Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Cukrzyca u dzieci

Cukrzyca u dzieci
Zobacz więcej zdjęć »
W ostatnich latach okazało się, że cukrzyca atakuje również najmłodszych. Nawet maluchy, które jeszcze nie potrafią precyzyjnie określić dolegliwości. Dlatego, by je leczyć, potrzebna jest czujność rodziców oraz wiedza o objawach choroby.

Najbardziej charakterystyczne jest wzmożone pragnienie. Dziecko pije ogromne ilości płynów i częściej oddaje mocz. Z reguły chudnie. Ma kłopoty z koncentracją. Zawsze wtedy konieczny jest szybko kontakt z lekarzem. Diagnozę stawia się po zmierzeniu stężenia cukru we krwi. Często konieczne jest pozostawienie dziecka w szpitalu, by poziom cukru doprowadzić do normalnej wartości i rozpocząć terapię. Jej przebieg ustala lekarz.


OBJAWY I LECZENIE

 • Większe pragnienie, częstsze oddawanie moczu, zmęczenie. U nastolatka kłopoty z koncentracją, u malucha -niepokój. Trzeba zwrócić uwagę na ilość soli w podawanych potrawach, nie przegrzewać dziecka, unikać nadmiernej aktywności fizycznej. Prawdopodobnie trzeba zrobić badanie poziomu cukru we krwi. Zależnie od jego wyniku, sposób postępowania określi specjalista.

 • Wyraźnie zwiększone pragnienie, częstsze oddawanie moczu, osłabienie, bóle głowy, przewlekłe wychodzenie z każdej infekcji. konieczny kontakt z lekarzem. Badanie poziomu cukru we krwi, niewykluczone jego powtarzanie, możliwe zatrzymanie dziecka w szpitalu, ewentualnie rozpoczęcie terapii insulinowej, prowadzonej następnie w domu, kontakt ze specjalistą, badania kontrolne, możliwe wprowadzenie diety cukrzycowej.

 • Niemal stałe picie, bardzo częste oddawanie moczu, spadek wagi, brak apetytu, rozdrażnienie. Niezbędna wizyta u lekarza, badania poziomu cukru we krwi, pobyt w szpitalu, wyrównanie stężenia cukru, ustalenie terapii. Po powrocie do domu konsekwentne stosowanie zaleceń dotyczących ilości, częstotliwości i sposobu podania insuliny, diety, stała opieka specjalisty, badania i wizyty kontrolne.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Poradnik kulturystyczny - ciekawe artykuły
http://poradnikkulturysty.blox.pl

Komentarze (1)

 • Rafal
  Rafal 2009-02-04 18:24:27

  Do najbardziej charakterystycznych objawów cukrzycy należą:

  poliuria (wielomocz)- Jeżeli stężenie glukozy we krwi przekroczy próg nerkowy (zwykle ok. 160-180 mg%), nerki przestają odfiltrowywać go z produkowanego moczu i nadmiar cukru jest wydalany. Pojawia się glukozuria (cukromocz), czyli wydalanie glukozy z moczem oraz wielomocz – powyżej 3 l na dobę.
  polidypsja (zwiększone pragnienie)- Zwiększona utrata wody z moczem powoduje olbrzymie pragnienie i wysychanie błon śluzowych i skóry.
  polifagia (żarłoczność)– Z powodu braku insuliny, glukoza znajdująca się we krwi nie może dostać się do tkanek, w których mogłaby być zużyta. W związku z tym organizm, mimo normalnej podaży pożywienia, głoduje. Chory jest senny i zmęczony, odczuwa silny głód i mimo prób jego zaspokajania traci na wadze.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »