Kultura, sztuka » Kultura

Czas na Brave Festival – ruszyła sprzedaż biletów

Czas na Brave Festival – ruszyła sprzedaż biletów
Zobacz więcej zdjęć »
Albinosi z Tanzanii, Kolumbijczycy walczący z wielkimi korporacjami plantatorów palm olejowych czy kenijska młodzież ze slumsów, będą głośno mówić o problemie wykluczenia podczas Brave Festival, który już 13 lipca rozpocznie się we Wrocławiu. Znamy już pełny program wydarzenia.

„Widzialni/Niewidzialni” – to hasło tegorocznej, 13. edycji festiwalu. – Brave Festival jest wielonarodową, zdecydowaną manifestacją przeciwko wypędzaniu ludzi z ich własnej kultury. To festiwal ludzi odważnych – widocznych lokalnie, ale zupełnie niezauważanych globalnie. Pokazujemy nie dzieła sztuki, ale sztukę, dzięki której można spróbować ocalić tysiące osamotnionych kultur i ludzi – mówi Grzegorz Bral, twórca i dyrektor Brave Festival.

Kultura formą sprzeciwu

Brave Festival potrwa od 13 do 22 lipca. Twarzą tegorocznej edycji został młody mnich z klasztoru Thimphu w Bhutanie. Inauguracją Brave Festival będzie koncert Syrian Expat Philharmonic Orchestra, stworzonej przez profesjonalnych muzyków z Syrii. Konflikt zbrojny zmusił ich do opuszczenia ojczyzny i zamieszkania w Europie.

Na tegorocznym festiwalu nie zabraknie bardzo wyjątkowych gości. Po raz pierwszy w Polsce i w Europie pojawi się grupa Albino Revolution Cultural Troupe, działająca od 2000 roku. Tworzą ją osoby z Tanzanii dotknięte albinizmem – dyskryminowane, okaleczane i mordowane we własnym kraju z powodu absurdalnych przekonań, że części ich ciał posiadają magiczne właściwości.

Podczas finałowej gali wystąpi młodzieżowa grupa Ghetto Classics z Kenii. Młodzi muzycy wykonają m.in. „Historię Hip-Hopu” w wersji symfonicznej – pod kierunkiem polskiego producenta i kompozytora Jimka (Radzimira Dębskiego).– Mija dokładnie rok od naszego wspólnego finałowego koncertu, który podsumował warsztaty prowadzone przeze mnie w Nairobi. Do współpracy z tymi dzieciakami przekonał mnie kumpel, który pokazał mi dzieci strojące instrumenty tuż obok palącego się wysypiska śmieci – tłumaczy Jimek.

Inną historię niesie za sobą występ Menesa La Plume – rapera z Kongo, który ze względu na swoją działalność sprzeciwiającą się władzy musiał uciec do Malawi, gdzie trafił do obozu dla uchodźców.

Grupę Meninas de Sinhá pochodzącą z Brazylii połączyła chęć walki z odrzuceniem przez lokalną społeczność. Brazylijki znalazły siłę do życia dzięki wzajemnemu wsparciu i muzyce. Wspólną inicjatywą sprzeciwiły się dyskryminacji. Grupa gościła na Brave Festival w 2012 roku, kiedy to skradła serca publiczności, porywając tłumy do wspólnego tańca podczas parady ulicami Wrocławia.

Kolejni wykonawcy, Los Paveros por la tierra z Kolumbii, wykorzystują muzykę jako pokojowy środek oporu przeciwko działaniom wielkich korporacji. Artyści dzielą się w swoich utworach doświadczeniami rolników z Las Pavas, którzy zostali bezprawnie pozbawieni praw do swojej ziemi, gdzie rozwija się na masową skalę produkcja oleju palmowego.

Na Brave Festival reprezentowane będą także takie kraje jak Rwanda (Mashirika), Meksyk (Lukas Avendano) i Szwajcaria (Alessandro Schiattarella). Na festiwalowej scenie dojdzie również do konfrontacji dwóch odmiennych kultur, gdy zatańczą Melanie Lomoff z Francji i Rama Vaidyanathan z Indii.

Co mówi kino?

W ramach festiwalu odbędzie się również 12. Przegląd Filmowy Brave Forbidden Cinema. W tym roku został on podzielony na 4 cykle tematyczne: Brave People Docs, Kids in Danger, Films Interrupted, a także sekcja konkursowa Forbidden Cinema.

W obrazach filmowych zobaczymy m.in. ubogich Birmańczyków walczących o lepszą przyszłość w Tajlandii (Droga do Mandalay) i odważne gwatemalskie dzieci, wyprawiające się w podróż marzeń do Stanów Zjednoczonych (Złota klatka). O konflikcie w Rwandzie przypomni głośny film Ptaki śpiewają w Kigali, a Teatr wojny opowie o losach weteranów wojny o Falklandy-Malwiny. Zobaczymy też tytuły, które w krajach, gdzie powstały, są zakazane, budzą sprzeciw i kontrowersje. Sześć z pokazywanych w tym roku filmów powalczy w sekcji konkursowej o nagrodę w wysokości 2500 euro. Zwycięzcę wybierze publiczność, oddając głosy po seansach.

Poza przeglądem filmowym, festiwalowa publiczność będzie miała okazję wziąć udział w innych wydarzeniach towarzyszących. O problemach pokazywanych podczas całego festiwalu widzowie wraz z artystami będą mogli dyskutować w ramach spotkań Brave Meetings. Kontynuowany będzie także cykl warsztatów adresowanych do młodych tancerzy i aktorów. Zaś miłośników literatury z pewnością zainteresuje cykl Brave Contexts, w ramach którego ceniona aktorka teatralna Ewa Skibińska będzie czytać fragmenty książek nawiązujących tematycznie do tegorocznej edycji, rozpoczynając tym samym panele dyskusyjne z autorami, tłumaczami lub ekspertami.

Bilety już w sprzedaży!

Brave Festival nie tylko zwraca uwagę na zapomniane problemy świata, ale także wspiera ich rozwiązywanie. Cały dochód z biletów i karnetów Brave Festival trafia do międzynarodowej organizacji humanitarnej ROKPA – na rzecz ubogich i osieroconych dzieci w Tybecie. Podczas wszystkich dotychczasowych edycji Brave Festival zebrano ponad 840 tysięcy złotych. Te środki pozwoliły sfinansować m.in. projekty edukacyjne.

Bilety na tegoroczną edycję Brave Festivalu można już kupić online na www.bravefestival.pl i www.eventim.pl oraz w punktach sprzedaży Eventim (m.in. Empik, Saturn, MediaMarkt). Wejściówki na seanse filmowe sprzedawać będą kasy DCF w godz. 9:30–20:30.

Kolejny za dwa lata

Brave Festival odbywa się we Wrocławiu już od 2005 roku. Od tego roku wydarzenie przybrało formę biennale. Edycję 2018 wsparła finansowo Gmina Wrocław oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Komunikacja Plus

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »