Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Cukrzyca typu 1 - najważniejsze informacje

Cukrzyca to choroba, a w zasadzie grupa chorób metabolicznych. Jej objawem jest podwyższony poziom glukozy we krwi.

Podstawowymi rodzajami cukrzycy jest cukrzyca typu 1 i cukrzyca typu 2. Oprócz tych dwóch najczęściej występujących, wyróżnia się również inne, np. cukrzycę ciążową. Dziś zajmiemy się tematem cukrzycy typu 1 - nie jest to cukrzyca najbardziej rozpowszechniona, jednak i tak stanowi ona do 10% wszystkich zachorowań.

Cukrzyca typu 1 - młodzieńcza

Cukrzyca typu 1 nazywana jest również cukrzyca młodzieńczą. Najczęściej dotyka ona osoby młode, przed 35 rokiem życia, jednak głównie są to dzieci i młodzież. Cukrzyca typu pierwszego wywołana jest przez niewydolność komórek beta wysp trzustki. To one są odpowiedzialne za produkcję insuliny. Komórki trzustki są niszczone przez organizm - proces autoimmunologiczny. Brak odpowiedniej ilości insuliny prowadzi do podwyższonego stężenia glukozy we krwi.

Cukrzyca typu 1 i objawy

Jeżeli cukrzyca typu 1 będzie nieleczona, możemy spotkać się z pewnymi objawami. Z całą pewnością nalezą do nich:

 • Wzmożone pragnienie - choremu wciąż chce się pić. Jeżeli we krwi jest dużo glukozy, nerki próbują wydalić ją z organizmu. To z kolei powoduje, że pragnienie jest zwiększone. Osoby, u których rozwija się cukrzyca potrafią wypijać dziennie nawet do 6 litrów wody!

 • Częste oddawanie moczu - chodzi nie tylko o częstotliwość, ale również o ilość moczu. Jeżeli zaobserwujesz częste wizyty w toalecie, wstawanie do toalety w nocy, chociaż wcześniej to się nie zdarzało, a w przypadku dziecka, niespodziewane nocne moczenie, wtedy warto zbadać poziom cukru we krwi.

 • Osłabienie organizmu - chory odczuwa zmęczenie i apatię, a nawet chroniczne zmęczenie. Dzieje się tak poprzez brak odpowiedniej ilości insuliny w organizmie. Glukoza nie zostaje doprowadzona do komórek w odpowiedni sposobów, co prowadzi do senności oraz kłopotów z koncentracją.

 • Chudnięcie - spory spadek wagi. Dlaczego chudniemy? Ponieważ organizm potrzebuje dużych ilości energii, a nie ma do tego odpowiednich środków. Dlatego zaczyna pobierać tłuszcz z tkanki tłuszczowej, a także białko zawarte w mięśniach.

Przyczyny cukrzycy typu 1

Tak naprawdę, nie do końca wiadomo, co wywołuje cukrzycę typu 1. Jednak, naukowcy i lekarze uważają, że największą role odgrywają czynniki genetyczne i środowiskowe.

 1. Geny

Badania dzieci chorych na cukrzycę wykazały, że znacząca ich większość (ok. 90%) posiada krewnych również chorujących na cukrzycę. Chodzi tu przede wszystkim o rodziców i o rodzeństwo.

 1. Infekcje wirusowe

Czynnikiem środowiskowym, który zdaniem naukowców wywołuje cukrzycę typu 1 są infekcje wirusowe, a przede wszystkim: Coxsackie i polio. Niestety, większość infekcji, które mogą zostać wywołane właśnie przez te wirusy przebiega bezobjawowo.

 1. Dieta

Niektórzy naukowcy uważają, że powodem zachorowania na cukrzycę typu 1 może być dieta. Wykazują oni, że problemem może być m.in. zbyt krótki czas karmienia piersią dziecka, zbyt wczesne włączenie mleka krowiego do diety dziecka oraz zbyt duża ilość spożywanych owoców, a także włączenie ich do menu dziecka zbyt wcześnie.

 1. Niedobór witaminy D

Naukowcy coraz częściej mówią o tym, że jednym z powodów zachorowań na cukrzycę typu 1 może być niedobór witaminy D. Statystyki na świecie potwierdzałyby tę tezę ponieważ najwięcej zachorowań odnotowuje się w krajach skandynawskich, a więc tam, gdzie niedobór witaminy D jet najwyższy.

Uwaga! Warto często badać poziom glukozy we krwi, ponieważ można wykryć cukrzycę we wczesnym stadium. Stan przedcukrzycowy następuje wtedy, gdy poziom glukozy we krwi jest podwyższony, jednak zbyt niski, by mówić o cukrzycy. Można wtedy podjąć działania, które zapobiegną rozwojowi cukrzycy. Stan przedcukrzycowy pozwala na zmianę stylu życia, wprowadzenie odpowiedniej diety, co może uchronić przed nieprzyjemnościami choroby!

Hiperglikemia - objawy

Zbyt wysoki poziom cukru we krwi nazywany jest hiperglikemią. Objawy są bardzo podobne do c= do objawów cukrzycy:

 • wzmożone pragnienie,

 • oddawanie moczu w dużych ilościach,

 • uczucie senności,

 • złe samopoczucie,

 • zapach acetonu z ust,

 • problemy skórne, problemy ze wzrokiem.

Należy obserwować objawy - hiperglikemia może być spowodowana m.in.:

 • sytuacjami stresowymi,

 • zbyt obfitymi posiłkami,

 • podjadaniem między posiłkami,

 • zbyt małą dawką insuliny,

 • pominięciem dawki insuliny,

 • chorobą,

 • infekcją,

 • opuszczeniem dawki leków przeciwcukrzycowych.

Powodem może być również nieodpowiednio działająca pompa insulinowa. Insulinę można bowiem dostarczać do organizmu na kilka sposobów. Pompa insulinowa to jedna z metod. Do hiperglikemii może dojść w sytuacji, kiedy:

 • doszło do uszkodzenia pompy,

 • zostało zagięte wkłucie,

 • uszkodzono osprzęt,

 • zbyt długo noszony jest zestaw infuzyjny.

Jeżeli poziom cukru we krwi nagle podskoczył, warto koniecznie sprawdzić, jak działa pompa insulinowa.

Każda osoba, która podejrzewa, że jest chora na cukrzyce, powinna głosić się do lekarza. Jeżeli jesteś w grupie ryzyka (na cukrzycę choruje Twoje rodzeństwo lub rodzice), koniecznie często kontroluj poziom cukru we krwi!

Czytaj więcej https://www.szugarfrik.pl/Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

monika_monia

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 13 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »