. W ramach ciekawostki można dodać, że insulina była pierwszym lekiem, który wytworzono metodą inżynierii genetycznej.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Jak wspomniano na początku artykułu, bez insuliny człowiek nie jest w stanie przeżyć, a więc jej posiadanie w postaci zastrzyków jest dla osoby chorej niezbędne i nigdy nie powinna się z jej zapasem rozstawać. Niestety insulina, w przypadku organizmów różnych gatunków, znacznie się od siebie różni dlatego też w ramach produkcji insuliny przeznaczonej dla ludzi wykorzystuje się pałeczki okrężnicy, którym wszczepia się gen ludzkiej insuliny. Diabetyk przyjmuje insulinę kilka razy dziennie: do każdego posiłku (tak zwana insulina krótkodziałająca) oraz raz dziennie insulinę bazową (insulina długodziałająca). Zobacz więcej.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

hejho

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »