Firma » Praca

Co wysyłać oprócz CV?

Co wysyłać oprócz CV?
Zobacz więcej zdjęć »
Dziś już mało która firma podczas rekrutacji wymaga przedstawienia samego CV. Warto więc mieć w zanadrzu inne typy dokumentów, które dołączymy do aplikacji. Oto kilka najpopularniejszych “dodatków” do życiorysu kandydata.

List motywacyjny

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Wymaga go większość pracodawców, ale często jest traktowany "po macoszemu" - do rekruterów trafiają nieznacznie zmienione wzory z internetu. Innym praktykowanym sposobem odpowiadania na ogłoszenia pracy jest napisanie bezosobowego listu, który następnie wysyła się do wszystkich interesujących firm. W obu przypadkach widać, że kandydat nie przyłożył się do stworzenia listu motywacyjnego, więc taka aplikacja może zostać od razu odrzucona.

Jak napisać dobry list motywacyjny? Tutaj nie da się osiągnąć celu na skróty. Jedynym wyjściem jest poważne potraktowanie tematu i stworzenie ciekawego dokumentu od podstaw. Ważne jest również dopasowanie go do stanowiska, o które się staramy.

Portfolio

W niektórych zawodach, takich jak grafik, projektant lub architekt, portfolio wykonanych prac jest niezwykle istotne - czasami nawet ważniejsze niż bogate CV. Dostarczamy go zazwyczaj jako załącznik do życiorysu (w formacie PDF), ale możemy także pokusić się o nieco bardziej kreatywne rozwiązanie. Plik rysunków, ciekawa prezentacja czy nawet napisana przez siebie książka - w zależności od stanowiska możliwości jest naprawdę wiele.

Referencje

Jeśli możemy pochwalić się wspaniałymi referencjami z poprzedniej pracy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dołączyć je do CV. Pamiętajmy tylko o kilku podstawowych zasadach:

  • Nie wysyłajmy zbyt dużych plików ( w razie potrzeby możemy je skompresować),

  • udostępniajmy aktualne referencje,

  • skupmy się na jakości, a nie na ilości,

  • dopasujmy referencje do stanowiska.


Zaświadczenia i certyfikaty

Zazwyczaj ograniczamy się do wspomnienia o ukończeniu kursu lub zdobyciu certyfikatu w CV, nie popierając tych informacji dołączonymi zaświadczeniami. Czasem to wystarcza - są jednak sytuacje, kiedy przedstawienie odpowiedniego dokumentu jest konieczne. Dotyczy to stanowisk, na których wymagana jest znajomość określonego języka lub programu. Certyfikat będzie wtedy potwierdzeniem, że faktycznie umiemy się nim posługiwać.

A czego lepiej nie robić? Przede wszystkim, niezależnie od wysyłanego dokumentu, należy unikać błędów ortograficznych, interpunkcyjnych i składniowych. Dbajmy też o to, by dołączany plik nie był zbyt duży oraz nie wysyłajmy wszystkich typów dokumentów naraz. I oczywiście zwróćmy uwagę, czy wysyłane przez nas pliki zawierają jedynie przydatne i konkretne informacje.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

GosiaT

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »