Społeczeństwo » Społeczeństwo
Coming out. Teraz.
Zobacz więcej zdjęć » |
ale ma świadomość, że coming out to dla wielu nieheteronormatywnych osób niezwykle trudny moment w życiu, i że osoby te naprawdę potrzebują wsparcia.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Każde życie człowieka to kompletnie różna opowieść – mówi Karol Przyborowski – to zawsze inna historia problemówz nietolerancyjnym środowiskiem, odrzuceniem przez rodzinę, brakiem akceptacji samego siebie. Wiele z tych smutnych zjawisk zaczyna się od „wyjścia z szafy” – nie każdy ma więc odwagę, by ogłosić otoczeniu kim jest – myślę, że w pierwszej kolejności warto żyć w zgodzie z samym sobą, czyli nikogo nie udawać. Wiem jednak, jakie to niesie konsekwencje.
Czego nauczyła mnie mama?
Karol do 2019 r. mieszkał w Polsce. W Krakowie chodził do technikum elektronicznego – miałem w klasie prawie samych chłopaków. Oni wiedzieli, że jestem gejem. Nic złego mnie tam nie spotkało. Podobno gorzej było w Warszawie – spotkałem trochę osób, które były niezdrowo zainteresowanemoim życiem, zamiast zajmować się swoim. Decyzję by wyjechać z kraju, Karol podjął po incydencie w Białymstoku – będąc w mieście, wsiadłem do taksówki. Powiedziałem wtedy taksówkarzowi, że jadę do męża. Słysząc to, facet się wkurzył, wyrzucił mnie z samochodu i parę razy przyłożył mi w twarz – mimo wszystko Karol nie żałuje swojej szczerości. Zapytany, z okazji niedawnego Dnia Matki, o korzyści z matczynego wychowania, wzrusza się – dzięki niej zyskałem poczucie, że warto być sobą, nawet, jeśli prawda ma swoje bolesne konsekwencje. Dzięki mamie mogłem budować poczucie własnej wartości w oparciu o to kim jestem. Ona pokazała mi, że, że nie warto ukrywać swoich zamiarów. Lepiej grać w otwarte karty. Pytanie, czy każdy potrafi tak żyć? Ten rok bez niej, po tym jak przyznałem się do swojej orientacji, był dla mnie trudny. Wyprowadziłem się wtedy z domu, pomagała mi ciocia. Na szczęście ten kontakt z mamą odzyskaliśmy. Mama zmarła niestety rok temu na Covid, ale obecna Żona mojego Taty zwraca się do mojego męża „synu”.
A to ciekawe – nie mówiłeś mi, że jesteś hetero!
Znany piosenkarz jest gejem? Szok! Rozpoznawalny trener personalny okazuje się homoseksualistą? Wszyscy czekają na doniesienia medialne. A gdyby tak odwrócić sytuację? – pyta Karol – co by było, gdyby celebryta przyznał się publicznie, że odczuwa pociąg do osób płci przeciwnej? Dlaczego tak bardzo interesuje nas to, z kim żyje drugi człowiek? W Hiszpanii, w której Karol żyje razem z mężem, nie ma potrzeby mówienia o swojej orientacji. Nie ma jej także w wielu innych krajach Europy Zachodniej. A w Polsce wciąż trzeba o tym mówić. Należy głośno i wyraźnie oznajmiać kogo się kocha, żeby „ludzie nie gadali”. Istnieje jednak pewien efekt uboczny tych publicznych coming outów – społeczeństwu niestety wciąż trzeba uświadamiać, że homoseksualiści są zwykłymi obywatelami. Że mogą być pracownikami biurowymi, wykładowcami na uczelni i kierowcami autobusów, a nie tylko artystami i osobowościami telewizyjnymi. Wszyscy ci reprezentanci dowolnych zawodów potrzebują coming outów.
My, ludzie LGBTQ+ jesteśmy tu, i jesteśmy w pierwszej kolejności ludźmi o określonych cechach osobowości, mamy swój wygląd, swoje pasje i swoje umiejętności – zaznacza Karol – każde z nas jest po pierwsze sobą, a nie lesbijką, gejem, czy transseksualistą. I uważam, że nikogo nie powinna interesować najpierw moja orientacja, zanim nie pozna mnie, jako człowieka. Owszem, bycie gejem jest istotną częścią mojej tożsamości, tak samo jak fakt, że mam korzenie żydowskie. Ale w pierwszej kolejności jestem Karolem – programistą, kochającym mężem, urodzonym w Belgii, mieszkającym w Hiszpanii Polakiem, i chcę, by tak postrzegano mnie i innych reprezentantów LGBTQ+ – jako ludzi.
Wsparcie potrzebne od zaraz zawsze
Od jakiegoś czasu, w miastach widoczne są billboardy z hasłem: „Kochajcie mnie mamo i tato”. Sygnalizują one problem odrzucenia ze strony rodziców, którego doświadczają nastolatkowie, przyznający się do swojej orientacji seksualnej. To odtrącenie może prowadzić w skrajnej sytuacji do wyrzucenia młodego człowieka z domu, a w konsekwencji nawet do życia na ulicy. Samorządy, zamiast tworzyć homofoniczne „strefy wolne od” powinny budować ośrodki wsparcia dla takich potrzebujących. Mamy przecież domy samotnej matki, mamy noclegownie do bezdomnych, a gdzie są miejsca, do których mogą zgłosić się dzieciaki nieakceptowane przez tych, od których są materialnie zależni? – pyta Karol – nie każdy ma znajomych, którzy mu pomogą, nie wszyscy mogą liczyć na wsparcie bliskich członków rodziny – coming outy są więc potrzebne i potrzebne jest wsparcie, także systemowe – mój coming out to cały styl mojego życia. Wyszedłem z szafy i po prostu żyję po swojemu. Życzę wszystkim, by w przyszłości także mogli tak decydować o sobie, i by nie musieli w tym celu opuszczać Polski.
Karol Andrzej Przyborowski jest autorem książki „Żyd mi powodzenia”. Jest to powieść o homoseksualnym Żydzie, idącym swoją ścieżką, dzięki której zdobywa wszystkie potrzebne umiejętności i pozbywa się tych zbędnych.
Nadesłał:
Jakub Gniadzik
|
Komentarze (0)