Społeczeństwo » Społeczeństwo

Czego nie wolno komornikowi?

Czego nie wolno komornikowi?
Zobacz więcej zdjęć »
Komornik działa przy określonym Sądzie Rejonowym i ma status funkcjonariusza publicznego. Uprawnienia komornika określa ustawa z dnia 29 sierpnia 1997r. o komornikach sądowych.

W myśl tej ustawy jest on zobowiązany postępować zgodnie z przepisami prawa. Podczas wykonywania swoich czynności ma obowiązek legitymowania się identyfikatorem wydanym przez Krajową Radę Komorniczą.

Do podstawowych czynności komornika należy wykonywanie postanowień sądu w drodze przymusu egzekucji sądowych. Zajmuje się on również przygotowaniem protokołu stanu faktycznego oraz spisu inwentarza przed rozpoczęciem procesu. Oprócz tego komornik poszukuje majątku dłużnika, doręcza zawiadomienia sądowe lub inne rodzaje dokumentacji.
Komornik odpowiada dyscyplinarnie za postępowanie niezgodne z przepisami prawa. Należy do nich; obrażanie przepisów prawa, naruszenie powagi i godności urzędu, wydatkowanie środków niezgodnie z ich przeznaczeniem.

Jakie błędy popełniają komornicy?
Po pierwsze komornik nie może zapukać do drzwi o każdej porze dnia i nocy. Swoje czynności wykonuje on w ustawowo wyznaczonym czasie. Są to dni robocze i soboty w godzinach od 7 do 21. W innych przypadkach konieczna jest zgoda prezesa Sadu Rejonowego.

Po drugie komornik jest zobowiązany do naprawienia ewentualnej  szkody, którą wyrządzi przez działanie niezgodne z prawem. Ponadto komornik odpowiada za działania swoich pracowników, jak za swoje własne.

Po trzecie na wydatki w toku egzekucji, komornik ma prawo otrzymać od wierzyciela zaliczkę, z której musi się rozliczyć. Do wydatków poniesionych przez komornika należą m. in. należności dla biegłych sądowych, opłaty za ogłoszenia, transport, przechowywanie i ubezpieczenie zajętych rzeczy. Jeśli otrzymana zaliczka nie została wykorzystana w całości, pozostała jej część musi być przez komornika zwrócona.

Po czwarte komornik ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną za dokonanie rażącej obrazy przepisów prawa lub naruszenie godności i powagi urzędu. W takiej sytuacji Krajowa Rada Komornicza powołuje komisję dyscyplinarną, która może ukarać komornika upomnieniem, naganą, karą pieniężną, a nawet wydaleniem ze służby komorniczej.

Po piąte egzekucja komornicza nie może dotyczyć przedmiotów codziennego użytku, codziennej odzieży, odzieży potrzebnej do wykonywania danego zawodu, bielizny, pościeli.  Nie może ona dotknąć również zapasów żywności i opału, potrzebnej do użytku dla dłużnika lub członków jego rodziny na okres jednego miesiąca. Wolne od zajęcia są również przedmioty konieczne do nauki, wyroby lecznicze i medyczne oraz rzeczy służące do religijnych praktyk.

W przypadku błędów popełnianych przez komornika, można złożyć skargę w firmie windykacyjnej. Jeśli jednak mamy zastrzeżenia do sposobu działania danej firmy, można odwołać się do Rzecznika Praw Konsumentów lub do Sądu.


Zobacz również:
komornik Gdańsk: http://komornikgdanskpolnoc.pl/



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Komornik Gdańsk - Krystian Pstrong
http://komornikgdanskpolnoc.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »