Zdrowie » Ciało

Co to jest biofeedback

Co to jest biofeedback
Zobacz więcej zdjęć »
Biofeedback działa jako swego rodzaju” szósty zmysł, który pozwala zobaczyć i usłyszeć aktywności wewnątrz ciała, np.: odbiera sygnały elektryczne w mięśniach, śledzi temperaturę skóry czy rytm pulsu. Reaguje na stan pobudzenia ( lek, złość, napięcie)

Nieraz każdy z nas używał swego rodzaju biofeedbacku – np. gdy mierzyłeś gorączkę termometrem – dostawałeś informacje z organizmu : „ wysoka temperatura” – na która reagowałeś  – kładłeś się do łóżka, piłeś herbatę z sokiem malinowym i cytryną, odpoczywałeś.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Podobnie, jeśli kiedykolwiek stanąłeś na wadze – dostałeś informację zwrotną, w związku z czym podjąłeś ( albo nie :-)- w zależności co zobaczyłeś, działanie w celu poprawy swego stanu zdrowia.

Biofeedback działa jako swego rodzaju” szósty zmysł, który pozwala zobaczyć i usłyszeć aktywności wewnątrz ciała, np.: odbiera sygnały elektryczne w mięśniach, śledzi temperaturę skóry czy rytm pulsu. Reaguje na stan pobudzenia ( lek, złość, napięcie) i „ pokazuje”, gdy człowiek reaguje prawidłowo i efektywnie na tę informację czyli uspokaja się.

Jak jest używany?

Pacjenci uczą się identyfikować jakie sytuacje wyzwalają niechciane emocje, co wtedy dzieje się w organizmie i poprzez techniki relaksacyjne, jak sobie z nimi radzić. Są zachęcani do zmiany nawyków poprzez wyuczenie technik potrzebnych do samokontroli.

Biofeedback to nie magia. Nie wyleczy choroby ani nie sprawi, że osoba stanie się zdrowsza. Jest to tylko narzędzie, które może pomóc, przy zaangażowaniu pacjenta. Uświadamia, że zachowania, myśli i emocje mają przeogromny wpływ na zdrowie. Pomaga również terapeucie i pacjentowi pracować wspólnie.

Zadania pacjentów

Przede wszystkim pacjenci muszą sami poobserwować swoje codzienne życie, aby dowiedzieć się na ile sami przyczyniają się do swego cierpienia. Muszą zobowiązać się do codziennych ćwiczeń. Starać zmienić złe nawyki. I najważniejsze, zaakceptować odpowiedzialność za utrzymanie własnego zdrowia. Psycholog może tylko im w tym pomóc.

Jak działa biofeedback?

Większość naukowców jest zdania, że relaksacja jest kluczowym komponentem w leczeniu wielu schorzeń, zwłaszcza tych, które są wywoływane albo pogłębiane przez stres. Ich rozumowanie opiera się na tym, co już wiadomo na temat wpływu stresu na organizm. W skrócie argumentowane jest to następująco : Stresujące wydarzenia wywołują silne emocje, które pobudzają reakcje fizyczne. Wiele z nich jest kontrolowanych przez współczulny układ nerwowy, czyli siec tkanek nerwowych, który pomaga przygotować ciało do typowych reakcji w sytuacji wzbudzenia czyli : walki lub ucieczki.

To jak nasz organizm reaguje w sytuacji krytycznej, ukształtowało się prawdopodobnie w czasie gdy ludzie żyli głównie w obliczu fizycznych zagrożeń i chociaż tych zagrożeń jest obecnie mniej, to organizm reaguje tak samo :

  • źrenice rozszerzają się ,żeby wpuścić więcej światła i lepiej widzieć
  • pojawia się pot, zmniejszając ryzyko zranień skóry
  • naczynia krwionośne w pobliżu skóry kurczą się, żeby zmniejszyć krwawienie
  • natomiast te, które w mózgu i mięśniach rozszerzają się , żeby zwiększyć dopływ tlenu
  • przewód pokarmowy, szczególnie żołądek i jelita, spowalnia trawienie, żeby zmniejszyć zużycie energii wydatkowanej na trawienie
  • serce bije szybciej, a ciśnienie wzrasta

Zwykle ludzie uspokajają się, gdy stresująca sytuacja przemija albo gdy sami przyczynią się do jej zakończenia.

Wyobraź sobie swoją reakcję , gdy idziesz ciemna ulica i słyszysz,że ktoś biegnie w Twoja stronę. Zaczynasz się bać. Twoje ciało przygotowuje się do obrony przed atakiem albo szybkiej ucieczki. Kiedy zagrożenie minie, lub uciekniesz stopniowo uspokajasz się.

Jeśli zdenerwujesz się na szefa, to już inna sprawa. Twoje ciało przygotowuje się do walki, ale jeśli chcesz zachować pracę. Próbujesz zignorować uczucie złości. Podobnie, jeśli utkniesz w korku, nic nie możesz zrobić, żeby uciec ( ani zaatakować, chociaż niektórzy próbują ;-).

Tego typu powtarzające się przecież sytuacje, mogą spowodować choroby – obecnie mówi się „ cywilizacyjne”. Twoje ciało przygotowane jest do akcji, ale Ty nie możesz działać. Różnimy się sposobem reagowania na stres. U niektórych jedna funkcja. np. ciśnienie krwi. Staje się bardziej aktywna podczas gdy inne pozostają normalne. Wielu specjalistów uważa,że te indywidualne reakcje fizjologiczne na stres mogą stać się  nawykowe. Jedna lub kilka funkcji może stać się nadaktywna, co w końcu może doprowadzić do trwałych fizycznych uszkodzeń.

Biofeedback jest ukierunkowany na zmianę tych nawykowych reakcji na stres, które powodują ból i chorobę. Dzieje się to  przez naukę wyciszenia, uspokojenia. Obserwowanie odpowiedzi organizmu ,np. temperatury, napięcia mięśni, dostarcza informacji pomagających pacjentowi rozpoznać stan relaksu i może stać się swoistą nagrodą za zmniejszenie napięcia.

Takie działanie jest również szczególnie silne i ważne w leczeniu pacjentów po udarze, ze spastycznością mięśni. Pacjent widzi, jak własnym wysiłkiem pobudza do pracy właściwe mięśnie.

Badania udowodniły, że z dużym powodzeniem, treningi z biofeedbackiem są pomocne w leczeniu:

  • migreny, napięciowych bólów głowy i ogólnie w radzeniu sobie z bólem
  • zaburzeniach układu pokarmowego
  • wysokiego ciśnienia i niskiego ciśnienia
  • palpitacji serca
  • zaburzeń ruchu
  • problemów z krążeniem ( zimne ręce, czerwienienie)
  • astma
  • pocenie rąk

psycholog Renata Raczyńska Wrocław

Link do strony na Facebook

PoMocPsycholog.pl



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

psycholog Wrocław PoMoc Renata Raczyńska
http://www.pomocpsycholog.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »